منو

خال اپیدرمال چیست؟

خال اپیدرمال به دلیل رشد بیش از حد اپیدرم است.
خال اپیدرمال یک اصطلاح کلینیکی است که برای گروهی از ضایعات پوستی که لایه خارجی پوست، یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند به‌کار برده می‌شود و در یک الگوی خطی و غالبا چرخشی‌شکل توزیع می‌شود. به طور کلی، خال‌های اپیدرمال ناهنجاری‌های مادرزادی غیر شایعی نیستند و حدود ۱ تا ۳ نوزاد را در هر 1000 تولد درگیر می‌کند و در دختر و پسر به یک نسبت دیده می‌‎شود.

علائم و نشانه‌های خال اپیدرمال چیست؟

خال‌های اپیدرمال ممکن است منفرد یا متعدد باشند و معمولا در بدو تولد یا در سال‌های اول پس از تولد بروز می‌کنند. اپیدرم از یک نوع سلول خاص به نام کراتینوسیت تشکیل شده است. خال اپیدرمال ناشی از رشد بیش از حد کراتینوسیت‌ها (سلول‌های پوستی شاخی) است. این ناهنجاری ناشی از نقص اکتودرم (لایه بیرونی جنینی) در دوران جنینی است که باعث تشکیل اپیدرم و بافت عصبی و خال‌های اپیدرمال می‌شود. در سندرم خال اپیدرمال، علاوه‎ بر خال اپیدرمال (سطحی) اختلالات داخلی به صورت ضایعات عصبی، چشمی و اسکلتی نیز دیده می‎‌شود. ابعاد این خال‌های اپیدرمال متغیر است.

همه خال‌های اپیدرمال تغییراتی را در سطح نشان می‌دهند که می‌تواند بسیار خشن، زگیلی شکل و یا حالت خاردار باشد و اغلب تیره‌تر از پوست طبیعی یا پوست بدون ضایعه اطراف آن باشد که به آن خال اپیدرمال وروکو (verrucose epidermal neavus) گفته می‌شود، یا قرمز و پوسته‌پوسته باشد که به آن خال اپیدرمال وروکو خطی التهابی یا (ILVEN) گفته می‌شود.

شکل 1 خال اپیدرمال وروکو خطی التهابی یا (ILVEN)

ظاهر مایل به زرد، زبر و سنگریزه‌ای به دلیل تکثیر ساختارهای غده مانند سباسه که به آن خال سباسه جاداسون(nevus sebaceous) گفته می‌شود.

خال سباسه (nevus sebaceous)

شکل 2 خال سباسه (nevus sebaceous)

اگر این ناهنجاری محدود به پوشش اپیدرمی فولیکول‌های مو باشد، ممکن است مانند جوش‌های سر سیاه ظاهر شود که به آن خال کمدونیکوس (nevus comedonicus) گفته می‌شود.

خال کمدونیکوس (nevus comedonicus)

شکل 3 خال کمدونیکوس (nevus comedonicus)

یکی دیگر از موارد مرتبط و نسبتا شایع خال بکر(Becker’s nevus) می‌باشد، این خال فرمی از خال اپیدرمال با بافتی مخملی‌شکل، با تیرگی خفیف تا متوسط ​​و موهای زبر و کوتاه است. به طور معمول در دوران کودکی یا بزرگسالی و در یک الگوی گسترده‌تر، تکه‌تکه و نه خطی روی تنه رخ می‌دهد.

خال بکر (Becker’s nevus)

شکل 4 خال بکر (Becker’s nevus)

انواع مختلفی از خال‌های اپیدرمال وجود دارد که با توجه به نوع سلول اپیدرمی که درگیر شده تعریف شده‌اند.

یک گروه از خال‌های اپیدرمال فقط از کراتینوسیت تشکیل شده‌اند که به آن خال کراتینوسیتیک اپیدرمال گفته می‌شود و معمولا در تنه یا اندام‌ها یافت می‌شود. آن‌ها می‌توانند تکه‌های براق، برنزه یا قهوه ای از پوست و یا تکه‌های بزرگ و مخملی باشند. خال‌های اپیدرمال با افزایش سن در افراد مبتلا، می‌تواند ضخیم‌تر و تیره‌تر شود و ظاهری شبیه زگیل ایجاد کند. غالبا، خال کراتینوسیتیک اپیدرمال، از الگویی خاص، معروف به خطوط بلاشکو پیروی می‌کند. این خطوط که به طور معمول بر روی پوست نامرئی هستند تصور می‌شود مسیرهایی را طی می‌کنند که سلول‌ها با رشد پوست، قبل از تولد در سطح بدن طی می‌کنند.

انواع دیگری از سلول‌های اپیدرمال شامل سلول‌های تشکیل‌دهنده فولیکول‌های مو، غدد عرق یا غدد سباسه (غدد موجود در پوست است که ماده‌ای را ایجاد می‌کند که از پوست و مو محافظت می‌کند) یک نوع شایع از خال اپیدرمال ارگانوئیدی، خال سباسه نامیده می‌شود. خال‌های این گروه تکه‌های مومی، زرد-نارنجی رنگ هستند، معمولا روی پوست سر یا صورت است. قسمت خال به طور معمول بدون مو است و ناحیه‌ای از طاسی (آلوپسی) را از خود نشان می‌دهد. در حدود یک چهارم از افراد مبتلا به خال سباسه، ممکن است یک تومور در همان ناحیه خال شکل بگیرد. این تومور معمولا خوش خیم است اگرچه بندرت ممکن است تومورهای سرطانی (بدخیم) نیز ایجاد شود.

انواع مختلف خال‌های اپیدرمال

شکل 5 انواع مختلف خال‌های اپیدرمال با توجه به نوع سلول اپیدرمی که درگیر شده

چه مواردی با خال اشتباه گرفته می‌شود؟

تشخیص‎‌های افتراقی خال اپیدرمال خطی شامل پسوریازیس خطی، پوروکراتوز خطی، لیکن پلان خطی و بیماری‎ داریر خطی می‎‌باشد. خال سطحی ممکن است با اگزما و … اشتباه گرفته شود. درمان معمولا به دلایل زیبایی صورت می‌‎گیرد.

درمان اولیه

اندازه خال اپیدرمال ممکن است از چند سانتی‌متر تا مسیر طولانی و وسیعی از بدن را درگیر کرده باشد.
در یک سوم از افراد مبتلا به خال اپیدرمال امکان درگیری اورگان‌های داخلی نیز هست مانند اعصاب، اسکلت و چشم. درمان‌‌های طبی و جراحی برای این خال وجود دارد.

۱. هیپرکراتوز ضایعات را می‌‎توان با اسیدلاکتیک موضعی، آمونیوم لاکتات ۱۲%، سالیسیلیک اسید یا ترکیبات رتینوئیک موضعی، یکبار در روز بلافاصله بعد از شستشو، درمان نمود.
۲. برای برطرف کردن خارش ضایعات، می‎‌توان از کورتیکوستروئیدهای موضعی یا تزریق داخل ضایعه کورتیکوستروئیدها، استفاده نمود.
۳. در ضایعات بزرگ یا التهابی می‌توان از رتینوئیدهای خوراکی، استفاده نمود.
۴. درمان‎‌های تخریبی، از جمله کوتر، کرایو، برش عمقی و تراش پوست، همیشه با عود ضایعات همراه می‎‌باشد و ممکن است اسکار(زخم) به جای بگذارد.
۵. بیمار با خال‎‌های سطحی فراوان باید از نظر ضایعات اسکلتی، چشمی و عصبی، بررسی و پیگیری شود.

درمان جایگزین

۱. ترکیب ترتینوئین و 5FU موضعی نیز در کم کردن ضایعات، ممکن است موثر باشد.
۲. لیزر CO2: استفاده از این لیزر در درمان خال اپیدرمال، با موفقیت همراه بوده است ولی امکان عود و اسکار وجود دارد.
۳. ضایعات کوچک و ضایعات خیلی باریک و نیز ضایعات بزرگ‎تری را که در نواحی در معرض تحریک و آسیب می‌‎باشند یا از نظر زیبایی برای بیمار ناراحت‌کننده هستند را می‎‌توان با جراحی برداشت، هر چند با جراحی و لیزر ریسک اسکار و برگشت خال وجود دارد.
از آنجا که لیزر CO2 خوب تحمل می‌شود و در درمان خال اپیدرمال موثر و در درازمدت بی‌خطر است، در حال حاضر به عنوان درمان انتخابی و مناسب در درمان خال اپیدرمال شناخته شده‌ است.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بوتاکستزریق فیلرلیزر موهای زائدپی آر افثبت سوالات پزشکی
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد