منو

بیماری فاکس فوردایس (قسمت اول)

بیماری فاکس فوردایس چیست ؟
بیماری فاکس فوردایس که به آن Sweat Retention نیز گفته میشود، یک بیماری پوستی بسیار نامتداول شبیه به آکنه است. در این بیماری ضایعات یا جوشهای قرمز رنگ ملتهب در زیر بغل، ناحیه شرمگاهی و اطراف نوک سینه پدیدار میشود. بیماری فاکس فوردایس تقریبا منحصرا در زنان جوان ایجاد میشود.

این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که غدد کوچک تعریق به خصوص غدد اپوکرین حول فولیکول مو مسدود شده و عرق در داخل آنها محبوس میشود. سپس ضایعه ملتهب شده و باعث خارش شدید میگردد. پوست خشک و چرمی شده و در خارش مداوم پوسته پوسته میگردد.

علت دقیق این بیماری مشخص نیست اما فاکتورهای زیادی در آن نقش دارند. این فاکتورها عبارتند از تغییرات هورمونی، استرسهای عاطفی و هیجانی، وضعیت آب و هوا و ژنتیک.

چه افرادی دچار بیماری فاکس فوردایس میشوند؟
بیماری قاکس فوردایس عموما در زنان 13 تا 35 ساله دیده میشود. زنان زیر این سن یا بالاتر از آن به ندرت دچار این مشکل میشوند. زنان باردار نیز کمتر تحت تاثیر قرار میگیرند.

مردان نیز ممکن است دچار این مشکل پوستی شوند اگر چه شایع نیست. نسبت این بیماری پوستی در مردان به زنان 1 به 9 است.

کودکان و جوانان بزرگسالان مرد ممکن است دچار این اختلال شوند اما اصلا متداول نیست.

بیماری فاکس فوردایس به هیچ محدوده جغرافیایی یا نژادی محدود نمیشود.

فاکتورهای خطر بیماری فاکس فوردایس چیست؟
این بیماری به طور کلی نامتداول است. بیشتر فاکتورهای خطر پیشنهاد شده بر اساس مشاهدات هستند و اعتبار سنجی نشده اند. این فاکتورها عبارتند از:

تغییرات هورمونی به خصوص در دوران بلوغ و قاعدگی

عوامل ژنتیکی (افرادی که سابقه خانوادگی داشته باشند)

استرسهای هیجانی در محل کار یا خانه

آب و هوای داغ و مرطوب

اصطحکاک مداوم بین پوست و لباس

لازم به ذکر است داشتن یک فاکتور خطر به معنی ابتلا به این بیماری نیست اما احتمال آن را در مقایسه با افرادی که هیچ عامل زمینه سازی ندارد افزایش میدهد. همچنین باید در نظر داشته باشید برخی عوامل زمینه ساز مهمتر از سایرین هستند.

همچنین نداشتن هیچ یک از این عوامل زمینه ساز به معنی عدم ابتلا به این بیماری نیست.

چه عواملی باعث بیماری فاکس فوردایس میشوند؟
عامل اختصاصی ایجاد این بیماری دقیقا مشخص نیست و هنوز در حال بررسی و مطالعه می باشد. این بیماری شروع خود انگیخته دارد. ریشه های مو که به آنها فولیکول گفته میشود در ناحیه شرمگاهی، زیر بغل و پیرامون نوک سینه به نوعی غدد تعریق به نام غدد اپوکرین متصل هستند.

این غدد به علت برخی مشکلات داخلی یا خارجی ممکن است مسدود شوند و در نتیجه سلولهای مرده و ترشحات در آنها تجمع یابد. این وضعیت در نهایت باعث پارگی پیرامون فولیکول مو میشود که منجر به خارش و التهاب آن میگردد. فولیکول موی مسدود شده به صورت یک تاول یا جوش کوچک قرمز رنگ ملتهب که پاره شده و ترشح دارد دیده میشود. هیچ عفونت باکتریایی یا هر گونه عفونت مرتبط با میکروارگانیسمها در آن دیده نمیشود.

تغییرات هورمونی، محرکهای مربوط به نوسان خلق یا تغییرات مربوط به ترکیب عرق از جمله عوامل کلیدی هستند که آغازگر بیماری فاکس فوردایس می باشند. این عوامل ممکن است در فردی که پیش از این دچار این بیماری پوستی شده است، باعث بدتر شدن اوضاع شوند. محیط استوایی گرم و مرطوب میتواند این مشکل پوستی را تشدید نماید.

علائم و نشانه های بیماری فاکس فوردایس چیست؟
غدد آپوکرین عمدتا در سینه ها، کشاله ران و زیر بغل قرار دارند. از این رو این ضایعات در نواحی تشکیل میشوند. علائم و نشانه های آن به صورت زیر است:

جوشهای کوچک قرمز رنگ (گاهی نیز زرد رنگ) که سطحی صاف و دایره ای دارند

خشک شدن، زبری، پوسته پوسته یا ضخیم شدن پوست به علت خارش شدید ناشی از پارگی این تاولهای ریز

خارشهای شبانه در حین خواب

ریزش مو

کاهش یا عدم تعریق در این ناحیه

در برخی افراد خارش خفیف بوده یا ممکن است هیچ یک از این علائم وجود نداشته باشد.

تشخیص بیماری فاکس فوردایس چگونه است؟
پزشک برای تشخیص در مورد سابقه خانوادگی، سن، وضعیت استرس بیمار و همچنین داروهای مصرفی، مواد آرایشی مورد استفاده، مشکلات پزشکی، عفونت و غیره سوالاتی می پرسد.

با این حال این بیماری ممکن است صرفاً با معاینه فیزیکی ساده و یا نمونه برداری پوست تشخیص داده شود. بسیاری از بیماریهای دیگر نیز ممکن است علائم بالینی مشابهی با این بیماری داشته باشند. ممکن است پزشک برای رد احتمال بیماریهای دیگر آزمایشهای بیشتری انجام دهد.

اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031