منو

لیزر فرکشنال co2 چیست؟

از سال 1995 تا كنون ليزر Co2 معمولی بهترين روش غيرجراحی جهت از بين بردن چين چروک و صاف‌كردن فرورفتگی‌های صورت محسوب می‌شد. در چند سال اخیر درمان‌های زیبایی و جوانسازی با تحولات شگرفی روبه‌رو بوده است. این روش‌های نوین جایگزین روش‌های پرعارضه و تهاجمی گذشته شده‌اند. ليزر Co2 معمولی می‌تواند جوانسازی بسيار خوبی در صورت ايجاد كند و پوست را سفت و شفاف نمايد ولی عوارضی از خود به جا می‌گذارد كه گاه تحمل آن‌ها برای بيماران بسيار دشوار است از جمله طولانی بودن زمان التيام‌بخشی پوست كه گاهی به 2 هفته می‌رسد و در اين مدت پوست بايد پانسمان باشد، قرمزی پوست كه گاه از 4 تا 6 ماه به‌طول می‌انجامد. از عوارض این لیزر این است که در پوست ما ايرانيان ممكن است تيرگی بعد از ليزر (PIP) نيز مشاهده شود.

در چند سال اخير تكنولوژی جديدی به نام Fractional Laser (لیزر فرکشنال) بوجود آمده است كه به طور قابل ملاحظه‌ای زمان التيام بخشی پوست و همچنين عوارض ديگر ليزر را كاهش می‌دهد. با ليزر Fractional Laser نور ليزر (beam) به تعداد زيادی شعاع‌های كوچكتر (microbeam) تقسيم می‌شود. وقتی اين شعاع‌های كوچكتر به پوست برخورد ‌می‌كنند نقاط كوچكی از پوست كه بين اين شعاع‌های ليزری قرار گرفته است و با ليزر برخورد نمی‌كند سالم می‌ماند.

اين نقاط سالم پوست باعث تسريع روند ترميم پوست می‌شوند و هر چه پوست سريع‌تر التيام پيدا كند احتمال عوارض مانند قرمزی‌ و يا تيره شده پوست كمتر می‌شود.
نقاط كوچکی كه توسط شعاع‌های كوچكتر ليزر شده‌اند microtreatment zone ناميده می‌شوند و جراحت اين ستون‌های ليزر شده كه تا عمق 1000 ميكرون داخل پوست می‌باشد باعث تسريع كلاژن سازی در پوست و جوانسازی می‌گردد.

دیاگرام عملکرد لیزر فرکشنال، فرکشنال co2، لیزر co2 و erbium

شکل 1 دیاگرام مفایسه لیزر فرکشنال، فرکشنال co2، لیزر co2 و erbium

در دياگرام بالا: قسمت قرمز سمت چپ نشان‌دهنده ليزر Co2 و erbium معمولی می‌باشد كه در آن سطح پوست توسط حرارت بالای ليزر برداشته شده است (ablative). چون اين ليزرها fractional نيستند همه پوست در منطقه تحت درمان برداشته شده است و یک زخم باز به جا مانده است كه زمان نسبتا زيادی برای ترميم نياز دارد.

در قسمت دوم دياگرام، ليزر nonablative fractional مشاهده می‌شود كه در آن ستون‌های عميقی از پوست ليزر شده است اما ستون‌ها (ablative نبوده) يا به اصطلاح برداشته يا خالی نشده است. اين ليزرها erbium glass هستند و ستون‌های كوچكی از پوست را با حرارت ليزر كلاژن‌سازی می‌کنند و در نتيجه كاهش چروک و يا صاف‌كردن پوست را سبب می‌شوند. مثال واضح اين ليزرها fraxel می‌باشد. اين ليزر برای بهبودی سطح پوست و پركردن چروک‌ها و اسکارهای آكنه و كوچک‌ كردن منافذ بسيار عالی می‌باشند اما درمان‌های متعدد نياز می‌باشد تا بتوان به نتيجه مطلوب دست يافت.

در قسمت سوم دياگرام، ليزر Co2 fractional را نشان می‌دهد كه در آن سطح پوست با عمق 10 تا 200 ميكرون برداشته شده است، اين ليزر fractional است و پوست بسيار سريع‌تر التيام می‌يابد اما عمق نفوذ ليزر به اندازه‌ کافی زیاد نبوده تا بتواند سبب كاهش چروک و يا سفتی‌ و جوانسازی پوست گردد.

جديدترين تكنولوژی ليزر Co2 fractional laser ablative می باشد (ablative به معنی برداشت پوست می‌باشد) كه در آن ستون‌هایی از پوست (طبق دياگرام آخرين سمت راست) عملا برداشته می‌شود و اين ستون‌ها به صورت تونل‌هایی خالی در پوست باقی می‌ماند و پروسه ترمیم این تونل‌ها توسط بدن، خود می‌تواند سبب از بين بردن چروک و سفت‌كردن پوست به ميزان بسيار بيشتری نسبت به ساير انواع ليزرهای nonablative از جمله fraxel شود.

ليزرهای جديد fractional Co2 اين مزيت را دارند كه با عمق نفوذ بسيار زياد 600 تا 1000ميكرون و به دليل وجود پوست سالم در اطراف اين ستون‌های خالی ترميم بسيار سريع‌تر و همچنين كاهش عوارض و كاهش زمان ترميم را به دنبال دارند.

لیزر فرکشنال co2

شکل 2 لیزر فرکشنال co2

ليزر fractional Co2 یک ليزر Co2 اصلاح شده است كه عوارض ليزر Co2 معمولی را ندارد ولی از مزايای خوب آن در درمان ضايعات زير استفاده می‌توان كرد.

1- چروک ريز
2- اسكار (فرورفتگی) جوش
3- اسکار سالک و آبله مرغان
4- اسكار ناشی از سوختگی يا بريدگی
5- جای بخیه‌های پس از جراحی
6- منافذ باز پوست
7- سفت شدن پوست
8- چروک دور چشم
9-ترک‌های پوستی شكم و بدن
10- لكه‌های پوستی و کک و مک
11- درمان کلویید
12- جوانسازی پشت دست
13- افزایش نفوذ دارو به پوست
14- تنگ‌کردن شلی واژن با پروب مخصوص
15- سفیدکردن واژن و بیکینی

انتخاب صحیح و کاندید مناسب لیزر فرکشنال

برای انتخاب هر روش زیبایی باید دید که آیا آن روش برای شما بهترین نتایج را به همراه دارد یا خیر. باید از روش درمانی انتظار درستی داشته باشید.
در برخی از افرادی که دچار ملاسما (لک صورت) هستند انجام لیزر فرکشنال با توان بالا می‌تواند منجر به تیره‌تر شدن لک صورت شود.

روش کار لیزر فرکشنال CO2

ابتدا پوست تمیز شده و از کرم بی‌حسی موضعی زیر پلاستیک استفاده می‌شود، پس از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه پوست شما کاملا بی‌حس شده و برای لیزر آماده است. سپس لیزر فرکشنال بر روی سطح ناحیه مورد نظر به عبور داده می‌شود، با اثرگذاری لیزر سوراخ‌های میکروسکوپی زیادی بر روی پوست ایجاد می‌کند و فرآیند بازسازی و بهبود پوست را فعال می‌کند. این ویژگی باعث ایجاد پوستی سالم و جوان‌تر و صاف‌تر می‌شود.

دستگاه لیزر فرکشنال  co2

شکل 3 روش کار لیزر فرکشنال CO2

مراقبت‌های پیش از درمان با لیزر فرکشنال CO2

مراقبت‌های پس از لیزر فرکشنال

بعد از انجام لیزر فرکشنال پوست حالت شبیه به سوختگی خفیف یا آفتاب سوختگی می‌شود و کمی تیره‌تر به نظر می‌آید. این حالت طی یک هفته و با پوست اندازی بهبود می‌باید و طی حدود دو هفته سرخی و دلمه‌های تشکیل شده روی پوست نیز از بین می‌رود.

انجام ليزر فركشنال چه عوارضی دارد؟

عوارض ليزر فركشنال معمولا در درمان‌های شديد و تنظيمات بالای دستگاه ايجاد می‌شود. پس از انجام ليزر فركشنال معمولا تا چند روز پوسته‌ريزی و بعضا دلمه وجود دارد كه طبيعی است. گاهی اوقات تورم و سوزش و مختصر درد به مدت چند روز در محل وجود دارد. استفاده از مسکن و كيسه يخ بلافاصله پس از ليزر و سپس به طور متناوب می‌تواند اين عارضه را كمتر كند يا از بروز آن پيشگيری‌كند. عارضه نادر ديگر ايجاد لک ناشی‌ از التهاب است كه اغلب در پوست‌های‌ سبزه اتفاق می‌افتد. عوارض جانبی یا خطرات این نوع درمان معمولا بسیار کم بوده و احتمال ابتلا به عفونت و جای زخم یا اسکار بسیار کم است.

از چه زمانی پاسخ درمانی ظاهر می‌شود؟

پاسخ درمانی در ليزرهای فركشنال سريع نيست و معمولا بهبود قابل مشاهده پس از 4-3 ماه مشاهده می‌شود. درطی اين مدت پوست مشغول ساخت كلاژن جديد و بازسازی كلاژن و الاستين است.

تفاوت‌های ليزر Co2 معمولی با ليزر fractional co2

  1. در ليزر fractional co2 بر خلاف ليزر Co2 معمولی نياز به بی‌‌هوشی و تزريق آمپول بی‌حسی نمی‌باشد و بيمار فقط با یک كرم بی‌‌حس‌كننده، بدون درد می‌تواند ليزر شود.
  2. همچنين بر خلاف ليزر Co2 معمولی بيمار در اين روش جديد fractional co2 نياز به پانسمان ندارد. فقط از كرم‌های ترميم‌كننده استفاده می‌كند و دو روز بعد می‌تواند از كرم‌های پوشاننده و آرايشی استفاده نمايد.
  3. ترميم پوست در روش fractional co2 حداكثر 6-5 روز طول می‌كشد در حالی كه در ليزر Co2 معمولی بين ۷ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد.
  4. در روش fractional بيمار فقط برای 1 تا ۳ هفته کمی قرمز است در حالی كه در ليزر Co2 معمولی‌ بين 2 تا 6 ماه قرمزی می‌تواند ادامه يابد.
  5. احتمال تيره شدن پوست در ليزر fractional co2 بسيار کمتر است، در حالی كه در Co2 معمولی اين ريسک زیاد است.
  6. ليزر fractional co2 را می‌توان در گردن، پشت دست‌ها يا قسمت‌های ديگر بدن نيز برای درمان انواع ضايعات پوستی مانند جوانسازی پشت دست‌ها، لكه‌های پوستی، ترک‌های شكم، اسكارهای سوختگی و يا جراحی نيز بكار برد.
  7. جلسات درمانی بسته به مشكل پوستی بين 3 تا 5 جلسه می‌باشد كه بصورت ماهيانه تكرار می‌‌شود.

جدول 1 تفاوت‌های ليزر Co2 معمولی با ليزر fractional co2

 تفاوت‌های ليزر  Co2 معمولی با ليزر  fractional co2

دوره نقاهت پس از لیزر فرکشنال چقدر است؟

بسته به دستگاه مورد استفاده، ناحیه تحت درمان و میزان تهاجمی بودن روش، دوره نقاهت می‌تواند از چند روز تا دو هفته متغیر باشد. بهبودی کامل بین 4 تا 14 روز به طول می‌انجامد و این امر به مقدار انرژی مصرفی بستگی دارد. بهبودی مناطق غیر از صورت معمولا طولانی‌تر است و یک انرژی سطح پایین برای این مناطق استفاده می‌شود. ورم صورت و چشم ممکن است تا چند روز باقی بماند و خوابیدن به صورت 45 درجه می‌تواند به کاهش این امر کمک کند. ممکن است یک آکنه خفیف سفید کوچک بر روی پوست ظاهر شود که پوست پس از سه روز اقدام به بازسازی آن می‌کند.

پوست ممکن است در طول مدت 1 هفته زخم یا پوسته‌پوسته شود. ممکن است بعد از عمل نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک و دارو‌های ضدویروسی باشد. بسته به عمق درمان شما، به طور مستمر روند بهبود شما کنترل می‌شود. به طور کلی دوره بهبود شما به سطح درمان بستگی دارد.

ليزر fractional co2 یک تكنولوژی بسيار پيشرفته در درمان اسكارهای آكنه (جوش)، سوختگی، منافذ، جوانسازی و سفت‌كردن پوست و ترک‌‌های پوستی می‌باشد كه در جوامع امروز با توجه به اين كه اكثر مراجعه‌كنندگان شاغل می‌باشند يا دانشجو و نمی‌توانند با ليزر Co2 معمولی‌ مدت چند هفته صورت خود را پوشانده و يا پانسمان كنند، روش بسيار محبوبی در درمان انواع ضايعات پوستی از جمله جوانسازی، از بين بردن اسكارها، آكنه، سوختگی و يا جراحی و ترک‌های پوستی می‌باشد كه تقريبا بدون درد و بدون نياز به استراحت و يا پانسمان می‌باشد. در مواردی که می‌خواهیم فرد سریع‌تر به نتیجه مطلوب برسد می‌توان ساب‌سیژن را با لیزر فرکشنال همزمان انجام داد تا به نتیجه بهتر با تعداد جلسات لیزر کمتر، رسید. همچنین با ورود لیزرهای پیشرفته‌تر مانند لیزر جنسیس، تلفیق این دو لیزر سرعت دست‌یابی به نتیجه دلخواه را بیشتر و تعداد جلسات درمانی را کمتر می‌کند.

از لیزر فرکشنال CO2 در درمان کک و مک، تیرگی و حتی ملاسما نیز استفاده می‌شود، به دلیل کانال‌های ظریفی که توسط لیزر در پوست ایجاد می‌شود، نفوذ داروهایی مانند ضدلک‌ها و داروهای جوانسازی و یا داروهای مزوتراپی (بدون نیاز به سوزن) بیشتر می‌شود و به نتایج بهتر و سریع‌تری دست پیدا می‌کنیم.

لیزر فرکشنال CO2 در درمان اسکارهای کلوییدی نیز کاربرد دارد و با باز کردن کانال‌هایی در پوست ورود داروهای مخصوص درمان کلویید را به پوست راحت‌تر و بهتر می‌کند.

هزینه لیزر فرکشنال CO2

معمولا در ابتدا بیمار توسط پزشک معاینه می‌شود و پلان درمانی برای بیمار مشخص می‌شود. هزینه براساس وسعت ناحیه موردظر که تحت درمان قرار می‌گیرد و همچنین تعداد جلسات درمانی توسط پزشک تعیین می‌شود.

در کلینیک تخصصی پوست و لیزر هور، دکتر مریم ملکی از روش پی آر اف که اخیرا جایگزین پی آر پی شده است در تسریع روند ترمیم زخم لیزر و همچنین کلاژن‌سازی و جوانسازی بیشتر استفاده می‌کند.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

بوتاکستزریق فیلرویزیت آنلاینثبت سوالات پزشکیلیزر موهای زائد
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
لیفت با نخ صاف و خاردار PDO

اساس لیفت با نخ بر تحریک کلاژن‌سازی استوار است. ماده تشکیل‌دهنده آن‌‌ها محرک قوی ساخت کلاژن هستند. جدیدترین نخ‌ها قابل حل و استریل هستند که خطر عفونت را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. نخ‌های پی‌دی‌او که شامل دو نوع نخ‌های صاف، خاردار هستند. ماندگاری لیفت با نخ یک تا دو سال است. ادامه مطلب

روش‌های درمانی پف و تیرگی زیر چشم

پف زیر چشم (puffy eyes) یا (Bags under eyes) که به نام ورم پری‌‌اربیتال هم شناخته می‌شود به تورم و پف‌کردگی بافت‌های اطراف چشم گفته می‌شود که به دلیل تجمع بیش از حد مایع یا چربی در پوست اطراف چشم اتفاق می‌افتد. درمان پف زیرچشم شامل استفاده از کرم دور چشم، مزوتراپی،جراحی پلک، تزریق ژل و غیره است. ادامه مطلب

اسکلروتراپی چیست؟

علت ایجاد واریس سن، بارداری، سابقه فامیلی و غیره است. تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. اسکلروتراپی سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌‌شود. اسکلروتراپی به غیر از رگ‌های واریسی به حذف رگ‌های عنکبوتی قفسه سینه، رگ‌های آبی و رگ‌های کوچک استفاده می‌شود. ادامه مطلب

کاربردهای مختلف بوتاکس چیست؟

بوتاکس دارویی تزریقی است که از باکتری سمیِ کلوستریدیوم بوتولینوم تهیه می‌شود که بعضی از پیام‌های شیمیایی اعصاب را مسدود و باعث فلج‌شدن موقتی ماهیچه‌ها می‌شود. کاربردهای زیبایی آن رفع خط اخم، بالاتر بردن نوک بینی و غیره و کاربردهای درمانی آن درمان کمردرد، میگرن، شقاق مقعد، بزرگی پروستات و غیره است. ادامه مطلب

روش‌های مختلف جوانسازی

روش جوانسازی صورت بسته به میزان شلی و افتادگی، انتظارات بیمار، وضعیت اجتماعی و نوع پوست پس از معاینه مشخص می‌شود. کرم‌ها لایه‌برداری پوست، تزريق بوتاكس، مزوتراپى، ميكرونيدلينگ، ليزرهاى غيرتخريبى، ليزرهاى تخريبى، هايفو، تزريق فيلرها، تزريق چربى، نخ‌ها، كشيدن پوست با جراحى ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد