منو

روش‌های برداشتن خال

اکثریت خال‌ها و لکه‌های پوستی خوش‌خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان پوست در آن‌ها بسیار کم است بیشتر مراجعات برای برداشتن خال بخاطر زیبائی است. معمولا بعد از برداشتن خال جوشگاه یا رد مختصری باقی می‌ماند. اما این جوشگاه از نظر زیبایی از خود خال بهتر است. خال اصولا خوش‌خیم است و به جز خال‌های مادرزادی وخال‌های دیسپلاستیک، سایر خال‌ها اغلب بی‌خطر هستند.

جراحی یا لیزر کدام مناسب‌تر است؟

روش‌های برداشتن خال‌ها بستگی به سن بیمار، بزرگ یا کوچک بودن خال، عمق خال، رنگ خال و حتی مکان خال متفاوت است. مثلا خال‌های مادرزادی بهتر است با جراحی برداشته شوند چون عمق خیلی زیادی دارند یا خال‌های که دارای موهای ضخیم هستند نیز باید به روش جراحی برداشته شوند. زیرا سلول‌های خال در طول ریشه مو وجود دارند. در حالی که خال‌های بدون رنگ و یا خال‌های ریز و سطحی را به روش لیزر و یا حتی کوتر هم می‌توان بصورت کامل از بین برد.

علت برگشت خال (عود) چیست؟

خال فقط همان چیزی که میبینیم نیست بلکه سلول‌های حاشیه خال بی‌رنگ هستند. بنابراین هنگام برداشتن خال باید کمی از حاشیه به ظاهر سالم خال هم برداشته شود. اگر حاشیه برداشته نشود ممکن است این سلول‌های حاشیه مجدد فعال شوند و خال دوباره رشد کند و بصورت یک نقطه تیره در محل خال ظاهر گردد.

در این موارد باید حتما به پزشک مربوط مراجعه نمود تا اقدام به برداشتن آن شود. در سنین زیر 30 سال چون سلول‌های خال فعال هستند امکان رشد مجدد خال وجود دارد. در سنین بالاتر و یا خال‌های برجسته بی‌رنگ امکان برگشت خال کمتر است.

کدام بهتر است لیزر یا کوتر (سوزاندن)؟

در خال‌های سطحی لیزر ارجعیت بیشتری نسبت به کوتر دارد زیرا در لیزر امکان گود شدن محل خال بسیار کمتر است. زیرا لیزر می‌تواند عمق بیشتری از خال را از بین ببرد بدون اینکه در محل ایجاد گودی و یا چال بکند. همچنین با لیزر می‌توان خال‌های ناحیه لبه پلک وداخل ابروها و یا پوست سر را از بین برد بدون اینکه به ریشه موی مژه، ابرو و یا سر آسیبی برسد.

عوارض برداشتن خال چیست؟

  1. قرمزی جای خال

معمولا بعد از جراحی و یا لیزر خال یک قرمزی در محل برداشت خال ایجاد می‌شود که طی چند روز تا چند هفته خودبخود از بین می‌رود. در صورتی که این قرمزی طولانی شود می توان از لیزر PDL و یا IPL جهت بر طرف کردن سریع‌تر آن استفاده کرد.

  1. تیرگی جای خال (PIP)

در بعضی پوست‌ها مخصوصا پوست‌های سبز امکان دارد جای خال کمی تیره‌تر شود، که آن هم طی چند هفته تا چند ماه به مرور از بین می‌رود. در صورتی که فرد می‌خواهد زودتر تیرگی را رفع کند می‌تواند از لیزر کیوسویچ N-D yag جهت برطرف کردن آن استفاده کند.

  1. اسکار (جوشگاه و یا رد)

احتمال باقی ماندن اسکار (باقی‌ماندن جای خال) بعد از عمل خال بستگی به مهارت پزشک و نوع ترمیم پوست دارد. البته که خال‌های بزرگتر امکان این که از خود رد بجا بگذارند را دارند.خال‌هایی که روی نواحی برجسته گونه‌ها نیز امکان بجا گذاشتن رد را دارند وهمچنین خال‌های روی گردن و سینه و اندام احتمال بجا گذاشتن اسکار هیپرتروفیک (گوشت اضافی) دارند، نتیجه برداشتن خال دو نواحی مقعر صورت مثل بناگوش وخط خنده عالیست و در خیلی از موارد هیچگونه جوشگاه و یا رد بجا نمی‌گذارد.

اگر بعد از برداشت خال رد جراحی باقی بماند برای برطرف کردن آن لیزر می‌تواند جوشگاه آن را برطرف کند.

آیا برداشتن خال باعث تبدیل آن به بدخیمی می‌شود؟

خیر. بهتر است حتما خال‌ها نزد یک متخصص پوست برداشته شود چون فقط آن‌ها می‌توانند تفاوت بین خال‌های سرطانی و خال‌های معمولی را متوجه شوند و در صورت تردید جهت پاتولوژی (آسیب شناسی) خال را به آزمایشگاه بفرستند تا بررسی شود.

اینکه به ندرتا بعضی افراد را می‌بینیم یا می‌شنویم که به دنبال برداشتن خال دچار سرطان پوستی در آن محل شده‌اند این است که برخی ضایعات پوستی که ظاهرا به عنوان خال (توسط پزشکان غیرمتخصص) برداشته می‌شوند، اشتباها تشخیص داده‌اند و به اسم خال برداشته شده‌اند در حالی که این ضایعه از اول خال نبوده بلکه تومور و یا سرطان پوستی کوچک بوده‌اند و چون عمق آن‌ها اصولی برداشته نشده است بلافاصله تومور عود می‌کند و این گمان می‌رود که خال به دنبال جراحی سرطانی شده است. این در حالیست که از اول خال نبوده و همان سرطان پوست بوده است. پس برداشتن خال (اگر واقعا خال باشد) هیچ مشکلی از نظر سرطانی شدن ندارد.

پزشکان متخصص پوست به راحتی می‌توانند خال‌های مشکوک را قبل از برداشتن شناسائی کنند و در صورت لزوم نمونهبرداری و آزمایش نمایند.

چه تغییراتی در خال نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

خال‌هایی که دچار تغییر رنگ، شکل، حاشیه و یا اندازه و یا غیرقرینه شوند نیاز به آزمایش دارند، همچنین خال‌های که به خارش می‌افتند یا دچار خونریزی می‌شوند و یا حاشیه نامنظم دارند بهتر است آزمایش شوند.

البوم عکس خال

لطفا از عکسهای قبل وبعد بیماران درگالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان- خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03136662065


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

لیزر موهای زائدویزیت آنلاینبوتاکسثبت سوالات پزشکیتزریق فیلر
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پوست صورت چرا و چگونه پیر می‌شود؟

روند پیری پوست صورت با تغییرات ساختاری سطحی و عمقی از جمله پوست، چربی، عضله و استخوان آغاز می‌شود. عوامل پیرشدن مثل کاهش کلاژن و الاستین پوست، کاهش حجم چربی زیر پوست، کاهش حجم استخوان جمجمه و حرکات میمیکی صورت است که درمان جراحی و غیرجراحی دارد. ادامه مطلب

زگیل تناسلی و ریسک سرطان

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، برخی از انواع پرخطر آن باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند ولی سبب بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان می‌شوند. پاپ‌اسمیر دقیق‌ترین راه برای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. ادامه مطلب

برای گودی زیر چشم ژل بهتر است یا چربی؟

موثرترين روش جهت درمان قطعی گودی زیر چشم تزریق ژل یا چربی می‌باشد. گودی و سیاهی زیر چشم می‌تواند ژنتیکی یا به دلایلی همچون لاغری بیش از حد، افزایش سن و در نتیجه کاهش چربی زیر چشم و یا حتی در پی جراحی‌های زیبایی چشم به ‌وجود آید. انتخاب روش درمان بستگى به خود شما، وضعيت شدت گودى زير چشم و غیره دارد. ادامه مطلب

انواع کهیر

كهیر یک واكنش عروقی در پاسخ به تحریكات مختلف است كه به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می‌شود. کهیر به دو نوع مزمن و حاد تقسیم می‌گردد. نوع مزمن القایی شامل کهیر سرمایی، فشاری تاخیری، گرمایی، کولیژنیک، فشاری فوری، ارتعاش، آفتابی و آب می‌باشد. ادامه مطلب

لیکن اسکلروزوس چیست؟

لیکن اسکلروزوس در هر بخشی از بدن اغلب در پوست نواحی فرج یا ولو در زنان، پوست آلت تناسلی در مردان یا پوست پیرامون مقعد اتفاق می‌افتد. بیماری پوستی لیکن اسکلروزس مسری نیست و نمی‌تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود. پسران و مردان ختنه نشده و زنان پس از یائسگی بیشتر در خطر لیکن اسکلروزس هستند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد