منو

لیپوم یا غده های چربی زیر پوست چیست؟

لیپوم یک تومور خوش‌خیم بافت چربی است و به صورت یک غده‌ چربی در زیر پوست است که ظاهری برجسته و گنبدی شکل دارد. لیپوم به دلیل رشد بیش از حد سلول‌های چربی ایجاد می‌شود. این وضعیت در هر نقطه‌ای از بدن که در آنجا سلول‌های چربی وجود داشته باشد، می‌‌تواند ایجاد شود. غده‌‌های چربی زیر پوست نرم و خمیری می‌‌باشند و به راحتی با فشار انگشت قابل حرکت دادن در زیر پوست هستند. غده‌های چربی زیر پوست در زنان شایع‌تر از مردان می ‌باشد. در اکثر موارد این غده‌های چربی زیر پوست، نسبتا کوچک هستند، حدود ۱ تا ۲ سانتی‌متر، ولی غده‌های چربی زیر پوست بزرگ‌تر از ۵ سانتی‌متر و بزرگ‌تر هم در بعضی از افراد دیده شده است. در برخی از افراد ممکن است لیپوم‌ها در نواحی اندام‌ها به صورت متعدد دیده شود. در این مقاله دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو در مورد علل و عوارض و نحوه برداشتن لیپوم‌ها توضیح می‌دهد.

آیا غده‌های چربی زیر پوست می‌تواند سرطانی شود؟

لیپوم توده‌ای خوش‌خیم و غیرسرطانی محسوب می‌‌شود. لیپوسارکوما نوعی سرطان نادر است که در عمق بافت چربی ایجاد می‌‌شود و می‌تواند شبیه لیپوم‌های عمقی باشد.
لیپوم‌ها سرطانی نیستند، با این حال باز هم این خطر وجود دارد که این توده‌های خوش‌خیم ندرتا سرطانی شوند. در نتیجه اگر هر گونه تغییری در توده (مخصوصا اگر توده به سرعت بزرگ یا دردناک شود) مشاهده کردید با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز نمونه برداری از بافت صورت بگیرد.

علائم و نشانه‌های لیپوم چیست؟

غده‌های چربی زیر پوست در هر نقطه‌ای از بدن می‌‌تواند ایجاد شود. در بیشتر موارد غده‌های چربی زیر پوست، در نواحی‌ گردن، شانه‌ها، پشت، شکم، زیر بغل، ساعد و کشاله ‌ران پدیدار می‌شوند. تشکیل غده‌های چربی زیر پوست در عضلات، استخوان‌ها و اندام‌های داخلی کمتر رایج است اما می‌تواند اتفاق بیفتد.

لیپوم

شکل 1 لیپوم یا غده‌های چربی زیر پوست

علائم لیپوم شامل توده‌ای است که:

علل و عوامل خطر لیپوم

تاکنون محققین نتوانسته‌اند دلیل ایجاد لیپوم را به طور کامل پیدا کنند. لیپوم‌ها معمولا پس از جراحات ایجاد می‌شوند اما پزشکان مطمئن نیستند که جراحت می‌‌تواند دلیلی برای تشکیل این توده‌ها باشد.

ریسک فاکتورهای ابتلا به غده‌های چربی زیر پوست شامل موارد زیر می‌باشد:

لیپوم‌ها، در هر سنی می‌‌تواند ایجاد شود اما احتمال تشکیل این توده‌های چربی در سنین 40 الی 60 سال بیشتر است. برخی مطالعات علمی نشان داده است که در زنان بیشتر غده‌های چربی زیر پوست، بصورت تکی و در مردان اکثرا بصورت دسته‌ای یا گروهی ظاهر می‌شود.

قوام لیپوم باید نرم باشند و می‌توانید آن‌ها را کمی به اطراف حرکت دهید. نرمی و توانایی حرکت نشانه‌های خوبی هستند. تومورهای بد (که به عنوان تومورهای بدخیم شناخته می شوند) عموما سفت و ثابت و چسبنده به بافت اطراف هستند.

باید بدانید که لیپوم با ژن‌های شما مرتبط است. مطالعات نشان می‌دهد که میان ژنتیک (وضعیت سلامتی اعضای خانواده شما) و سلامتی شما رابطه وجود دارد. اگر یکی از والدین شما دارای لیپوما بود، بسیار ممكن است كه شما نیز مبتلا به لیپوم شوید.

توجه داشته باشید که چاقی می‌تواند احتمال ابتلا به لیپوم را افزایش دهد. لیپوما همان‌طور که در بالا ذکر شد رشد سریع سلول‌های چربی در یک مکان خاص است.

علل و عوامل لیپوم

شکل 2 علل و عوامل خطر لیپوم

تشخیص لیپوم

در بسیاری از موارد تشخیص غده‌های چربی زیر پوست برای پزشکان کار دشواری نیست. آن‌ها با بررسی و فشردن توده می‌‌توانند به نتیجه مورد نظر برسند. اگر غده‌های چربی زیر پوست بزرگ یا دردناک باشد پزشکان دستور آزمایش می‌دهند تا مواردی مانند لیپوسارکوما که نوع نادری از سرطان است را رد کنند. آزمایش‌های معمول درخواست شده در این موارد شامل نمونه‌برداری، عکس‌برداری سونوگرافی، سی تی یا ام آر آی می‌‌باشد.

درمان لیپوم

لیپوم نسبتا شایع می‌باشد و نیاز به برداشتن ندارد،. پزشکان به جای برداشتن توده به بیمار توصیه می‌‌کنند تا با دقت هر روز توده را بررسی کرده و در صورت مشاهده تغییرات، دوباره به پزشک مراجعه کند.

در برخی از موارد غده‌های چربی زیر پوست با توجه به تصمیم فرد بیمار با عمل جراحی برداشته می‌شود. بیمار شاید نگران محل تشکیل توده بوده یا غده‌های چربی زیر پوست، زیبایی ظاهری فرد مبتلا را برهم زده باشد. با این حال در بعضی از مواقع اگر غده‌های چربی زیر پوست، مانع رشد عضلات یا عامل درد باشد، پزشکان دستور به برداشتن توده می‌‌دهند.

عمل جراحی برداشتن غده‌های چربی زیر پوست معمولا با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و فرد مبتلا پس از عمل می‌تواند مرخص شود. از آن‌ جایی که غده‌های چربی زیر پوست معمولا به بافت اطراف حمله‌ور نمی‌‌شوند به آسانی با یک برش کوچک می‌توان آن‌ها را بیرون آورد. پس از ایجاد برش در سطح پوست، توده را می‌توان با فشار فیزیکی یا اگر لیپوم‌ها بزرگ باشند دکتر مریم ملکی می‌تواند با یک برش بسیار کوچک چربی لیپوم را به روش خاصی خارج کند و دیگر نیازی به برش بزرگ نیست و به این ترتیب احتمال ایجاد اسکار و جای بخیه نیست. برای لیپوم‌های ابعاد بزرگ‌تر از لیپوساکشن نیز می‌توان استفاده کرد.

درمان لیپوم

شکل 3 درمان لیپوم

‌هزینه عمل لیپوم

پزشک براساس محل، اندازه و تعداد لیپوم و نحوه برداشت آن هزینه عمل را تعیین می‌کند.

پیشگیری از لیپوم و درمان‌های طبیعی

متاسفانه تاکنون مطالعات زیادی در ارتباط با این دسته درمان‌های غده‌های چربی زیر پوست انجام نشده است. با این حال یک سری روش‌ها برای بهبود وضع یا پیشگیری از ابتلا به غده‌های چربی زیر پوست وجود دارد.

1- کاهش وزن

مطالعات نشان می‌دهند که ارتباط آماری مستقیمی بین چاقی و خطر ابتلا به غده‌های چربی زیر پوست وجود دارد. همچنین مشاهده شده است که افراد میان‌سال و چاق بیشتر دچار غده‌های چربی زیر پوست می‌‌شوند.

اگر از ابتدای جوانی به نبرد با چاقی بروید راه‌های طبیعی فراوانی هستند که به شما در مبارزه کمک خواهند کرد مانند:

2- سرکه سیب

سرکه سیب حاوی اسید استیک می‌‌باشد. آزمایشات انجام شده بر روی موش‌های چاق نشان داد که استیک اسید می‌‌تواند از ذخیره شدن چربی‌ها جلوگیری کرده و سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. شما می‌‌توانید با مصرف روزانه ‌ترکیب سرکه سیب، عسل و زنجبیل از تشکیل‌ شدن غده‌های چربی زیر پوست جلوگیری کنید.

3- از مصرف چربی‌های ناسالم خودداری کنید

با توجه به این که غده‌های چربی زیر پوست در نتیجه انباشته شدن چربی ایجاد می‌شوند، شدیدا توصیه می‌‌شود که از مصرف هر گونه روغن ناسالم مخصوصا چربی ترانس در رژیم روزانه‌ خودداری کنید. بسیاری از مردم روزانه بدون آن که متوجه باشند، مقدار زیادی چربی ترانس مصرف می‌‌کنند. این چربی‌های مضر را در غذاهای فست فودی به فراوانی می‌توان یافت.

بیشتر چربی‌های ترانس مصرفی ما مصنوعی هستند. با اضافه کردن هیدروژن به روغن گیاهی مایع می‌توان این دسته روغن‌ها را ساخت. این روغن‌ها به هیچ وجه سالم نیستند و برای سلامتی بسیار مضرند.

4- غذاهای حاوی امگا 3 مصرف کنید

اسیدهای چرب امگا 3 باعث تقویت سیستم‌ایمنی شده و فعالیت ضدالتهابی دارد در نتیجه جایگزین خوبی برای چربی‌های ناسالم می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف میزان کافی اسیدهای چرب امگا 3 مانند روغن ماهی می‌تواند سطح تولید ایکوزانوئیدهای التهابی، سایتوکاین‌ها و گونه‌های فعال اکسیژن را کاهش دهد.

برخی از منابع سرشار امگا 3 عبارتند از:

دکتر ملکی در ادامه می‌افزاید باید بدانید که غده‌های چربی زیر پوست می‌توانند با لیپوسارکوما اشتباه شوند. لیپوسارکوما نوعی سرطان بسیار نادر است که بیشتر در عضلات اندام‌های متصل به تنه یا ناحیه شکم ایجاد می‌‌شود. همواره می‌توان با انجام نمونه‌برداری از نوع توده مطمئن شد.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بوتاکسثبت سوالات پزشکیتزریق فیلرپی آر افویزیت آنلاین
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد