منو

انواع ژل‌ یا فیلر (از هیالورونیک تا الانسه)

در کشور ما کلا به پرکننده‌های مصنوعی ژل (Filler) اطلاق می‌شود. بعضی‌ها هم از آن به عنوان کلاژن یاد می‌کنند و در حالی که جدیدا از کلاژن به دلیل عوارض آن به ندرت در تزریقات زیرپوستی و زیبایی استفاده می‌شود. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو از سال ۱۳۷۸ تاکنون تجربه کار با انواع فیلرهای معتبر را داشته است، در ادامه اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع فیلر مخصوصا دو نوع هیالورونیک و الانسه که در ایران مصرف زیادی دارند، پرداخته شده است.

انواع ژل

1- ژل‌های کم دوام: ژل‌هایی که تنها از کلاژن ساخته شده‌اند در این دسته جای می‌گیرند. این‌ها دوام بسیار کمی دارند و معمولا طی ۳ تا ۴ ماه جذب بدن می‌شوند. این ژل‌ها معمولا از هیالورونیک اسید تشکیل شده‌اند.
2- ژل‌های موقت: این گونه ژل‌ها، دوام یک تا چند سال دارند ولی دائمی نیستند و بالاخره جذب می‌شوند و از بین می‌روند. ژل‌های موقت شامل هیالورونیک اسید، هیدروکسی آپاتیت (Radiess) یا پلی‌لاکتیک اسید (PLLA) و یا پلی کپرولاکتون (الانسه) ساخته شده‌اند. این‌ ژل‌ها به ترتیب تا ۱۲، ۱۸، ۲۴ و ۴۸ ماه پایداری دارند. از هیدروکسی آپاتیت (ریدیس) و پلی لاکتیک اسید و الانسه نمی‌توان برای تزریق ژل به لب استفاده کرد. تزریق PLLA هم حداقل به سه جلسه درمانی نیاز دارد. به همین خاطر ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید پراستفاده‌ترین و ایمن‌ترین ژل‌ها به حساب می‌آیند.
3- ژل‌های دائمی: تنها ژل دائمی که از سوی سازمان FDA تایید شده، ماده‌ای به نام PMMA یا پلی متیل متیل‌اکریلات است. البته FDA استفاده از این ماده برای حجم دهی به لب را تایید نکرده و از نظر این سازمان تنها استفاده از آن فقط برای از بین بردن خطوط خنده و چین و چروک‌های اطراف لب مجاز است. هرچند که هنوز از ژل‌های دائم برای حجم‌دهی به لب استفاده می‌شود، معمولا پزشکان متخصص آن‌ها را توصیه نمی‌کنند چون عوارض و خطرات زیادی دارند.

تزریق ژل به لب

ژل‌های هیالورونیک اسید

از بین ژل‌های مختلفی که در بازار وجود دارد، ایمن‌ترین تصمیم برای انتخاب ژل، ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید است. دوام این ژل‌ها از فیلرهای کلاژنی بیشتر است و از فیلرهای دائمی بسیار ایمن‌تر هستند. هیالورونیک اسید ترکیب قندی طبیعی است که در همه ارگان‌های زنده وجود دارد و در پوست ایجاد حجم و خاصیت ارتجاعی می‌کند.
برندهای زیر در معتبرترین کارخانه‌های تولید دنیا در زمینه تولید ژل‌های هیالورونیک اسید و پر استفاده‌ترین مارک‌ها در جهان هستند. بهترین‌ آن‌ها که در بازار ایران موجود هستند شامل موارد زیر است:

به جز این موارد برندهای دیگری هم وجود دارد که معمولا ارزان‌تر و کم کیفیت‌تر هستند. کیفیت پایین ژل، هم خطر عوارض جانبی را بیشتر می‌کند و هم دوام آن را کاهش می‌دهد. به همین علت برندهایی که در بالا نام بردیم، بهترین‌ها هستند. نحوه‌ی تزریق و نتیجه تمامی برندها بنا به تجربه پزشک متفاوت است. برخی از ژل‌ها حاوی لیدوکائین هم هستند که یک داروی بی‌حسی موضعی است.
ژویدرم (HA) که از طرف FDA تائید شده است به‌صورت اولیه برای کم کردن چین‌های نرم و افزایش پُری لب‌ها بکار می‌رود و radiesse برای اصلاح حجم و ساختار از دست رفته در مناطق دیگر مثل خط خنده، بینی، شقیقه، زاویه فک و گونه‌ها قابل استفاده است. بهتر است radiesse در لب‌ها تزریق نگردد. از کاربردهای مهم radiesse در اصلاح قوز بینی و بالابردن نوک بینی و تزریق در پشت دست‌ها جهت جوان‌سازی دست‌ها می‌باشد.

تزریق ژل به بینی

ژل الانسه

الانسه فیلری است که بر خلاف بسیاری از فیلرها از جنس اسید هیالورونیک نمی‌باشد و جهت بالا کشیدن پوست، فرم دهی و بازیابی حجم از دست رفته در اثر افزایش سن زیر پوست تزریق می‌شود. ماده اصلی سازنده این ژل، پلی کاپرولاکتون (PCL) می‌باشد. این ماده یک پلیمر طبی با قابلیت جذب زیستی می‌باشد. پلی کاپرولاکتون در ژلی از جنس کربوکسی متیل سلولز (CMC) به حالت معلق در می‌آید.
ژل الانسه زمانی که زیر پوست تزریق می‌شود، در دو مرحله روند پیری پوست را به تعویق می‌اندازد:

بر خلاف فیلرهای اسید هیالورونیک، عملکرد ژل الانسه بر اساس تولید کلاژن می‌باشد. نتیجه استفاده از ژل الانسه برای مدت 2 تا 4 سال ماندگار می‌باشد.

ژل الانسه

موارد استفاده ژل الانسه

ژل الانسه تنها یک پرکننده و حجم دهنده نیست و با خاصیت کلاژن‌سازی قوی که دارد، در صورت تزریق به متد خاص قادر است پوست صورت را بالا بکشد و به‌ اصطلاح لیفت انجام دهد. ژل الانسه جهت انجام موارد زیر استفاده می‌شود:

موارد فوق برای مدت ۲ تا ۴ سال دوام خواهند داشت.

از ژل الانسه در کدام قسمت‌های صورت استفاده می‌شود؟

ژل الانسه برای قسمت‌های مختلف صورت قابل استفاده است. از این ژل مانند ژل‌های هیالورونیک اسید می‌توان در فرم‌دهی چانه، گونه و زاویه فک استفاده کرد، ولی موردی که این ژل را از ژل‌های حاوی هیالورونیک اسید متمایز می‌کند، همان خاصیت تحریک قوی ساخت کلاژن توسط بافت بدن است که طی ۱۲ هفته به وضوح دیده می‌شود.
ژل الانسه در قسمت‌هایی از بدن که فیلر اسید هیالورونیک نیز در آن‌ها قابل استفاده است کاربرد دارد؛ شامل:

کاربردهای تزریق ژل

علت ماندگاری بیشتر ژل الانسه نسبت به فیلرهای دیگر چیست؟

مواد تشکیل‌دهنده ژل الانسه نسبت به دیگر فیلرها به شکلی متفاوت عمل می‌کنند. زمانی که ژل وارد بدن می‌شود مولکول‌های آن به مرور زمان حل می‌شوند. مواد تشکیل‌دهنده ژل تا زمان حل شدن تمامی مولکول‌ها حجم اصلی خود را حفظ می‌کنند. ماندگاری ژل الانسه به تعداد مولکول‌های مواد تشکیل‌دهنده ژل بستگی دارد. هر چه تعداد مولکول‌ها بیشتر باشد نتیجه درمان ماندگارتر است.

مزایای ژل الانسه نسبت به فیلرهای اسید هیالورونیک

بر خلاف ژل‌های هیالورونیک اسید، ژل الانسه حلال ندارد و بنابراین غیر قابل حل می‌باشد؛ در نتیجه خارج کردن مقادیر اضافی ژل از زیر پوست و یا از بین بردن ژل الانسه در صورتی که از فرم آن رضایت نداشتید، کار ساده‌ای نیست؛ بنابراین دکتر ملکی توصیه می‌کند تزریق ژل الانسه حتما نزد پزشک متخصص و باتجربه انجام شود.

مزایای فیلرهای اسید هیالورونیک نسبت به ژل الانسه

تزریق ژل به بینی

اصلاح فرم بینی با تزریق ژل

نتیجه نهایی تزریق الانسه چگونه است؟

در برخی از افراد چند هفته پس از تزریق ژل الانسه ممکن است متوجه کاهش حجم شوند، باید توجه داشت که تا سه ماه به الانسه جهت رسیدن به حجم و لیفت حداکثری خود زمان داد و تنها بعد از سه ماه در صورت تمایل به تزریق مجدد اقدام نمود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای تزریق ژل الانسه هستند؟

ژل الانسه از بسیاری جهات با فیلرهای دیگر متفاوت است. تصمیم‌گیری در مورد استفاده از فیلر مناسب برای هر شخص به عوامل متعددی بستگی دارد که بایستی در این مورد با پزشک مربوطه مشورت کنید.
در نهایت به کمک تجربه پزشک و آشنایی او با جنبه‌های زیبایی‌شناسی چهره، پزشک با ترکیبی از ژل الانسه و فیلرهای اسید هیالورونیک دیگری مانند رستیلین و فیلرهای نیمه‌دائمی دیگر مانند رادیس و اسکالپترا قادر است که به‌وسیله روش‌هایی که انجام آن‌ها تا ۵ سال پیش نیز امکان‌پذیر نبوده و بدون نیاز به جراحی تهاجمی، صورت را فرم‌دهی کرده و حجم از دست رفته صورت در اثر افزایش سن را بازیابی کند. به همین علت بسیاری از متخصصین جراحی پلاستیک که قبلا با تزریق ژل‌ها میانه خوبی نداشتند، هم اکنون جراحی لیفت را کمتر انجام می‌دهند و بیشتر تمایل به تزریق فیلرهای مرغوب و استاندارد پیدا کرده‌اند، چرا که عوارض و سختی عمل لیفت را ندارد و نتایج برای بیمار بسیار رضایت‌بخش است.

مدت تاثیر ماندگاری ژل‌ها به چه عواملی بستگی دارد؟

این که دوام ژل‌های تزریقی چقدر باشد بستگی به نوع ژل دارد. ولی ممکن است دوام یک ژل در یک فرد با فرد دیگر چند ماهی تفاوت داشته باشد. تکنیک تزریق هم تا حدود زیادی در دوام ژل تزریق شده تاثیر دارد مثلا اگر ژل هیالورونیک که باید در لایه میانی پوست یا درم تزریق شود، خیلی سطحی و یا خیلی عمقی تزریق شود، دوام و اثر آن کمتر خواهد شد.
به طور خلاصه مدت زمان اثر انواع ژل‌های تزریقی با مارک‌های معتبر ساخته شده در دنیا از ۶ ماه تا ۲ سال متغیر است. البته زمانی که گفته می‌شود تاثیر فلان ژل تزریق شده یک سال است به این معنی نیست که اثر پرکنندگی آن در طول یک سال کامل است بلکه معمولا در شش ماه اول تزریق پرکنندگی آن خوب و مثل ماه اول است ولی از ماه ششم و هفتم و به بعد تاثیر آن کمتر می‌شود و تا پایان یک سال کاملا اثر آن از بین می‌رود.

تزریق ژل به گونه

عوارض تزریق ژل چیست؟

عوارض هر تزریقی می‌تواند شامل تورم، درد و کبودی باشد که همه گذرا هستند. از جمله عوارض دیگر عوارضی است که مربوط به دست پزشک است مثل غیرقرینگی و یا تزریق زیاد، بد فرم شدن و بدشکل شدن. از عوارض خطرناک تزریق ژل به داخل رگ است که ممکن است سبب نکروز (گندیدگی) پوست ناحیه شود. موارد بسیار نادری در جهان از تزریق ژل در عروق گزارش شده که منجر به کوری شده است. عوارضی که مربوط به ماده تزریق شده است.
تنها ژلی که حلال دارد و در صورت ایجاد عارضه و یا منصرف شدن فرد کاملا و به به‌راحتی قابل حل شدن است ژل هیالورونیک اسید است.
الانسه فیلری کاملا بی‌خطر است و اکثر عوارض مربوط به تزریق می‌شوند. عوارض این درمان شامل کمی ورم، کبودی و درد می‌باشد. عوارض تزریق ژل موقتی بوده و بدون هیچ مشکلی رفع می‌شوند.
این نکته را حتما باید نظر گرفت که هر فردی نمی‌تواند تزریق ژل انجام دهند، این افراد عبارتند از:

تزریق ژل به لب

بلافاصله پس از تزریق یک سی سی ژل در لب

هزینه تزریق ژل

پزشک طی مشاوره‌ای شما را می‌بیند و با توجه به خواسته‌های شما و میزان کاهش حجم و یا افتادگی صورت شما، تعداد ژل موردنیاز شما را برآورد می‌کند.
هزینه تزریق ژل الانسه بیشتر از فیلرهای دیگر می‌باشد، ولی به علت ماندگاری آن در بلندمدت استفاده از آن مقرون به صرفه‌تر است.

چرا بعضی از ژل‌های تزریقی ارزان‌تر هستند؟

درست مانند سایر اجناس، کمپانی‌های متفرقه زیادی اقدام به تولید ژل‌های هیالورونیک با قیمت‌های ارزان‌تر می‌کنند، کیفیت بسیاری از آن‌ها بسیار پایین است و در صورت استفاده می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

هزینه تزریق ژل به میزان و نوع ژل مورد نیاز بستگی دارد. دکتر مریم ملکی توصیه می‌کند، به شدت از تزریق ژل‌های ارزان و کم‌کیفیت خودداری کنید تا دچار عوارض جبران ناپذیر آن‌ها نشوید. برای دریافت هزینه تزریق ژل با شماره ۰۹۳۰۸۵۵۸۳۰۰ شماره کلینیک ۰۳۱۶۶۶۲۲۲۴ تماس بگیرید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

پی آر افلیزر موهای زائدبوتاکسثبت سوالات پزشکیویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
لیکن پلان مویی یا لیکن پلانوپیلاریس

بیماری لیکن پلان یک بیماری التهابی بوده که با ریزش مو دائمی و پیشرونده در سر مشخص می‌شود. استرس،مصرف سیگارو آلودگی هوا از علل شایع بروز این بیماری است. درمان ریزش مو در مبتلایان به لیکن پلان با ریزش موی عادی متفاوت است. علایم آن موها به آسانی کنده می‌شود و خارش و غیره است. ادامه مطلب

ملانونیشیای طولی ناخن

تغییر رنگ سیاه یا تیره در ناخن را ملانونیشیا می‌نامند که معاینه درموسکوپی یا بیوپسی گاهی لازم است برای علل و گزینه‌های درمان . یکی از تهدیدهای این بیماری ملانوم یا یا سرطان پوست در ناخن است. یکی از علائم ملانوم رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شود، که به آن علامت هاچینسون می‌گویند. ادامه مطلب

کاربرد اسکالپ سر در کم‌ مویی

انجام پیوند مو، همیشه به آسانی امکان پذیر نیست، یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین راه‌ها برای درمان کم پشتی و کاهش موها میکروپیگمنتیشن اسکالپ یا به طور خلاصه اسکالپ سر یا میکرواسکالپ است. اسکالپ به معنی پوست سر می‌باشد که طی فرایندی، پیگمنت (رنگدانه) از طریق سوزن‌های ریزی به پوست سر تزریق می‌شوند. ادامه مطلب

پروفایلو چیست؟

این ژل یک پرکننده نیست و حجم‌دهی ندارد و به رفع چین و چروک صورت و لیفت آن و در کل به جوانسازی کمک می‌کند. خواصی همچون مدت اثر طولانی، سازگاری بالا با پوست و غیره دارا می‌باشد. پروفایلو ژل حاوی اسید هیالورونیک، که به طور طبیعی در پوست وجود دارد که باعث آبرسانی و حجم‌دهی به آن می‌شود، است. ادامه مطلب

تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسید و در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد