منو

علائم بیماری روزاسه و راه‌هاى درمان آن

روزاسه بیماری شایعی است که پنج درصد مردم به آن مبتلا هستند. این بیماری را که با نام «آکنه بزرگسالان» نیز یاد می‌کنند، ممکن است در ابتدا تنها به شکل قرمزی و برافروخته شدن چهره در مواقع مختلف خود را نشان دهد و حالتی گذرا داشته باشد. به تدریج این بیماری به سمت قرمزی پایدار در میانه چهره پیشرفت می‌کند. این بیماری عمدتا پوست صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث قرمزی در بینی، چانه، گونه‌ها و پیشانی می‌شود. با گذشت زمان این قرمزی ممکن است شديدتر شود. در برخی موارد بیماری پوستی روزاسه در قفسه سینه، پشت و گردن بروز می‌کند. روزاسه در برخی از افراد باعث بروز جوش‌ها و برآمدگی‌های چرکی می‌شود. پیشرفت بیماری، به تدریج عروق خونی کوچک و جوش‌‌‌‌‌های ظریفی در روی منطقه قرمز رنگ پوست ایجاد می‌شوند. ولی برخلاف آکنه، در این بیماری جوش‌های سرسیاه وجود ندارند.

در اوایل پیدایش، روزاسه ممکن است خودبه‌خود ایجاد شده و سپس برطرف شود. ولی با گذشت زمان وقتی پوست دیگر به رنگ طبیعی خود برنمی‌گردد و یا سایر نشانه‌ها از قبیل جوش‌های ریز و عروق خونی بزرگ نمایان می‌شوند، بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص پوست است. این بیماران بندرت خودبه‌خود بهبودی کامل می‌یابند و ممکن است بیماری آن‌ها سال‌ها باقی بماند یا در صورت عدم درمان می‌تواند وخیم‌تر هم بشود. خوشبختانه روش‌های زیادی برای تسکین عوارض و التهاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ناشی از آن وجود دارد. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در این قسمت به توضیح مطالب کاربردی در رابطه با این بیماری می‌پردازد.

بیماری روزاسه

شکل 1 بیماری روزاسه

رزاسه چه نوع بیماری است و چه مناطقی را بیشتر درگیر می‌کند؟

- رزاسه یک بیماری التهابی مزمن و پیشرونده و کم ‌و ‌بیش رایج پوستی است که در بیشتر اوقات به سختی درمان می‌شود. این بیماری پوستی، صورت را درگیر می‌کند و متاسفانه روی زندگی اجتماعی بیشتر مبتلایان تاثیر منفی می‌گذارد. نوع رایج و کم دردسر رزاسه بیشتر ناحیه بین دو ابرو، گونه‌ها، روی چانه و در واقع مرکز صورت را گرفتار می‌کند. البته نوعی از رزاسه نیز وجود دارد که چشم‌ها را درگیر می‌کند. مشخصه اصلی این نوع رزاسه قرمزی و گُرگرفتگی پوست است که با استرس، تغییرات دمایی، مصرف بعضی خوراکی‌ها و ... تشدید می‌شود. یکی از نشانه‌های ظاهری پوست این افراد ضایعه «تلانژکتازی» است. تلانژکتازی ضایعات عروقی به معنای گشاد شدن عروق زیر پوست به خصوص روی گونه‌ها و بینی است که به شکل قرمزی و یا رگ‌های قرمز دیده می‌شود. این افراد معمولا زمینه پوستی چرب دارند و امکان دارد در دوران نوجوانی دچار آکنه و جوش بوده باشند. علاوه بر این امکان دارد دانه‌های قرمز یا جوش‌های چرکی نیز روی قسمت‌های قرمز وجود داشته باشد. در مرحله دیگر این بیماری پوسته‌های ریز، مشابه پوسته‌های اگزمای سبورئیک روی پوست دیده می‌شود. معمولا این نشانه‌ها در گونه‌ها بیشتر بروز می‌کنند.

- حدود 50 درصد از بیماران مبتلا به روزاسه، درگیری چشمی هم دارند. بعضی از این بیماران دچار قرمزی و احساس سوزش در چشم‌ها می‌شوند. این حالت تحت عنوان التهاب ملتحمه شناخته می‌شود و اگر برای درمان آن اقدامی نشود، ممکن است سبب پیدایش مشکلات خیلی جدی‌تری برای چشم‌ها گردد. در برخی ممکن است فقط چشم را درگیر کند و خود را به صورت ورم ملتحمه و التهاب پلک نشان دهد، طوری که افراد دچار علائمی مانند قرمزی، خارش چشم، شالازیون‌های مکرر (برجستگی کوچکی که در لبه پلک در زیر پوست است)، بلفاریت یا ورم و التهاب پلک می‌شوند؛ البته امکان دارد چند سال قبل از نمایان شدن علائم رزاسه روی پوست، چشم‌های فرد مبتلا نشانه‌های اشاره شده را بروز دهند اما معمولا بیمار این مشکلات چشمی را به خاطر نمی‌آورد و آن‌ها را بی‌ارتباط با علائم پوستی می‌داند.

- یکی دیگر از انواع رزاسه، رزاسه ندولر است. در این نوع رزاسه برجستگی‌های ملتهب کوچک و زیادی بروز می‌کنند که بیشتر روی پیشانی و گونه‌ها دیده می‌شوند. وقتی بیمار این برجستگی‌ها را لمس می‌کند، شن ریزه‌هایی زیر پوست خود احساس می‌کند. اگر این برجستگی‌ها روی ناحیه بینی بروز کنند آن را متورم، حجیم و بزرگ جلوه می‌دهند. به این حالت ناخوشایند «رینوفیما» گفته می‌شود، که در آقایان شایع‌تر است.این افراد علاوه بر برجستگی‌های متورم، دچار مشکل کشیدگی پوست نیز هستند، بنابراین به اشتباه تصور می‌کنند کشیدگی پوست ناشی از خشکی پوست است و سراغ کرم‌های چرب کننده می‌روند اما این افراد پوست چربی دارند و استفاده از این کرم‌ها مشکل را تشدید می‌کند.

انواع روزاسه

شکل 2 انواع روزاسه و ویژگی آن‌ها

این مشکل پوستی بین چه افرادی رواج بیشتری دارد؟ آیا رنگ پوست یا جنسیت و سن و سال در آن نقش دارد؟

رزاسه در خانم‌هایی با پوست روشن و 30 تا 50 ساله شیوع بیشتری دارد. البته رزاسه در آقایان نیز دیده می‌شود اما شیوع آن کمتر است. معمولا آقایان بعد از 50 سالگی به این مشکل پوستی دچار می‌شوند. قربانیان این بیماری پوستی معمولا پوست چرب‌تری دارند. خانم‌های یائسه به دلیل تغییرات هورمونی زیاد و گُر‌گرفتگی بیشتر در معرض رزاسه قرار دارند. اما این بیماری می‌تواند مردان و زنان را در تمام سنین و حتی کودکان را نیز مبتلا نماید. به دلایل ناشناخته، زنان اغلب بیش از مردان به روزاسه مبتلا می‌شوند و در بعضی از موارد این بیماری همراه با شروع یائسگی بوده است. سیر بیماری تدریجی است و مدت‌ها به طول می‌انجامد. اوایل ممکن است بیماری فقط بصورت گلگون شدن چهره و برافروختگی گذرا و یا حساسیت شدید به مواد آرایشی خود را نشان دهد. گرفتاری، درگیری و یا فشار شدید روحی هم می‌توانند سبب شروع برافروختگی شوند.

آیا عامل اصلی ابتلا به این بیماری مشخص شده است؟

عامل اصلی ابتلا به این بیماری پوستی همچنان ناشناخته است، اما در حالت کلی رزاسه را واکنش التهابی سیستم ایمنی بدن می‌دانند که مجموعه از از عوامل مانند پوست چرب، انگل دمودکس، گشاد شدن عروق، جنسیت، تغییرات هورمونی و ... ممکن است زمینه‌ساز بروز آن شوند.

عامل اصلی ابتلا به بیماری روزاسه

شکل 3 علل‌هایی که زمینه‌ساز بروز ابتلا به بیماری رزاسه هستند

چه عواملی باعث تشدید رزاسه می‌شود؟

علاوه بر موارد ذکر شده، مصرف داروهای کورتیکواستروئید (کورتون‌ها) که برای درمان بیماری‌های دیگر تجویز می‌شوند و داروهای گشادکننده عروق خونی مانند داروهای کنترل کننده فشار خون نیز ممکن است باعث تشدید وضعیت این بیماری شود. البته این افزایش قرمزی نباید همراه با تپش قلب و تعریق باشد؛ در غیر این صورت ممکن است نشان دهنده وجود بیماری‌های پنهانی مانند فئوکروموسایتوما باشد، که نوعی تومور بوده و با افزایش فشار خون و فلاشینگ یا برافروختگی صورت همراه است. این مشکل همچنین ممکن است نشان دهنده بیماری «پلی سیتمی ورا» باشد که در آن میزان گلبول‌های قرمز بیمار بیش از اندازه است و البته علائم دیگری نیز دارد. در حالت کلی توصیه می‌شود اگر التهاب، قرمزی و برافروختگی صورت با نشانه‌های دیگری مانند تعریق، تپش قلب و ... باشد، حتما به پزشک مراجعه شود.

بیماری رزاسه با چه مواردی اشتباه گرفته می‌شود؟

تشخیص بیماری روزاسه کلینیکی است و توسط متخصص پوست انجام می‌شود، گاه ممکن است این بیماری با سایر بیماری‌های زیر اشتباه گرفته شود؛

  1. آکنه‌ ولگاریس
  2. درماتیت سبوره
  3. سبوره
  4. کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی
  5. آلودگی به دمودکس
  6. ضایعات آکنه شکل ناشی از مصرف استروئید
  7. پیودرما فاسیال (نوعی آکنه)
  8. درماتیت دور دهانی

روش‌های درمانی رزاسه کدامند؟

روزاسه درمان قطعی ندارد. از آن جا که رزاسه بیشتر صورت را درگیر می‌کند، تاثیر نامطلوبی روی اعتماد به نفس افراد می‌گذارد و بر اساس بررسی‌های انجام شده توسط محققان بین المللی از هر 10 نفر، 8 نفر از وجود بیماری خود اطلاعی ندارند. بسیاری رزاسه را ناشی از مسائل عصبی می‌دانند و تصور می‌کنند با بهبود وضعیت روحی‌شان قرمزی و جوش‌ها نیز از بین خواهند رفت. نداشتن شناخت کافی از این بیماری باعث می‌شود عده کمی نسبت به درمان آن اقدام کرده و تا مدت‌های مدید نشانه‌های آن را تحمل کنند. همین امر نیز باعث پیشرفت بیماری می‌شود. در حالت کلی برای درمان و کنترل نشانه‌های رزاسه، متناسب با نوع و مرحله پیشرفت، از درمان‌های زیادی می‌توان استفاده کرد. این درمان‌ها شامل؛

درمان بیماری روزاسه

شکل 4 درمان رزاسه

پیشگیری از رزاسه چگونه است؟

در حالی که هیچ راهی برای پیشگیری از روزاسه وجود ندارد اما افراد مبتلا می‌توانند برای کاهش احتمال بروز علائم، عوامل آغازگر روزاسه را بشناسند و از آن‌ها دوری کنند. برخی از عوامل زیر نیز (با افزایش جریان خون به سطح پوست) باعث بروز یا تشدید رزاسه می‌شوند:

دکتر مریم ملکی در پایان توصیه می‌کند؛ کلیه درمان موفقیت آمیز روزاسه تشخیص زود هنگام آن است. عمل به دستورات پزشک متخصص پوست و مو نیز بسیار اهمیت دارد. اگر توصیه‌های پزشکی با دقت و از همان اوایل بیماری رعایت شوند، روزاسه قابل درمان خواهد بود ولی اگر به حال خود رها شود، بدتر شده و حتی ممکن است درمان آن بسیار مشکل‌تر گردد.

نویسنده : دکتر مریم ملکی - متخصص پوست ، مو و


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

پی آر افبوتاکسلیزر موهای زائدتزریق فیلرویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد