منو

اسکلروتراپی چیست؟

تکنیک اسکلروتراپی یک روش درمانی است که از آن برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی استفاده می‌شود. در این روش یک محلول اسکلروزان به طور مستقیم به درون عروق آسیب‌دیده تزریق ‌می‌شود که این محلول به مرور طی چند هفته باعث التهاب دیواره داخلی رگ شده و منجر به بسته شدن و چسبیدن دیواره رگ به ‌هم خواهد شد. با گذر زمان رگ‌های واریسی به بافت اسکار تبدیل می‌‌شوند و در نهایت از بین می‌روند. در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و زیبایی به توضیحاتی در این رابطه می‌پردازد.

تکنیک اسکلروتراپی

شکل 1 تکنیک اسکلروتراپی

واریس چیست؟

واریس نوعی بیماری در رگ‌ها است که باعث گشاد ‌شدن رگ می‌شود و گردش صحیح خون در آن به درستی انجام نمی‌شود. برخی از آن‌ها به شکل آبی یا سبز، برجسته و پیچ‌خورده یا عنکبوتی و برخی بزرگتر و به شکل طناب از زیر سطح پوست ‌دیده می‌‌شوند اما برخی دیگر خیلی عمقی هستند و با چشم دیده نمی‌شوند.

واریس

شکل 2 واریس

علت ایجاد واریس چیست؟

ایستادن به مدت طولانی در طول روز و ایجاد فشار، باعث افزایش آسیب به رگ‌های قسمت پایین بدن می‌شود. واریسی شدن رگ‌ها دلایل متعددی دارد که شامل:

برخی از زنان باردار مبتلا به وریدهای واریسی هستند. بارداری حجم خون را در بدن افزایش می‌دهد اما جریان خون را از پاها به لگن شما کاهش می‌دهد. این تغییرات گردش خون برای حمایت از جنین در حال رشد طراحی شده است اما می‌تواند عوارض ناخوشایندی در رگ‌های زنان باردار ایجاد کند.

خطر ابتلا به واریس با سن افزایش می‌‌یابد. پیری باعث سست شدن دریچه رگ‌هایی می‌شود که به تنظیم جریان خون کمک می‌کند. در نهایت، گردش خون به درستی صورت نگرفته و واریس در پاها ایجاد می‌شود.

زنان بیشتر در خطر احتمال ابتلا به واریس پا هستند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری، پیش از قاعدگی یا یائسگی ممکن است عامل دیگری باشد زیرا هورمون‌های زنان تمایل به آرام کردن دیواره رحم و رگ‌ها دارند.
مصرف داروهای جایگزین هورمونی یا قرص‌های جلوگیری از بارداری نیز ممکن است خطر ابتلا به واریس پا را افزایش دهند.

اگر یکی از اعضای خانواده دارای مشکل واریس باشد، احتمال این که سایر افراد خانواده به این بیماری دچار شوند بسیار زیاد است.

نداشتن فعالیت جسمانی، چاقی، افزایش وزن یا بارداری می‌تواند فشار بسیار زیادی را به رگ‌ها وارد کند. در صورتی که شما دچار تغییر در سطح هورمون‌ها شوید یا سن و سال شما بالا رفته است این احتمال وجود دارد که به علت بیماری واریس دچار درد زیادی شوید.

علائم واریس

علاوه‌بر رگ‌های تیره ‌رنگ، بیشتربنفش یا آبی رنگ، رگ‌های پیچ‌خورده و برجسته که به شکل طناب پیچیده‌ای روی پا ظاهر می‌شود، علائم دیگری ممکن است ایجاد شود مانند:

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی درمان با اسکلروتراپی باشند؟

قبل از درمان با اسکلروتراپی شما باید با پزشکی که در زمینه رگ‌های بدن و مشکلات آن‌ها تخصص دارد، مشورت کنید تا شما را ارزیابی کند و به این نتیجه برسد که آیا شما می‌‌توانید متقاضی درمان با اسکلروتراپی باشید یا خیر. جلسه اول مشاوره شامل ارزیابی سیستم عروق بدن، ارزیابی علائم و نشانه‌های شما و بررسی عروق واریسی و تاثیراتی که بر گردش خون دارند، می‌باشد. متخصص عروق براساس شرایط شما به این نتیجه می‌‌رسد که آیا شما به ارزیابی‌ها و معاینات بیشتر نیاز دارید یا خیر که این امر با انجام اسکن اولتراسوند از عروق بدن آغاز خواهد شد.

شرایط متقاضیان درمان با اسکلروتراپی

شکل 3 شرایط متقاضیان درمان با اسکلروتراپی

مراقبت‌های قبل از انجام اسکلروتراپی چیست؟

قبل از انجام اسکلروتراپی باید مصرف برخی داروها را قطع کنید و از دستوراتی که پزشک به شما می‌دهد، پیروی نمایید. برخی از این نکات به شرح زیر می‌باشند:

اسکلروتراپی چگونه انجام می‌شود؟

اسکلروتراپی، سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌‌شود و پزشک با استفاده از سوزن بسیار نازک به طور مستقیم به تزریق محلول به درون رگ می‌پردازد. تعداد رگ‌هایی که در هر جلسه درمان می‌شوند براساس سایز، موقعیت رگ و سطح کلی سلامت بیمار تعیین می‌گردد. هنگامی‌ که دارو به درون رگ تزریق می‌شود ممکن است شما دچار مقداری درد و ناراحتی شوید و هنگامی ‌که تزریق درون رگ‌های بزرگ بدن انجام می‌شود شما به مدت یک تا دو دقیقه گرفتگی و درد را احساس خواهید کرد. فرآیند اسکلروتراپی حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول خواهد کشید.

روند انجام اسکلروتراپی

شکل 4 روند انجام اسکلروتراپی

مراقبت‌های پس از درمان اسکلروتراپی چیست؟

پس از انجام اسکلروتراپی می‌توانید به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید و بهتر است سعی کنید هرچه زودتر شروع به راه رفتن کنید. باید از جوراب واریس استفاده کنید تا عروقی که درمان شده است بهتر به هم فشرده شود. شما باید به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان از دستورالعمل و نکات زیر پیروی کنید:

میزان موفقیت اسکلروتراپی چقدر است؟

طبق ارزیابی‌های انجام شده بین ۵۰ تا ۸۰ درصد از رگ‌هایی که تزریق در آن‌ها انجام شده است با هر جلسه درمان از بین می‌روند. حدود ۱۰ درصد از افرادی که اسکلروتراپی انجام داده‌‌اند به هیچ عنوان درمان بر روی آن‌ها تاثیری ندارد که در این شرایط پزشک روش‌های درمانی مختلف از قبیل لیزردرمانی یا استفاده از انواع دیگر محلول اسکلروزان را پیشنهاد می‌دهد. به‌ طور کلی رگ‌های عنکبوتی طی مدت ۳ تا ۶ هفته از بین می‌روند و رگ‌های واریسی بزرگتر پس از ۳ تا ۴ ماه به درمان جواب می‌دهند. در صورتی که رگ‌ها به درمان پاسخ دهند معمولا دوباره برنمی‌گردند اما این احتمال وجود دارد که با گذر زمان رگ‌های واریسی جدید به وجود آید که در صورت نیاز شما می‌توانید مجددا تحت درمان قرار بگیرید.

مشاهده فیلم نتیجه و میزان موفقیت اسکلروتراپی

عوارض جانبی اسکلروتراپی چیست؟

عوارض جانبی اسکلروتراپی شامل موارد زیر است:

برای درمان واریس به چند جلسه اسکلروتراپی نیاز داریم؟

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان اسکلروتراپی در همه بیماران یکسان نیست و به وسعت واریسی بودن رگ‌ها یا وجود رگ‌های عنکبوتی بستگی دارد. معمولا یک جلسه درمان برای از بین بردن رگ‌های واریسی کافی است اما برای درمان برخی از انواع خاص رگ‌های واریسی بیمار به ۳ تا ۶ جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

اسکلروتراپی برای درمان چه نوع رگ‌هایی مناسب است؟

اسکلروتراپی به غیر از رگ‌های واریسی می‌‌تواند به حذف رگ‌های عنکبوتی قفسه سینه، رگ‌های آبی و رگ‌های کوچک سایر نقاط بدن بپردازد. اگرچه گاهی اوقات از اسکلروتراپی برای رفع عروق صورت استفاده می‌شود، معمولا لیزر یک روش ایمن‌تر برای درمان واریس است.

 رگ‌های مناسب اسکلروتراپی

شکل 5 رگ‌های مناسب اسکلروتراپی

آیا اسکلروتراپی درد دارد؟

در صورتی که اسکلروتراپی توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، درد حاصل از درمان و تزریق دارو باید بسیار کم باشد. البته احساس درد یک مسئله فردی از آستانه تحمل هر فرد بستگی دارد اما فاکتورهای متعددی بر روی احساس درد در طول درمان تاثیر دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند:

به علاوه عروقی که قبل از انجام اسکلروتراپی دردناک بوده‌‌اند نسبت به تزریق دارو حساسیت بیشتری دارند و تزریق دارو در این رگ‌ها باعث احساس درد بیشتری خواهد شد.

چقدر طول می‌کشد تا رگ‌های واریسی از بین بروند؟

از بین رفتن رگ‌های واریسی به عوامل متعددی از قبیل روش تزریق، نوع و غلظت محلول مورد استفاده در اسکلروتراپی، تراکم و ضخامت عروق ناحیه مورد نظر و همچنین ضایعات پوستی بیمار بستگی دارد. به طور کلی رگ‌های عنکبوتی بین دو هفته تا دو ماه از بین می‌‌روند اما رگ‌های واریسی بزرگ مدت بیشتری طول می‌کشد تا از بین بروند.

در چه مواردی نباید به انجام اسکلروتراپی پرداخت؟

  1. بارداری
  2. مشکل حرکتی یا بستری بودن
  3. قصد حمام آفتاب داشتن
  4. حساسیت به داروهای اسکلروتراپی

آیا لیزر می‌تواند جایگزین اسکلروتراپی باشد؟

در مورد رگ‌های واریسی ظریف لیزر گزینه مناسب‌تر و بهتری است ولی در مورد رگ‌های واریسی بزرگ، اسکلروتراپی هنوز یک استاندارد طلایی برای درمان در نظر گرفته می‌شود.

آیا روش‌های دیگری برای درمان رگ‌های واریسی وجود دارد؟

لیگاسیون و خارج کردن رگ‌ها به کمک عمل جراحی برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ کاربرد دارد که برای انجام این روش‌ها بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان می‌باشد و باید تحت بی‌هوشی عمومی قرار بگیرد.

پیشگیری از ایجاد واریس

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از وریدهای واریسی وجود ندارد اما بهبود گردش خون ممکن است خطر ابتلا به رگ‌های واریسی را کاهش دهد.

دکتر ملکی در ادامه می‌گوید اقدامات مشابهی که می‌توانید برای رفع ناراحتی مشکل رگ‌های واریسی در خانه انجام دهید شامل: حرکت دادن پاها در هر موقعیتی، اجتناب از ایستادن به مدت طولانی و اجتناب از قرارگیری در وضعیت نامناسب که باعث فشار در ناحیه پا شود، تمرین و ماساژ، پوشش‌‌دهی پاها یا پوشیدن جوراب‌‌های فشرده مخصوص واریس.در صورتی که دردهای واریسی بهبود پیدا نکرده یا رگ‌های واریس برجسته‌تر و دردناک شوند، به پزشک متخصص مراجعه کنید. پس از مراجعه به پزشک، پاهای شما در مورد وریدهای واریسی توسط پزشک بررسی می‌شود تا درمان مناسب وضعیت شما انتخاب شود.

هزینه درمان اسکلروتراپی

بسته به تعداد عروق که نیاز به تزریق دارند و تعداد آمپول مورد نیاز هزینه متغیر است و پس از ویزیت اولیه هزینه مشخص می‌شود.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو ویزیت حضوریپی آر افبوتاکسلیزر موهای زائدتزریق فیلر
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پاپول پیزوژنیک پاشنه پا

پاپول‌های پیزوژنیک پاشنه پا ((Piezogenic pedal papules (PPPs)) در افراد سالم شایع است و بیشتر آن ها علامتی ندارند. ضایعات در اثر فشار ایجاد و باعث فتق چربی کف پا از طریق درم می ‌شوند. درمان این بیماری، اجتناب از ایستادن برای مدت طول، کاهش وزن، پوشیدن جوراب ‌های فشاری (جوراب واریس) و غیره است. ادامه مطلب

نیاسینامید niacinamide چیست؟

نیاسین و نیکوتین‌آمید (نیاسینامید) با هم متفاوت هستند. این دو ماده دو نوع مختلف از ویتامین B3 به‌ حساب می ‌آیند. مزایای نیاسینامید برای پوست شامل محافظت از پوست، سد چربی، برطرف کردن قرمزی و لک‌های پوستی، بستن منافذ باز پوست، درمان تیرگی پوست، آکنه و روزاسه، کاهش چین ‌و چروک‌ و غیره می باشد. ادامه مطلب

مراقبت ‌های روزانه یا روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی، همان مراقبت ‌های پوستی است که افراد می توانند در خانه انجام دهند تا پوست شاداب و جوان تری داشته باشند. نوع پوست(خشک، چرب، حساس، مختلط،نرمال) خود را تعیین کنید و براساس آن انواع شوینده، تونر، سرم، مرطوب کننده، میسلار واتر و آبرسان مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ادامه مطلب

مقایسه پروفایلو با دیگر پرکننده‌های پوستی

پروفایلو یک روش درمانی ملایم و ظریف است که (برای افرادی که می ‌خواهند فقط کمی جوان ‌تر شوند بدون تغییر چندان در چهره) در نقاطی از صورت تزریق و سپس خود به خود در کل بافت پوست صورت شما پخش می شود. پرکننده پوست به گونه ها، لب ‌ها و غیره تزریق تا برخی ویژگی ها را بهبود بخشد و باعث تغییر چهره می ‌شود. ادامه مطلب

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

در واقع عمل زاویه‌ سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهر بینی، لب و دهان، رفع غبغب است. تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت با نخ، پروتز، جراحی روش های انجام آن است که مزایا و معایبی دارند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد