منو

کاربردهای دستگاه آی پی ال (IPL)

آی پی ال (IPL) در واقع مخفف عبارت intense pulsed light به معنی “نور پالسی شدید” است. آی.پی.ال یک سیستم نوری است و لیزر محسوب نمی‌شود. ولی درمان به کمک روش آی پی ال، شباهت زیادی به لیزر درمانی دارد. در لیزر درمانی تنها یک طول موج نوری بر روی پوست متمرکز می‌شود در حالی که به کمک دستگاه آی پی ال پرتوهایی با طول موج‌های مختلف مانند فلاش یک عکس بر روی پوست تابانده می‌شود. نور تولید شده توسط دستگاه آی پی ال، پراکندگی بیشتری دارد و تمرکز آن از پرتو‌های لیزری کمتر است.

تفاوت لیزردرمانی با آی پی ال

شکل 1 تفاوت لیزردرمانی با آی پی ال

همان‌طور که گفته شد، مبنای این سیستم نور است. نور مرئی از فیلترهای مخصوصی عبور می‌کند که نتیجه آن ایجاد نور با طول موج‌های متفاوت است که برای هر کاربرد فیلتر متفاوت استفاده می‌شود. سیستم آی پی ال فیلترهای مختلفی دارد که با توجه به کاربردهای مختلف آن طراحی شده‌اند. برای مثال فیلتر مخصوص برای درمان جوش، فیلتر مخصوص برای جوانسازی، فیلتر مخصوص برای لک و کک‌ومک و نوعی که برای موهای زائد از آن استفاده می‌شود، کاملا متفاوت است، همچنین فیلتر مخصوصی برای درمان جوش فعال، قرمزی جای جوش، فرورفتگی جای جوش، درمان روزاسه و قرمزی و مویرگ‌های ظریف صورت دارد. آی پی ال در موارد زیر کاربرد دارد:

 1. لکه‌های پشت دست (لنتیگو)
 2. قرمزی پوست و روزاسه
 3. رفع موهای زائد
 4. جوانسازی پوست، چروک ریز، منافذ باز
 5. جوش فعال و قرمزی به‌ جا مانده از جوش
 6. کک‌ومک صورت
 7. اسکارهایی که هنوز تازه و قرمز هستند.
 8. تنظیم چربی پوست در پوست‌های چرب و منفذدار
 9. استریاها یا ترک پوستی جدید و قرمز
 10. درماتیت سبوره
 11. کاهش قرمزی و تالنژکتازی پوست

درمان کک‌ومک با آی پی ال

در روش آی پی ال با فیلتر مخصوص کک‌ومک در تابش به پوست، سلول‌های رنگدانه‌ای پوست پرتوهای نوری را جذب می‌کنند و آن را به حرارت تبدیل می‌کنند. حرارت ایجاد شده، رنگدانه‌های ناخواسته را تخریب می‌کند و روی نواحی کک‌ومک دلمه‌های کوچک بسته می‌شود که در ظاهر چنین به نظر می‌آید که لکه‌ها پررنگ‌تر از قبل شده‌اند. این دلمه‌ها در روی صورت طی یک هفته و در روی دست طی دو هفته خواهند ریخت. معمولا کک‌ومک‌ها طی یک تا دو جلسه بهبود می‌یابند.

درمان کک و مک با آی پی ال

شکل 2 عملکرد آی پی ال برای درمان کک‌ومک

درمان جوش با آی پی ال

آی پی ال (نور پالسی شدید) با فیلتر مخصوص جوش، باکتری‌های موجود در پوست و عامل ایجاد کننده آکنه را از بین می‌برد. نور مستقیما غدد چربی بیش فعال را مورد هدف قرار می‌دهد، تولید کلاژن را تحریک می‌کند و با کمک کردن به فرایند طبیعی التیام بدن باعث می‌شود تا قرمزی پوست از بین برود، جای جوش صورت باقی نماند و کیفیت پوست بهبود یابد. پس از درمان با آی پی ال در نواحی درمان شده حالت پوست پس از چند جلسه کوتاه صاف و یکنواخت می‌شود. این پرتوها می‌توانند با تخریب عروق خونی به رفع قرمزی ناشی از آکنه، روزاسه و اسکار نیز کمک کنند. همچنین پرتوهای آی پی ال با تحریک سلول‌های کلاژن‌ساز پوست می‌توانند سبب سفت‌شدن پوست و رفع چروک‌ ریز آن شوند. روش آی پی ال برای افرادی که دچار اسکارهای کلوئیدی و برآمده می‌شوند و یا زمینه پوستی تیره‌ای دارند توصیه نمی‌شود.

در یک بررسی که بر روی ۲۰ نفر انجام شد حدود ۸۵ درصد بیماران بهبود بیش از ۵۰ درصد ضایعات آکنه فقط پس از ۴ هفته از انجام IPL را ذکر کردند. در یک بررسی دیگر که بیماران ۵ جلسه IPL به فاصله ۲ هفته داشتند بهبود حدود ۷۰ درصد را در ضایعات التهابی و غیرالتهابی جوش صورت مشاهده شد. از طرف دیگر IPL در درمان قرمزی به جا مانده بعد از درمان آکنه نیز بسیار موثر است. برای از بین بردن قرمزی بعد از آکنه شاید یک جلسه IPL نیز کافی باشد. به دلیل تحریک کلاژن‌سازی IPL می‌تواند علاوه بر از بین بردن جوش فعال و قرمزی ناشی از آن و تورفتگی جای بعضی از جوش‌ها را که هنوز قرمز هستند درمان و صاف کند.

دستگاه آی پی ال

شکل 3 دستگاه آی پی ال

جوانسازی با آی پی ال

IPL یک روش غیرتهاجمی برای درمان آسیب‌های پوستی ناشی از آفتاب و پیری پوست است وبدون اینکه آسیبی به سطح پوست برساند سطح پوست این افراد را روشن و شفاف می‌کند. طول موج خاصی از IPL به طور انتخابی، عروق مویرگی متسع پوست و لکه‌های قهو‌ه‌ای ناشی از آفتاب را از بین می برد به علاوه حرارت ایجاد شده در پوست سبب بازسازی کلاژن و سفت‌تر شدن پوست از عمق می‌شود. IPL به تنهایی جهت درمان برخی لکه‌های پوستی مخصوصا لکه‌های پیری پشت دست و جوانسازی پوست به کار می‌رود و نسبت به سایر روش‌ها برتری دارد از این رو که دو هفته بعد از انجام آی پی ال که دلمه‌ها افتاده و‌ پوست پشت دست‌ها علاوه بر کاهش چشم‌گیر لکه‌های پیری، جوانسازی نیز شده و چروک آن کمتر به نظر می‌رسد.

درمان ضایعات عروقی با آی پی ال

‌‌‌بالا رفتن سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل دیگر می‌تواند باعث شکنندگی در مویرگ‌ها و عروق خونی صورت شده و ضایعات عروقی ایجاد کند که تلانژکتازی (telangiectasias) نام دارد. این اتفاق عروق عنکبوتی را پدید می آورد. گاهی شکنندگی مویرگ‌ها باعث ایجاد قرمزی یا اریتم در پوست و خجالت افراد در جامعه می‌شود. روزآسه بیماری پوستی شایعی است که با قرمزی پوست مشخص می‌شود. تمام این بیماری‌ها به خوبی به IPL پاسخ می‌دهند. ترک‌های پوستی که تازه ایجاد شده‌اند و هنوز ته رنگ قرمز یا بنفش دارند نیز در این مرحله با IPL امکان بهبودی نسبتا خوبی دارند، این دوره قرمزی معمولا در روند ترک‌های پوستی کوتاه مدت است و بهترین وقت برای درمان است. زمان که بگذرد ترک‌ها سفید می‌شوند و امکان درمان با IPL وجود ندارد. طی درمان نور IPL توسط خون داخل عروق کوچک جذب شده، عروق را گرم و تخریب می‌کند. دکتر مریم ملکی برای ضایعات عروقی بزرگ‌تر به جای آی پی ال از دستگاه پیشرفته‌تر و جدیدتر Nd-YAG laser ساخت امریکا و دارای تاییدیه FDA که موثرتر است، استفاده می‌کند.

درمان موی زائد با آی پی ال

در کلینیک هور قبل از این که لیزرهای الکس مورد توجه قرار بگیرند، بیشتر موهای بدن را با دستگاه‌های آی پی ال درمان می‌کردیم و با دستگاه‌های آی پی ال کمپانی‌های معتبر مانند هارمونی آمریکا نتایج بسیار خوبی طی ۵ تا ۸ جلسه حاصل می‌شد، ولی متاسفانه در سایر مراکز بیشتر از آی پی ال های چینی استفاده می‌شد و نتایج خوب و یا ماندگاری نداشت و جلسات بیش از ۱۲ جلسه یا بیشتر باید تکرار می‌شد به همین علت در حال حاضر آی پی ال در درمان موی زائد محبوبیت خود را در بین مردم از دست داده است ولی هنوز هم اگر کسی مایل باشد در کلینیک هور بهترین دستگاه IPL امریکایی و دارای FDA موجود است و نتایج بسیار خوبی می‌تواند داشته باشد.

لیزر موهای زائد با آِی پی ال IPL

شکل 4 کاربردآی پی ال برای موهای زائد

قبل از انجام آی پی ال باید از موارد زیر خودداری کنید:

روش انجام آی پی ال

به منظور استفاده از دستگاه آی پی ال ابتدا ناحیه‌ای که قرار است در معرض پرتو‌های آی پی ال قرار گیرد، تمیز می‌شود. سپس یک ژل مخصوص بر روی پوست شما گذاشته می‌شود، آنگاه پرتوهای نوری از دستگاه آی پی ال بر روی پوست تابانده می‌شوند. در طول درمان به کمک آی پی ال عینک محافظ برای محافظت از چشم‌ استفاده می‌شود. معمولا درد دستگاه آی پی ال خفیف و قابل‌تحمل است. برخی از افراد درد ناشی از آن را به ضربه ‌کش لاستیکی روی پوست تشبیه می‌کنند. بسته به این که چه بخشی از بدن شما در معرض دستگاه آی پی ال قرار می‌گیرد و وسعت این ناحیه چه قدر است، این روش درمانی ممکن است به 10 تا 30 دقیقه زمان نیاز داشته باشد.

معمولا در درمان مواردی همچون جوش و قرمزی جای جوش و یا ضایعات عروقی و قرمزی پوست برای بدست آوردن نتیجه مورد نظر ممکن است لازم باشد، روش آی پی ال را برای 3 تا 6 جلسه تکرار کنید. این جلسات درمانی باید با فاصله ۲ هفته تا ۴ هفته تکرار شود. برای رفع موهای‌ زائد با روش آی پی ال به ۴تا ۸ جلسه درمان نیاز دارید.

عوارض آی پی ال

IPL عوارض چندانی ندارد. مختصر قرمزی در محل IPL ایجاد می‌شود که طی چند ساعت بعد از بین می‌برد. در بعضی موارد که بیمار کک‌مک تیره داشته باشد ممکن است دلمه کوچکی روی این لکه‌ها بسته شود که طی چند روز بعد خودبه‌خود می‌افتد و کک‌مک‌ها را کم رنگ‌تر می‌کند.

به ندرت ممکن است بعد از انجام آی پی ال علائم زیر را تجربه کنید:

بعد از انجام آی پی ال

شما می‌توانید بعد از انجام آی پی ال به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید. ناحیه‌ای که تحت پرتوهای دستگاه آی پی ال قرار گرفته است ممکن است برای چند ساعت دچار قرمزی مختصر شود. در پوست‌های بسیار حساس حساسیت پوستی ممکن است برای یک روز بعد از انجام آی پی ال نیز ادامه داشته باشد.

مزایای آی پی ال

این روش برای از بین بردن لکه‌های تیره و ضایعات عروقی و همچنین موهای زائد به خوبی عمل می‌کند.
معمولا دوره نقاهت و خانه‌نشینی ندارد و فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد.

مزایای آی پی ال

شکل 5 مزایای آی پی ال

معایب آی پی ال

برای کسب نتیجه مناسب در روش آی پی ال شما باید درمان را برای چندین جلسه تکرار کنید.
در صورت عدم آشنایی و تجربه کافی با دستگاه مانند سایر لیزرها احتمال سوختگی پوست وجود دارد ولی معمولا عارضه‌ ای به جا نمی‌گذارد.
دکتر مریم ملکی به همراه تیم مشاوران در روز معاینه با انتخاب بهترین روش مناسب از میان روش‌های زیبایی پوست، در کلینیک هور، در مورد مزایا، معایب و هزینه آن‌ها با شما صحبت می‌کنند.

لیزر موی خانگی دستگاهIPL (آی ‏پی ‏ال)

بیشتر لیزرهای موی خانگی از نوع آی پی ال هستند و لیزر نیستند. در صورتی که مایل به انجام IPL (آی ‏پی ‏ال) با نمونه خانگی آن هستید باید بدانید که پاسخ‌دهی با این وسیله خانگی بسیار کمتر از دستگاه‌های پیشرفته و قدرتمند زیر نظر پزشک می‌باشد. این لیزرهای خانگی تنها برای موهایی مناسب هستند که کنتراست بالایی با پوست داشته باشند (یعنی موهای تیره بر روی پوست روشن). در صورتی که پوست شما تیره است احتمال این که نور جذب شده باعث سوختن پوست شود، زیاد است.

هزینه آی پی ال (IPL)

هزینه این درمان باید توسط پزشک معالج و براساس نوع درمان و وسعت ناحیه تحت درمان تعیین شود.

برای مشاهده عکس‌های قبل و بعد از گالری تصاویر دیدن کنید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

بوتاکسلیزر موهای زائدپی آر افتزریق فیلرویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
رفع شلی پوست - آراف فركشنال - آراف سوزنی

برای تحریک بازسازی کلاژن در پوست، روش ‌های مختلفی وجود دارد، از جمله لیزرها و آراف فرکشنال. مزایا آن عدم ایجاد تغییرات رنگدانه‌ای و ایجاد سوختگی، دوره نقاهت بسیار کوتاه ۲۴ تا ۴۸ساعته است. کاربردهای آراف فرکشنال شامل سفت کردن پوست، لیفت صورت، غبغب و خط فک، درمان چروک‌های پوستی، اسکار آکنه،‌ترک پوستی. ادامه مطلب

روش‌های درمانی پف و تیرگی زیر چشم

پف زیر چشم (puffy eyes) یا (Bags under eyes) که به نام ورم پری‌‌اربیتال هم شناخته می‌شود به تورم و پف‌کردگی بافت‌های اطراف چشم گفته می‌شود که به دلیل تجمع بیش از حد مایع یا چربی در پوست اطراف چشم اتفاق می‌افتد. درمان پف زیرچشم شامل استفاده از کرم دور چشم، مزوتراپی،جراحی پلک، تزریق ژل و غیره است. ادامه مطلب

اسکلروتراپی چیست؟

علت ایجاد واریس سن، بارداری، سابقه فامیلی و غیره است. تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. اسکلروتراپی سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌‌شود. اسکلروتراپی به غیر از رگ‌های واریسی به حذف رگ‌های عنکبوتی قفسه سینه، رگ‌های آبی و رگ‌های کوچک استفاده می‌شود. ادامه مطلب

کاربردهای مختلف بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از باکتری سمیِ کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می‌شود که بعضی از پیام‌های شیمیایی اعصاب را مسدود و باعث فلج‌شدن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود. کاربردهای زیبایی آن رفع خط اخم، بالاتر بردن نوک بینی و غیره و کاربردهای درمانی آن درمان کمردرد، میگرن، شقاق مقعد، بزرگی پروستات و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های مختلف جوانسازی

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه مشخص می‌شود. کرم‌ها لایه‌برداری پوست، تزريق بوتاكس، مزوتراپى، ميكرونيدلينگ، ليزرهاى غيرتخريبى، ليزرهاى تخريبى، هايفو، تزريق فيلرها، تزريق چربى، نخ‌ها، كشيدن پوست با جراحى ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد