منو

ملانونیشیای طولی ناخن

تغییر رنگ سیاه یا تیره در ناخن را ملانونیشیا می‌نامند. ملانونیشیا یک واژه لاتین است. لانو به معنای سیاه است. ملانو، در بدن انسان به ساختارهایی اشاره دارد که از ملانوسیت‌ها منشا می‌گیرند. ملانوسیت‌ها سلول‌هایی هستند که مسئول تولید رنگدانه‌های تیره هستند. «نیشیا» به ناخن اشاره دارد، بنابراین ملانونیشیا به معنی ناخن سیاه است. ملانونیشیا ممکن است پراکنده‌ باشد یا به شکل یک باند طولی باشد. خطوط طولی سیاه‌_قهوه‌ای رنگ روی صفحه ناخن را ملانونیشیای طولی می‌نامند.

ملانونیشیا

شکل 1 ملانونیشیا

به گفته دکتر مریم ملکی ملانونیشیا می‌تواند نشانه‌ای از بیماری جدی‌تر باشد، به همین دلیل تشخیص درست ضروری است. معاینه درموسکوپی یا بیوپسی گاهی لازم است که علل و گزینه‌های درمان را تعیین کند. پیدا کردن علت اصلی ملانونیشیا یک فرایند کاملا پیچیده می‌باشد. در اکثر موارد، ملانونیشیا خوش‌خیم هستند، اما گاهی اوقات ممکن است درمان‌های پزشکی جدی نیاز داشته باشند. یکی از تهدید‌کننده‌ترین شرایطی که باید توجه ویژه‌ای به آن شود، ملانوم یا سرطان پوست در ناخن است. بنابراین در هر موردی که به ملانونیشیا مربوط می‌شود باید سریعا پیگیری و درمان شود تا از وخیم‌تر شدن و یا حتی تهدید زندگی فرد جلوگیری شود.

ملانوم

ملانوم نوعی سرطان پوست بوده که در مراحل پیشرفته کشنده است. یکی از علائم هشداردهنده آن مشاهده خط سیاه در ناخن به شکل رگه‌های سیاه است. همچنین می‌تواند منجر به رنگ تیره در پوست و مرز ناخن مربوطه شود که به آن علامت هاچینسون می‌گویند. با اینکه شیوع ملانوم به صورت خطوط طولی ناخن ناشایع است ولی آگاهی از احتمال این ارتباط از تشخیص دیررس بیماری جلوگیری می‌کند. ملانوما شیوع بیشتری در دهه 5 و 6 دارد ولی حتی در بچه‌ها هم ممکن است دیده شود.

علامت هاچینسون

شکل 2 علامت هاچینسون

چه کسانی در معرض ملانونیشیا قرار دارند؟

ملانونیشیا می‌تواند در افراد از هر سنی از جمله کودکان وجود داشته باشد و به طور مساوی هر دو جنس را درگیر می‌کند. شیوع این مورد بیشتر در افراد با پوست رنگ تیره، به ویژه پوست تیپ نوع ۵ و ۶ وجود دارد. تقریبا تمام افراد آفریقایی_کارائیب تا 50 سالگی به ملانونیشیا قهوه‌ای_سیاه ناخن مبتلا می‌شوند. ملانونیشیا تا 20٪ از مردم ژاپن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد با پوست سفید کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

افراد در معرض مبتلا به ملانونیشیا

شکل 3 افراد در معرض مبتلا به ملانونیشیا

ملانونیشیا همچنین می‌تواند با اختلالات ژنتیکی، ضربه، داروها، کمبود تغذیه، بیماری غدد درون‌ریز، بیماری بافت همبند، بیماری التهابی پوستی، تومور موضعی یا عفونت ناخن همراه باشد.

چه عواملی باعث ملانونیشیا می‌شود؟

صفحه ناخن ساختاری سخت و شفاف دارد که از کراتین ساخته شده است. این صفحه به طور معمول دارای رنگدانه نیست. ملانوسیت‌ها به طور معمول در ماتریکس پروگزیمال ناخن که منشا ناخن است، قرار دارند. وقتی ملانوسیت‌ها فعال می‌شوند تولید ملانین می‌کنند و این ملانین در ناخن در حال رشد رسوب می‌کند، در نتیجه یک باند رنگی تیره در طول ناخن ایجاد می‌شود، این ملانونشیای طولی است.

روند ایجاد ملانونیشیا

شکل 4 روند ایجاد ملانونیشیا

رسوب ملانین در صفحه ناخن می‌تواند از دو فرآیند حاصل شود: هایپرپلازی ملانوسیتی یا فعال‌سازی ملانوسیتی.
1. هیپرپلازی ملانوسیتیک
هیپرپلازی ملانوسیتی به افزایش تعداد ملانوسیت‌ها در ماتریکس ناخن اشاره دارد. این مورد می‌تواند یک روند خوش‌خیم یا بدخیم را نشان دهد.

  1. هیپرپلازی خوش‌خیم: خال‌های ملانوسیتیک بیشتر در کودکان بروز می‌کند. از نظر بافت‌شناسی در خال‌های ملانوسیتیک، لانه‌های سلولی خال وجود دارد. در بزرگسالان بیشتر لنتیگو دیده می‌شود و لانه‌های سلولی وجود ندارد.
  2. هیپرپلازی بدخیم: ملانومای ناخن معمولا روی انگشتان شست دست، انگشتان اشاره و انگشتان شست پا تاثیر می‌گذارد.

2. فعال‌سازی ملانوسیتی
فعال‌سازی ملانوسیتی به افزایش تولید و رسوب ملانین در سلول‌های ناخن (انیکوسیت‌ها) اشاره دارد و در آن افزایش تعداد ملانوسیت‌ها وجود ندارد.

علل مختلف ملانونیشیا

  1. آسیب‌های وارده به ماتریکس ناخن.
  2. انواع عفونت‌های باکتری، قارچی و HIV، برخی داروها مانند مینوسیکلین.
  3. اختلالات غدد درون‌ریز مانند آدیسون.
  4. بیماری‌های پوستی مانند افزایش تولید رنگدانه ملانین در ماتریکس که گاه به علت اختلالات خوش‌خیم مثل خال یا لنتیگو و گاه به علت اختلالات بدخیم مثل ملانوما است.

خطوط عمودی قرمز کوچک روی ناخن

علاوه‌بر رگه‌های سیاه در ناخن‌های دست، باید به رگه‌های قرمز یا مایل به قهوه‌ای که مانند خون خشک شده توجه کنید. این خونریزی‌های خطی ممکن است مسائل قلبی را نشان دهد یا فقط در نتیجه آسیب تصادفی و خونریزی‌های معمولی باشد. برخی یافته‌های مهمی که سرعت در مراجعه به پزشک و تشخیص سریع‌تر را می‌طلبد شامل؛

بنابراین جهت تشخیص علت این اختلال ناخنی معاینه توسط متخصص پوست و اقداماتی مانند معاینه با درموسکوپ و در صورت شک به ملانوما نمونه‌برداری یا بیوپسی نیاز است.

معاینه ملانونیشیا با درموسکوپ

شکل 5 معاینه ملانونیشیا با درموسکوپ

عوارض احتمالی ملانونیشیا چیست؟

عوارض بستگی به علت ملانونیشیا دارد. ملانوم زیر ناخن می‌تواند منجر به متاستاز و در نهایت مرگ بیمار شود. پیش آگهی ملانومای ماتریکس ناخن به طور معمول از ملانومای سایر نواحی بدتر است. ضربه، عفونت و بیماری التهابی می‌تواند منجر به شکاف ناخن و دیستروفی ناخوشایند یا دردناک شود.

درمان ملانونیشیا چیست؟

در مواردی که ملانونشیا به علل خوش‌خیم نسبت داده شود نیازی به درمان نیست. درمان ملانومای ناخن نیاز به برداشت کامل تومور دارد و ممکن است به قطع انگشت نیز نیاز داشته باشد.

درمان ملانونیشیا

شکل 6 درمان ملانونیشیا

چشم انداز بیماران مبتلا به ملانونیشیا چیست؟

ملانونیشیا تمایل دارد که ادامه یابد مگر در مواردی که مربوط به دارو باشد در این صورت پس از قطع آن محو می‌شود.

تشخیص زود هنگام ملانوم

برای بررسی و تشخیص ملانوم، متخصص پوست علائم و نشانه‌های زیر را در نظر می‌گیرد:

اگر سرطان ملانوم باشد چه؟

اگر نتایج درماتوسکوپی یک عامل بدخیم را نشان دهد، مرحله بعدی برداشتن بافت ناخن است تا تایید کند که آیا در ناخن ملانوم وجود دارد یا نه. مشکوک‌ترین خصوصیات درماتوسکوپی وجود ملانوم در ناخن، خطوط نامنظم در پس زمینه قهوه‌ای است. سایر علائم قابل رویت ملانوم، نشانه وجود هاچینسون است.

در حال حاضر هیچ استاندارد مبتنی بر شواهد برای پیگیری و تکرار درماتوسکوپی وجود ندارد، اگر چه اکثر کارشناسان توصیه می‌کنند هر 6 ماه یکبار در صورت مشاهده ملانونیشیا طولی مشکوک آن را بررسی کنند. به بیماران مبتلا به ملانونیشیا خوش‌خیم توصیه می‌شود که به صورت مستقیم به ناخن خود نگاه کرده و بلافاصله تغییرات رنگ و یا شکل آن را گزارش کنند.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس:اصفهان-خ چهار باغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن :03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویزیت آنلاینتزریق فیلرپی آر افثبت سوالات پزشکیبوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
زگیل تناسلی و ریسک سرطان

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های ویروسی که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود، برخی از انواع پرخطر آن باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند ولی سبب بروز سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان پروستات، مقعد و آلت تناسلی در آقایان می‌شوند. پاپ‌اسمیر دقیق‌ترین راه برای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. ادامه مطلب

برای گودی زیر چشم ژل بهتر است یا چربی؟

موثرترين روش جهت درمان قطعی گودی زیر چشم تزریق ژل یا چربی می‌باشد. گودی و سیاهی زیر چشم می‌تواند ژنتیکی یا به دلایلی همچون لاغری بیش از حد، افزایش سن و در نتیجه کاهش چربی زیر چشم و یا حتی در پی جراحی‌های زیبایی چشم به ‌وجود آید. انتخاب روش درمان بستگى به خود شما، وضعيت شدت گودى زير چشم و غیره دارد. ادامه مطلب

انواع کهیر

كهیر یک واكنش عروقی در پاسخ به تحریكات مختلف است كه به صورت مناطق متورم به رنگ پوست یا صورتی رنگ با خارش و احساس سوزش مشخص می‌شود. کهیر به دو نوع مزمن و حاد تقسیم می‌گردد. نوع مزمن القایی شامل کهیر سرمایی، فشاری تاخیری، گرمایی، کولیژنیک، فشاری فوری، ارتعاش، آفتابی و آب می‌باشد. ادامه مطلب

لیکن اسکلروزوس چیست؟

لیکن اسکلروزوس در هر بخشی از بدن اغلب در پوست نواحی فرج یا ولو در زنان، پوست آلت تناسلی در مردان یا پوست پیرامون مقعد اتفاق می‌افتد. بیماری پوستی لیکن اسکلروزس مسری نیست و نمی‌تواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود. پسران و مردان ختنه نشده و زنان پس از یائسگی بیشتر در خطر لیکن اسکلروزس هستند. ادامه مطلب

بیماری اورف چیست؟

اورف يک بيماری عفونی ويروسی مشترک بـين انـسان و دام است كه به طور شـايع در گوسـفند و بـز ايجـاد بيماری می‌كنند. ضایعات اورف معمولا منفرد یا در تعداد خیلی کم ایجاد و بیشتر در انگشت، دست یا ساعد رخ می‌دهند. به طور مشخص توده اورف سفت و گوشتی است و برخلاف ظاهرش حاوی چرک و ترشح نیست. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

مهسا :

این حجم از تعریف و تمجید یکم عجیب و غیر قابل باور نیست؟؟؟

منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد