منو

روش‌های مختلف درمانی انواع زگیل

زگیل یک عفونت ویروسی در لایه فوقانی پوست یا غشاهای مخاطی است که مربوط به خانواده‌ای از ویروس‌ها به نام پاپیلوما است.
ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد، زگیل‌ها معمولا برجسته و به رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند اما گاهی هم می‌توانند تیره یا صاف و هموار باشند. دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مقاله‌ی _انواع زگیل_ مفصلا پیرامون این موضوع صحبت کرده است.

افرادی که بیش از دیگران در معرض ابتلا به زگیل هستند شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. کودکان و نوجوانان زیرا بدن آن‌ها ایمنی کافی برای مقابله در برابر این ویروس را ندارند.
 2. افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، مثل افراد مبتلا به اچ آی وی (HIV) یا همان ایدز یا کسانی که به تازگی عمل پیوند برای یکی از اعضای بدن انجام داده و تحت درمان دارویی هستند. در این افراد معمولا زگیل‌ها به تعداد زیادتر ایجاد شده و به درمان‌ها مقاوم‌تر هستند.

دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در زیر به توضیح روش‌های مختلف درمانی انواع زگیل می‌پردازد.

درمان زگیل

در اغلب موارد، زگیل‌ها بی‌ضرر هستند و بدون اقدام به درمان پس از مدتی محو می‌شوند. در ۵۰٪ از کودکان زگیل‌ها در عرض یک‌سال خودبه‌خود ناپدید می‌شوند ولی اگر زگیل‌های پوستی باعث خجالت با آزار می‌شود فرد می‌تواند برای درمان به پزشک مراجعه کند. در برخی از موارد ممکن است بعد از درمان دوباره زگیل‌ها بازگردند. ممکن است در مواردی به بیش از یک روش درمانی نیاز باشد. هر چند تمامی پزشکان سعی می‌کنند که زگیل‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین ببرند اما درمان زگیل معمولا به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. از بین بردن کامل یا دائمی زگیل‌های معمولی به ‌خصوص در اطراف ناخن‌ها، ممکن است دشوار باشد. تمام درمان‌های زگیل در جهت تحریک پوست و کمک گرفتن از سلول‌های دفاعی خود فرد برای از بین بردن زگیل‌ها طراحی شده است. روش‌های درمانی عبارتند از:

 1. فریز کردن زگیل (کرایوتراپی)

در این روش، پزشک از نیتروژن مایع برای فریز کردن زگیل‌ها استفاده می‌کند. پزشک ممکن است با پنبه آغشته به نیتروژن مایع روی زگیل کار کند و یا نیتروژن مایع را بصورت اسپری کردن روی زگیل استفاده کند. با این روش ممکن است یک تاول در اطراف زگیل شکل بگیرد و ظرف یک هفته، بافت مرده‌ زگیل بیافتد. در بزرگسالان و کودکان بزرگ‌تر منجمد كردن با ازت مايع (کرایوتراپی) درمان انتخابی است. اين روش درمانی چندان دردناک نيست و باعث پيدايش اسکار یا جوشگاه ناشی از آن نمی‌شود. با اين حال تكرار اين درمان پس از يک تا سه هفته تا بهبودی كامل زگيل‌ها معمولا ضروری است.

کرایوتراپی - فریزکردن زگیل

شکل 1 فریز کردن زگیل (کرایوتراپی)

 1. کانتاریدین

این ماده با دیگر مواد شیمیایی ترکیب می‌شود و سپس روی زگیل مالیده می‌شود و باعث تشکیل تاول پوستی روی زگیل می‌شود. بعد از آغشته کردن زگیل به محلول کانتاریدین، روی زگیل بانداژ می‌شود. تاولی که روی زگیل ایجاد می‌شود باعث کنده شدن زگیل می‌شود و سپس پزشک بافت مرده‌ی زگیل را از روی پوست جدا می‌کند.

 1. بلئومایسین

بلئومایسین که برای کشتن ویروس زگیل، درون آن تزریق می‌شود، با تزریق بلئومایسین در زگیل علائمی مانند سرماخوردگی ظاهر می‌شود. البته تزريق آن دردناک بوده و گاهی عوارض جانبی ديگری نيز دارد.

بلئومایسین

شکل 2 بلئومایسین

 1. اسید سالیسیلیک

اغلب چسب‌های زگیل حاوی سالیسیلیک اسید هستند.

اسید سالیسیلیک

شکل 3 اسید سالیسیلیک

 1. ایمیکموئید

ایمیکموئید (آلدارا) که یک داروی ایمونوتراپی است و بصورت کرم است و توسط پزشک باید تجویز شود. هر چند آلدارا به عنوان دارویی برای زگیل‌های تناسلی معرفی شده است، اما برای درمان تمامی انواع زگیل‌ها موثر است.

 1. اینترفرون
 2. پودوفيلين
 3. کوتر

سوزاندن با كوتر روش ديگری است كه زگيل طی يک نوبت در مطب برداشته می‌شود. احتمال جوشگاه و درد طی اين روش بيشتر از منجمد كردن است.

 1. کورتاژ

در این روش، پزشک با تیغ جراحی زگیل را از پایه می‌تراشد و صاف می‌کند و سپس ریشه‌ی زگیل را با یک سوزن الکتریکی می‌سوزاند. ممکن است پزشک برای از بین بردن ریشه‌ی زگیل از روش کرایوتراپی استفاده کند. این روش در صورتی به کار می‌رود که سایر درمان‌ها برای از بین بردن زگیل، موثر نبوده باشند.

کورتاژ

شکل 4 روش کورتاژ

 1. جراحی

جراحی عمقی همراه با بخیه کردن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، چرا که زگیل عمقی ندارد و فقط در لایه خارجی پوست قرار دارد و این عمل باعث اسکار و گذاشتن اثر جای عمل خواهد شد.

 1. لیزر درمانی

این روش برای درمان زگیل‌هایی استفاده می‌شود که درمان‌ آن‌ها بسیار مشکل است (مقاوم به درمان هستند). در این روش اشعه لیزر به بافت زگیل تابانده می‌شود و اشعه لیزر از لایه‌ خارجی پوست (بنام اپیدرم) عبور می‌کند و در نزدیکی لایه‌ درم در پوست، به مویرگ‌های ریزی می‌رسد که زگیل را تغذیه می‌کنند بنابراین با این روش خون‌رسانی به زگیل قطع شده تا جایی که زگیل خشک شده و می‌افتد. اشعه لیزر تنها باعث مرگ بافت زگیل می‌شود و به نواحی اطراف زگیل آسیبی نمی‌زند.

 1. درمان‌های خانگی زگیل

اگر می‌خواهید با استفاده از چسب‌های زگیل و یا داروها و قطره‌های ضد زگیل که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد خودتان زگیل‌ها را درمان کنید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا به نتیجه بهتر برسید:

سیر

ترکیبات موجود در سیر ممکن است دارای فعالیت ضد ویروسی بوده و به توقف رشد سلول‌های ویروسی کمک کند. گزارش شده است که عصاره‌های سیر در کلروفرم می‌تواند در عرض 3 تا 4 ماه زگیل را پاک کند. این که مالیدن سیر روی زگیل همان تاثیر را داشته باشد هنوز تایید نشده است.

درمان‌های انواع زگیل

شکل 5 درمان‌های انواع زگیل

روش‌های پیشگیری از زگیل

نقاهت بعد از درمان چگونه است

دوره‌ نقاهت بعد از درمان زگیل به روش درمانی که متخصص شما استفاده می‌کند، بستگی دارد. در صورتی که برای درمان زگیل از روش‌های درمان موضعی (کرم یا محلول) استفاده شود، زگیل به تدریج از بین می‌رود و در این مدت میزان درد و ناراحتی ناچیز خواهد بود. اگر از روش کورتاژ یا لیزر درمانی استفاده شود، ممکن است برای مدت چند روز تا چند هفته احساس درد یا ناراحتی داشته باشید.

در پایان دکتر مریم ملکی می‌افزاید؛ هيچ‌گاه خودسرانه اقدام به درمان زگيل‌های خود نكنيد. ممكن است نوع ديگری از ضايعات پوستی را با زگيل اشتباه بگيريد و برای بيماری‌ وخيم‌تری به اشتباه درمان زگيل را به كار ببريد و درمان بیماری اصلی به تاخیر بیفتد. در مورد تشخيص و تعيين راه صحيح درمان زگيل بايد به توصيه‌های متخصص پوست توجه كنيد.

بسياری از مردم اعتقاد دارند که درمان‌های عاميانه يا هيپنوتيزم در درمان زگیل موثر می‌باشند، از آن جايی كه زگيل‌ها مخصوصا در كودكان ممكن است خودبه‌خود ناپديد شوند، بنابراین تشخيص اين كه آيا این‌گونه درمان با هیپنوتیزم موثر بوده يا اين كه گذشت زمان موجب بهبودی خودبه‌خود زگيل شده مشكل است. اگر تعداد زیادی زگیل با سرعت در بدن ایجاد شود باید سیستم ایمنی بیمار بررسی شود.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویزیت آنلاینلیزر موهای زائدتزریق فیلرثبت سوالات پزشکیبوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد