منو

تزریق چربی در صورت

تزريق چربى یک روش طبیعی، موثر، کم عارضه و ماندگار درجوانسازی صورت است که می‌تواند به صورت سرپايی و بدون بیهوشى انجام شود و طى يک تا دو جلسه به نتايج شگفت‌انگیز دست پیدا کرد»
به گفته دکتر مریم ملکی تزریق چربی به ‌منظور جوان‌سازی و زیبایی برای تمام افراد و با هر سنی قابل انجام است و کاربرد آن در موارد زیر است:

  1. لاغرى صورت و کاهش چربی و ایجاد چین ‌و چروک به دلیل افزایش سن در نواحی مختلف صورت مثل خط خنده، خط اخم، پلک و اطراف چشم گونه و شقیقه‌ها
  2. پر کردن مناطق لاغر فرورفته صورت مثل گونه و زیر چشم
  3. برجسته‌سازی لب‌ها، گونه‌ها، چانه
  4. پر کردن اسکار یا جای زخم فرورفته
  5. کشیده‌تر شدن پوست، به دلیل پر کردن صورت و کاهش افتادگی و شلی پوست، زاويه‌سازى و برجسته کردن فک و چانه

تزريق چربى علاوه بر فرم‌دهی و حجم‌دهى به‌ صورت و جوانسازی کلى باعث کاهش منافذ پوست، شفافيت، روشن‌تر شدن پوست و کاهش چروک ريز نيز می‌شود. حتى در افرادى هم که لاغر نيستند و صورت پر و يا چاق دارند هم تزريق چربى می‌تواند نتايج جوان‌سازی بسيار خوبى ايجاد کند.

کاربردهای تزریق چربی

شکل 1: کاربردهای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی

چربی از بدن خود فرد گرفته می‌شود و صد در صد طبیعی است و احتمال واکنش آلرژیک و پس زدن پیوند وجود ندارد. مقدار کافی از آن در اکثر افراد برای تزریق در نواحی مورد نیاز وجود دارد. تقریبا از چربی زیر پوست در هر نقطه‌ای از بدن می‌توان بدین منظور استفاده کرد ولی نواحی پهلوها، ران‌ها، کنار زانو و زیر شکم معمولا چربی مقاوم‌تری دارد.

دوام آن از بسیاری از فیلرهای قابل‌جذب (هیالورونیک اسیدها) بیشتر است. عوارض آن کم است و در ايران به دلیل افزايش نرخ ارز، هزینه آن نسبت به تزريق ژل کمتر بوده و می‌توان آن را هر چند بار که لازم است تکرار کرد.

چربی بعد از تزریق خون‌رسانی می‌شود و با بدن مانند پیوند پوست يکى می‌شود و به اصطلاح جوش می‌خورد و جزئی از بافت بدن می‌گردد و بنابراین امکان جابه‌جایی و یا حرکت در زیر پوست را ندارد. می‌توان آن را یکبار تهیه و به ‌منظور تزریق در دفعات بعدی در یخچال به مدت ۶ ماه نگهداری کرد.

معایب تزریق چربی

به نقل از دکتر مریم ملکی متخصص پوست، مو و زیبایی، نتایج تزریق چربی کاملا وابسته به تکنیک انجام آن دارد و اگر پزشک در این امر تجربه کافی نداشته باشد نتایج ماندگار نخواهد داشت و پس از یکی دو بار کاملا از بین خواهد رفت.

دوره نقاهت آن معمولا 2 هفته می‌باشد که در این 1 تا 2 هفته تورم وجود دارد. همچنين نتيجه تزريق چربى مانند تزريق ژل کاملا قابل حدس زدن نيست که واقعا چه حجمى از چربى ممکن است براى جوان‌سازی يک صورت نياز باشد و ممکن است بين ٣٠ تا ٧٠ درصد چربى تزريق شده در بافت زنده بماند.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

به گفته دکتر مریم ملکی ابتدا محل برداشت چربی ضدعفونی می‌شود و تحت شرایط استریل، بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و با استفاده از سرنگ‌های مخصوص که به سر آن‌ها کانولاهای مناسب وصل شده و از طریق سوراخ کوچکی چربی‌های زیر پوست با فشار کم کشیده شده و چندین بار با سرم شستشو داده می‌شود تا خون و سایر مواد از آن جدا شود. بعضی از پزشکان از سانتریفیوژ جهت جداسازی کامل سرم‌ها از بافت چربی استفاده می‌کنند. چربی آماده شده به داخل سرنگ‌های یک سی‌سی کشیده می‌شود و آماده تزریق می‌شود.
صورت ضدعفونی شده و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. سپس به سر سرنگ یک سی‌سی کانول‌های مخصوص وصل شده و تزریق چربی به محل مورد نظر انجام می‌شود.
این عمل به‌صورت سرپایی در مطب انجام می‌شود. اکثرا با بی‌حسی موضعی و گاهی با بیهوشی خفیف انجام می‌پذیرد. طول مدت عمل یک تا سه ساعت بوده که به وسعت محل عمل و مقدار تزریق بستگی دارد.

تزریق چربی در صورت

شکل 2: قبل و بعد تزریق چربی صورت پس از پنج سال

توصیه‌های پس از عمل تزریق چربی

ماندگاری چربی چه مدت می‌باشد؟

ماندگاری چربی را در محل تزریق به‌دقت نمی‌توان مشخص کرد. در هر بار تزریق درصدی از سلول‌های چربی زنده می‌مانند و ماندگار خواهند بود. ماندگاری چربی در نواحی از صورت که کمتر حرکت می‌کند مانند گونه‌ها، زیر چشم و چانه بیشتر است و در نواحی‌ از بدن که دائما در حرکت می‌باشند مانند لب و اطراف دهان کمتر است. معمولا چربی به آهستگی توسط بدن جذب می‌شود، اگر چه میزان جذب متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان‌پذیر نمی‌باشد. در بسیاری از بیماران ممکن است حدود ۵۰% از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود.

به نقل از دکتر مریم ملکی از آنجایی که همه سلول‌های چربی تزریق شده زنده نمی‌ماند این تمایل وجود دارد که تزریق بیش از حد مورد نیاز انجام شود تا بعد از گذشت چند هفته نتایج نهایی مطلوب‌تر به دست آید. در ضمن تزریق پیش از اندازه در یک ناحیه باعث می‌شود که خون‌گیری در آن ناحیه مختل شود و چربی تزریق شده نکروز شده و از بین برود بنابراین به پزشک خود اصرار نکنید که بیش از آنچه که خود صلاح می‌داند در یک جلسه به شما چربی تزریق نماید.

اکثر بیمارانی که تزریق چربی انجام می‌دهند اگر چه میزان جذب چربی در افراد مختلف متغیر بوده و غالبا پیشگویی آن امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ اما در بسیاری از بیماران ممکن است حداقل نیمی از چربی تزریق شده در طی چند ماه اول جذب شود. تقریبا در تمامی بیماران مقداری از چربی تزریق شده به‌طور دائم باقی می‌ماند هر چند این مقدار از بیماری به بیماری دیگر متفاوت بوده و ممکن است برای برطرف کردن کامل چین و چروک و افتادگی پوست تزریق دوم و در بعضی موارد تزریق سوم لازم باشد.

به تجربه ديده شده تزريق چربى بعد از گذشت سه ماه تا شش ماه ممکن است همچنان دچار کاهش حجم شود، اين کاهش حجم، ممکن است مربوط به اين باشد که سلول‌های چربى به دلیل جابه‌جايی دچار استرس شده (درست مانند پيوند مو) و به ناچار جهت زنده ماندن کمتر فعاليت می‌کنند و بعد از جاگير شدن و وسکولارايزيشن دوباره رشد طبيعى و ذخیره ترى‌گليسيريد را از سر می‌گیرند و چاق می‌شوند. به همين علت است که معمولا براى تصميم اينکه آيا دوباره نياز به تکرار عمل تزريق چربى هست يا نه بايد شش ماه تا یک سال صبر کرد.

اين چربى تزريق شده که معمولا از بدن و نواحى مقاوم به رژيم گرفته می‌شود با چربى واقعى خود صورت متفاوت است و وقتى به صورت تزريق می‌شود، خصوصيات همان ناحيه را دارد يعنى سريع چاق می‌شود و سخت لاغر می‌شود و با افزايش وزن ممکن است رشد کند و با کاهش وزن هم کمى لاغرتر شود. بنابراين تزريق چربى را که همان تزريق سلول زنده است، نمی‌توان با تزريق ژل که يک ماده مصنوعى است مقايسه کرد.

همچنین اخیرا مشاهده شده است که اگر همزمان با تزریق چربی لیزر فرکشنال co2 روی ناحیه تزریق شده انجام شود نتایج جوان‌سازی به مراتب بیشتر خواهد شد.
اخیرا‌ً به منظور رفع جذب اولیه ۲۰ تا ۷۹ درصدی چربی که به صورت غیر قابل پیش بینی رخ می‌داد، روش اس وی اف ژل ابداع شده که در مقاله تزریق چربی به روش اس وی اف ژل توضیحات کامل داده شده است.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

ثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پی آر اف (PRF) چیست؟

PRF (فیبرین غنی از پلاکت) یک فرم پیشرفته PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) است که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. پی آر پی فاقد گلبول‌های سفید، فیبرین و سلول‌های بنیادی است که در بازسازی بافت نقش دارد اما در پی آر اف موجود است.پی آر اف هم در زیبایی و هم در ریزش مو استفاده می‌شود. ادامه مطلب

15 اشتباه رایج در مورد زگیل تناسلی

در ذهن ما تفکرات گوناگونی درمورد زگیل تناسلی (HPV) وجود دارد که در بیشتر موارد اشتباه است مثل همیشه HPV منجر به سرطان می‌شوند، HPV را تا آخر عمر خواهیم داشت، اگر همیشه از کاندوم استفاده کنیم نمی‌توانم HPV داشته باشم، عفونت HPV همیشه با علائم همراه است یا واکسن می‌تواند زگیل را درمان کند و غیره. ادامه مطلب

زانتالاسما چیست؟

زانتالاسما نوعی چربی نرم، زرد و چربی است که معمولا در اطراف چشم شکل می‌گیرد. روش تشخیص آن معاینه است. روش‌های درمانی آن متعدد است که شامل یکسری عوارض امکان دارد ‌باشد. ادامه مطلب

پلانتار درماتوز نوجوانان

پلانتار درماتوز نوجوانان یا درماتیت کف پای نوجوانان یک بیماری مزمن در کف پای کودکان است.عواملی مثل تغییرات آب و هوا جساسیت ژنتیکی تعریق بیش از اندازه باعث این بیماریست. درمان های متعددی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن پرداخته شده است. ادامه مطلب

روش اس وی اف ژل (SVF Gel) چیست؟

یکی از موثرترین و پرطرفدارترین روش‌های جوان‌سازی، تزریق چربی است. اس وی اف ژل (SVF Gel) جدیدترین روش تزریق چربی می‌باشد که دارای تراکم بالای سلول های بنیادی است.در این روش التهاب و تورم بسیار کم و بافت هرچه سریع‌تر ترمیم می‌شود. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد