منو

انواع جای جوش

جوش می‌تواند از خود لک قرمزى، لک تيره، اسكار تورفته يا حتى اسكار برجسته برجا بگذارد. اين چهار نوع جوشگاه می‌تواند در يک بيمار بصورت همزمان وجود داشته باشد و برخی از بيماران فقط ۲ يا چند نوع از اين آثار را همزمان در پوست خود دارند. بنابراين دانستن اينکه با چه روش‌هايی می‌توان جای اين جوش‌ها را از بين برد، مهم است:

1- لکه‌های قرمز

لکه‌های قرمز حداکثر 6 ماه بعد به دنبال بهبود جوش‌ها خود‌به‌خود برطرف می‌شوند. اگر در برخی از موارد مقاوم بودند و خودبه‌خود برطرف نشدند با دستگاه IPL می‌توان آن‌ها را درمان کرد. البته اين روش می‌تواند همزمان جوش فعال و التهابى را نيز بهبود بخشد و چربی پوست را نيز متعادل سازد. در اين روش درمانى همچنين منافذ باز پوست بسته‌تر و کوچک‌تر خواهند شد. معمولا اين روش بصورت هر دو هفته يكبار و طى دو تا چهار جلسه انجام می‌شود.

2- اسکارهای قرمز آکنه

اسکارهای قرمز آکنه جای جوش‌های قرمزی هستند که فرورفتگی مختصری دارند و معمولا در گونه‌ها و قسمت‌های پیشانی دیده می‌شوند و بصورت لکه‌های قرمز وجود دارند. آن‌ها اولین آثار به جا مانده از جوش‌های ملتهب هستند. این نوع اسکارها ممکن است بین 6 تا 12 ماه از بین بروند، در برخی از آن‌ها که عمق بیشتری دارند گذشت زمان تاثیری در بهبودی ندارد و فرورفتگی برای همیشه باقی خواهد ماند و فقط رنگ قرمز آن به مرور محو می‌شود. درمان با لیزر عروقی، لیزر PDL، لیزر جنسیس و آی پی ال (IPL) می‌تواند تسریع در رفع جوش‌ها و جای قرمز جوش‌ها و حتی برطرف کردن ‌فرورفتگی داشته باشد، البته چندین درمان برای بهترین نتیجه نیاز است.

اسکارهای قرمز آکنه

شکل 1 اسکارهای قرمز آکنه

3- لکه‌های تيره

لکه‌های تیره ناشی از تغییر رنگ تیره جای جوش که بعد از بهبود جوش روی پوست بصورت مسطح بدون تورفتگی باقی می‌ماند و ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا خودبه‌خود از بین برود.

ابتدا بايد جوش‌های صورت کاملا درمان و از دستکاری جوش‌ها به‌طور جدی پرهيز شوند. کرم‌های لايه‌بردار راه اول درمان هستند. اين کرم‌ها برای جلوگيری از عود جوش‌ها موثرند. راه دوم، در صورت پاسخ نگرفتن از روش اول، پيلينگ يا ميکرودرم‌ابرژن و ليزر كيوسويچ است. معمولا همزمان درمان دارويى توسط پزشک تجويز می‌شود و ميكرودرم‌ابرژن سبب افزايش جذب داروها تا چندين برابر می‌شود بنابراين اثر داروها بسيار بيشتر و موثرتر می‌شود.

4- اسکارها

اسکار به جای جوش فرورفته (آتروفیک) یا برآمده (هایپرتروفیک) اطلاق می‌شود. متاسفانه، اسکارهای آکنه واقعی هرگز کاملا از بین نمی‌رود اگرچه ظاهر آن‌ها معمولا با گذشت زمان تا حدودی بهبود می‌یابد.

التهاب ناشی از جوش می‌تواند بافت‌های زیر پوست را تخریب کند. هر چه التهاب جوش شدیدتر باشد و بیشتر طول بکشد آسیب بافت‌های کلاژن و الاستین زیر پوست بیشتر است و درنتیجه فرورفتگی بیشتری ممکن است ایجاد شود. در اسکار آتروفیک یا فرورفته هنگام بهبود و ترمیم جای جوش کلاژن کافی ایجاد نمی‌شود و بنابراین سطح پوست این ناحیه پایین‌تر از پوست اطرافش است و به‌ نظر فرورفته می‌آید. گرچه در برخی نواحی مثل سینه یا خط فکی ممکن است در پروسه ترمیم جوش، جای جوش به شکل برآمدگی یا کلویید شود، که ناشی از اختلال در تولید کلاژن است که زیاد از حد ساخته می‌شود.

چهار نوع جوشگاه

شکل 2 چهار نوع جوشگاه

چه عواملی باعث ایجاد اسکار آکنه می‌شوند؟

در آکنه‌های شدید جوش‌های التهابی درشت و چرکی که به کیست آکنه شناخته می‌شوند تشکیل می‌شود. این کیست‌ها کلاژن و بافت پوستی را از بین می‌برند و در طول روند بهبودی جایگزین نمی‌شوند. وقتی کیست سرانجام تخلیه شد و ناحیه بهبود یافت، معمولا یک تورفتگی (یا اسکار) روی صورت باقی می‌ماند. اسکارهای روی قفسه سینه و پشت می‌تواند آتروفیک و تورفته باشد و یا ناصاف و برآمده باشد (معروف به هیپرتروفیک یا کلوئید) که ممکن است همرنگ پوست و یا صورتی رنگ باشد.

انواع اسکار آکنه

همان‌طور که گفته شد، جای جوش (اسکار) انواع مختلفی دارد. جای جوش ممکن است تورفته (آتروفیک) باشد یا برآمدگی (هایپرتروفیک) داشته باشد. اسکارهای فرورفته (آتروفیک) ممکن است به سه شکل اسکارهای رولینگ (مواج)، آیس پیک (قندیلی) یا باکسکار (واگنی) باشند. بیشتر بیماران بیش از یک نوع جای جوش روی صورت خود دارند. اهمیت تفاوت بین انواع این جای جوش‌ها این است که برخی روش‌های درمان برای رفع آکنه مؤثرتر از روش‌های دیگر هستند.

انواع اسکار آکنه

شکل 3 انواع اسکار آکنه

اسکار آکنه در دو دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شود:

مدل‌های مختلف اسکار آکنه

شکل 4 مدل‌های مختلف اسکار آکنه

چهار نوع اصلی اسکار که در این دسته‌بندی جای می‌گیرند عبارتند از:

الف- اسکارهای آیس پیک

جای جوش قندیلی (اسکار آیس پیک) که به آن اسکار مثلثی نیز می‌گویند، سوراخی باریک و عمیق است که تا درون لایه میانی پوست (یعنی درم) ادامه دارد. وضعیت پوست دچار این عارضه به شکلی است که گویی با یک قندیل یخی یا یک ابزار تیز سوراخ شده است. این اسکارها باریک و V شکل و کانال مانند هستند و ممکن است ظاهرا کوچک و گرد یا بیضوی باشند ولی در واقع در عمق پوست نفوذ کرده‌اند. به همین علت از دشوارترین نوع اسکار برای درمان است. اسکارهای قندیلی معمولا سوراخ‌های کوچک، باریک و عمیق روی پوست ایجاد می‌کنند. برخی از آن‌ها می‌توانند به شکل منافذ باز و بزرگ پوستی به نظر برسند.

نحوه‌ی تشکیل اسکارهای قندیلی بعد از کیست‌های عفونی یا سایر ضایعات پوستی که در عمق قرار دارند و به سطح پوست می‌آیند، شکل می‌گیرد. در این مسیر بافت پوستی تخریب شده و یک اسکار ستونی به جا می‌ماند.

اسکارهای آیس پیک با روش‌های درمانی مانند لیزر فرکشنال Co2 به اندازه TCA CROSS (بازسازی شیمیایی اسید تری کلرواستریک اسکارهای پوستی) جواب نمی‌دهند. اساس درمان اسکار کم کردن عمق این اسکارها است که با TCA کراس و یا جراحی با پانچ امکان‌پذیر است. در روش جراحی با پانچ اسکارها با عمق بطور کامل برداشته می‌شوند و سپس بخیه ‌ظریف زده می‌شود و پس از اینکه سطح اسکار بالاتر آمد، در مرحله بعدی از لیزر جهت بهبود بیشتر استفاده می‌شود.

ب- اسکارهای باکسکار

اسکارهای Boxcar یا واگنی؛ دهانه‌ی این اسکارها از اسکارهای قندیلی پهن‌تر است و به پوست حالت ناهموار و سوراخ‌سوراخ (آبله‌رو) می‌دهند. اسکارهای واگنی لبه‌های عمودی دارند که مشابه با جای آبله مرغان است و معمولا بصورت بیضی و دایره‌ای شکل همانند دهانه حفره آتشفشان است. بسته به نوع جوش، عمق آن می‌تواند کم یا زیاد باشد. این‌ها اسکارهایی نسبتا پهن با شکل U و دارای لبه‌های تیز و کاملا مشخص هستند. هرچه کم عمق‌تر باشند به درمان‌‌ها پاسخ بهتری می‌دهند. گاه باکسکارها تورفتگی‌های قابل توجهی روی پوست باقی می‌گذارند.
اسکارهای باکسکار، آتروفیک هستند و شدت آن‌ها به میزان از بین رفتن بافت پوست بستگی دارد، معمولا در گونه و شقیقه‌ها دیده می‌شوند. مثل اسکارهای قندیلی، اسکارهای واگنی را هم می‌توانیم با برش پانچی درمان کنیم. این نوع اسکارها را می‌توانیم با «بالا بردن پانچی» هم بهبود ببخشیم. در بالا بردن پانچی، پوست موجود در قاعده‌ی اسکار را بالا می‌آوریم تا هم‌سطح با نواحی مجاور شود. رایج‌ترین روش درمان جای واگنی جوش استفاده از روش تزریق ژل یا فیلرهای پوستی هستند. تزریق ژل با استفاده از مواد مختلفی انجام می‌شود و می‌تواند به بخش‌های مختلف پوست حجم بدهد. منطقی است که برای درمان جای جوش فرورفته مثل اسکار واگنی، تزریق ژل انتخاب مناسبی است. ژل تزریق شده به زیر اسکار واگنی، پوست را بالا می‌آورد تا هم‌سطح با نواحی مجاور شود.

اسکارهای Boxcar یا واگنی؛

شکل 5 اسکار باکسکار یا واگنی

تزریق ژل در مقایسه با سایر روش‌های درمان جای جوش، شیوه‌ای سریع، کم‌دردسر و آسان است. عیب این روش این است که دائمی نیست و بین ۱۸ ماه تا ۲ سال (بسته به فیلر یا ژل استفاده شده) ماندگاری دارد. این ‌گونه اسکارهای کم تا متوسط به درمان‌های لیزر CO2، لیزر فرکشنال و آر اف فرکشنال نیز پاسخ خوبی می‌دهند.

ج- اسکارهای رولینگ

این نوع جای جوش فرورفتگی‌های موجی شکل در سطح پوست طبیعی ایجاد می‌کنند. فرق اسکارهای رولینگ با واگنی این است که مرزهای این نوع جای جوش واضح نیست و درکل یک ناحیه‌ای از پوست ناهموار به نظر می‌رسد.
نحوه تشکیل این ضایعات: اسکارهای رولینگ زمانی ایجاد می‌شوند که رشته‌هایی از جنس فیبر در بین پوست و بافت زیرپوستی تشکیل شود. این رشته‌ها اپی‌درم یا روپوست را به پایین کشیده و آن را مستقیما به ساختارهای عمیق‌تر پوست متصل می‌کنند. کشیده‌شدن روپوست است که این ناهمواری را ایجادمی‌کند.

د- انواع جای جوش و ضایعات پوستی برآمده

اسکارهای هایپرتروفیک ضایعاتی برجسته و محکم هستند که از سطح پوست بیرون زده‌اند. جای جوش برآمده معمولا روی تنه (شکم و پشت) و به طور خاص بیشتر در آقایان مشاهده می‌شوند ولی کلا می‌توانند در هرکس یا در هر جای بدن ایجاد شوند. ایجاد اسکارهای هایپرتروفیک معمولا به دنبال یک جوش عمیق بیشتر رخ می‌دهد.
گوشتی یا کلوئیدی، شکل وخیم‌تری از اسکارهای برآمده هستند. تفاوت اسکارهای کلوییدی با اسکارهای هایپرتروفیک در این است که اسکارهای کلوئیدی از جوش اولیه یا آسیب اصلی، بزرگ‌تر می‌شوند. همچنین می‌توانند تا مدت‌ها بعد از خوب‌شدن جای جوش رشد کنند. اسکارهای گوشتی در برخی افراد بیشتر مشاهده می‌شوند و درواقع پوست این افراد مستعد تشکیل اسکارهای گوشتی است.

متاسفانه اسکارهای هایپرتروفیک یا کلوئید حتی پس از درمان به ظاهر موفقیت آمیز ممکن است عود کنند.

نتیجه نهایی درمان اسکار آکنه چگونه است؟

هدف نهایی برای درمان اسکار آکنه بهبود جای آکنه است و نه ناپدید شدن کامل آن. درصد بهبود بستگی به نوع اسکار و رنگ پوست فرد دارد. اسکارهای آکنه هر فرد یک چالش منحصر به فرد برای پزشک متخصص پوست است. درمان متناسب با هدف فرد، تحمل او، نوع اسکار آکنه و نوع پوست و بودجه بیمار، به همراه ترجیح، تجهیزات وانتظارات پزشک متخصص انجام می‌شود. درمان انواع پوست‌های تیره به ویژه چالش برانگیز است زیرا درمان با لیزر می‌تواند با تغییر رنگ پس از درمان (PIP) همراه باشد که اغلب به عنوان تیره ‌شدن موقت پوست مشاهده می‌شود. در این گروه از افراد استفاده از تنظیمات محافظه‌کارانه لیزرهای فرکشنال، کرم‌های روشن‌کننده بعد از عمل و پرهیز از نور آفتاب می‌تواند به دستیابی به نتایج قابل قبول کمک کند. در پایان، عامل مهم در بهبود اسکار آکنه پیگیر بودن و صبور بودن خود فرد است، نباید با انجام یک جلسه درمان ناامید شد، بلکه به دنبال بهترین مرکز لیزر و با تجربه‌ترین پزشک متخصص پوست در این زمینه باشید تا به نتیجه دلخواه برسید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ویزیت آنلاینبوتاکستزریق فیلرپی آر افلیزر موهای زائد
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد