منو

کلوئید (گوشت اضافه) و روش های درمان آن چیست؟

بسیاری از جای زخم‌ها با گذشت زمان کوچک‌تر شده و بعد از مدتی دیگر به کلی ناپدید می‌شوند. اما برای حدود ۱۰ درصد از افراد جهان این موضوع متفاوت است. حتی صدمات و آسیب‌های جزئی می‌توانند جای زخم‌های بیش از حد بزرگ، تیره و برآمده بر روی سطح پوست ایجاد کنند. به گفته دکتر مریم ملکی متخصص پوست و مو کلوئید یا گوشت اضافه بیشتر از یک زخم و آسیب پوستی به نظر می‌رسد. حتی ممکن است با گذشت زمان به رشد خود ادامه داده و مرز زخم فراتر رود. این نوع از اسکارها به عنوان کلوئید یا گوشت ‌اضافه شناخته می‌شوند.
کلوئید یا گوشت اضافه

شکل 1 کلوئید یا گوشت اضافه

کلویید حالت توده برجسته و ضخیم بوده و شکل برآمده دارد و بزرگ‌تر از زخم اصلی است. کلوئید در رنگ‌های صورتی، قرمز، رنگ خود پوست یا تیره‌تر از پوست اطراف ظاهر می‌شود. این کلوییدها ممکن است به دنبال آسیب‌دیدگی‌های خفیف مثل آکنه یا پیرسینگ روی پوست ایجاد ‌شوند و معمولا فراتر از محل آسیب‌دیدگی پوست می‌روند و به اطراف پخش می‌شوند.
کلوئید یک اسکار سفت است که به صورت ناگهانی بر روی پوست تشکیل شده و بالا می‌آید و برجسته می‌شود. سطح روی این زایده هموار بوده و رنگ صورتی یا بنفش دارد. کلوئید‌ها شکل نامنظم داشته و معمولا به صورت پیش‌رونده بزرگ می‌شوند.

‌چه چیزی باعث ایجاد اسکار کلوئید می‌شود؟

بعد از این که پوست دچار آسیب می‌شود، این قسمت از پوست در زمان ترمیم زخم، همچنان کلاژن اضافه‌تر از نیاز تولید می‌شود و باعث برآمدگی پوست در ناحیه زخم می‌شود و کلوئید را ایجاد می‌کند. هنوز پزشکان دقیقا نمی‌داند چرا کلوئیدها تشکیل می‌شوند. ممکن است تشکیل کلوئید به تغییراتی در سیگنال‌های سلولی که تکثیر و التهاب را کنترل می‌کنند، مربوط باشد اما این تغییرات هنوز مشخص نشده‌اند تا بتواند علت این نقص در التیام زخم را توضیح دهد، ولی این موضوع را می‌دانند که این اسکارها در صورت تولید بیش از حد کلاژن که یک پروتئین پوستی است، به وجود می‌آیند.

ویژگی‌های اسکار کلوئید چیست؟

اسکار کلوئید معمولا دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 1. براق بدون مو
 2. برآمده روی پوست
 3. سفت و لاستیکی
 4. در ابتدا رنگ قرمز یا بنفش هستند و بعدها تیره‌تر می‌شوند.
 5. بعضی از کلوئید‌ها نرم و بعضی از آن‌ها بسیار سفت هستند.
 6. معمولا سایز کلوئیدها کوچک‌تر از 2.5 سانتی‌متر است و گاهی اوقات بزرگ‌تر از 30 سانتی‌متر می‌شوند.
 7. کلوئید‌ها می‌توانند تا سال‌ها روی بدن فرد باقی بمانند.

عوامل زمینه‌ساز و اتيولوژی کلوئید چیست؟

 1. نژاد سیاه پوست، لاتین یا آسیایی
 2. سن کم‌تر از ۳۰ سال
 3. بارداری
 4. دوران بلوغ
 5. سابقه ابتلا به کلوئید در خانواده
 6. افراد با پوست تیره ۱۵ تا ۲۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به کلوئیدها هستند.

عامل خطرزای اصلی ايجاد کلوييد، تيرگی رنگ پوست است که احتمالا به علت وجود اختلال در هورمون محرک ملانوسيتی، باعث افزايش ۱۵ تا ۲۰ برابری احتمال ايجاد اين ضايعات می‌شود. استعداد خانوادگی با الگوی اتوزومی غالب و انواع ژنتيکی مغلوب نيز شناسايی شده‌اند. طبق یک مطالعه صورت گرفته در مورد علت بروز کلوئیدها، ژن شناخته شده به عنوان ژن AHNAK ممکن است نقش تعیین‌کننده‌ای در بروز کلوئیدها داشته و مشخص کند که چه کسی دچار کلوئید شود یا نشود. محققان دریافتند افرادی که دارای ژن AHNAK هستند، احتمال ابتلا به اسکارهای کلوئیدی در آن‌ها تا حد قابل توجهی نسبت به دیگران بیشتر است. احتمال ايجاد کلوييد در سياه‌پوستان، آمريکايی‌های اسپانيايی‌تبار و آسيایی‌ها بسيار بيشتر از سفيدپوستان است.
کلوييدها در افراد زير ۳۰ سال شايع‌ترند و بيشترين خطر آن‌ها در افراد ۱۰ تا ۲۰ ساله و بيمارانی است که سطوح هورمونی افزايش يافته دارند (مثلا در حين بلوغ يا بارداری).
احتمال تشکیل کلوئید در زنان و مردان به یک اندازه است. کلوئید در کودکان زیر ۱۱ سال و سالمندان شیوع کمتری دارد. اگرچه افرادی که پوست تیره‌تر دارند بیشتر در معرض کلوئید قرار دارند، اما این وضعیت در تمام انواع پوست‌ها می‌تواند ایجاد ‌شود.

چه عواملی سبب ایجاد کلوئید می‌شود؟

تروماهای پرخطر از نظر ايجاد اين ضايعات عبارتند از:

 1. سوختگی
 2. زخم یا پارگی پوست
 3. خراشیدگی‌های پوستی
 4. بخیه‌های جراحی‌
 5. تزریقات پوستی
 6. آبله مرغان
 7. نیش حشره
 8. پیرسینگ
 9. سوراخ کردن گوش
 10. تاتو
 11. جوش
 12. واکسیناسیون

انواع خاصی از تروما و ترميم تاخيری (طولانی‌تر از 3 هفته) باعث افزايش بيشتر ميزان بروز کلوييد می‌شوند و در اين ميان سوختگی بيشترين خطر را دارد. آکنه، سوراخ کردن گوش، آبله مرغان، واکسيناسيون (به خصوص واکسن BCG)، بيوپسی‌ها و پارگی‌های پوست می‌توانند باعث ايجاد اسکارهای غيرطبيعی شوند. کلوييدهای ناشی از آکنه به ويژه شايع هستند. کلوييدها نه تنها از لحاظ زيبايی غيرقابل قبول هستند بلکه بسياری از آن‌ها درد و خارش نيز دارند. اين ضايعات اغلب ناراحتی روحی شديدی نيز ايجاد می‌کنند.

آیا اسکار کلوئید‌ها خطری دارند؟

کلوئیدها برای سلامتی فرد مضر نبوده و آسیبی به همراه نخواهند داشت. اما همین برآمدگی‌های پوستی می‌تواند زیبایی پوست را کم کرده و موجب نگرانی فرد مبتلا شود. اسکار کلوئید‌ها سرطانی نیستند. اگر قبلا اسکار کلوئید روی پوست خود داشتید، یعنی بیش از بقیه در معرض خطر هستید.
اسکار کلوئیدها معمولا بدون درد هستند اما گاهی اوقات باعث ایجاد موارد زیر می‌شوند:

 1. درد
 2. خارش
 3. سوزش
 4. احساس داغی
 5. محدودیت حرکت در صورت قرار گرفتن روی یک مفصل

در کدام نواحی بدن بیشتر احتمال کلوئید وجود دارد؟

کلوئید بیشتر در ناحیه سینه، کمر، شانه‌ها و لاله گوش دیده می‌شود. این زائده بندرت در صورت (به استثنای خط فک) دیده می‌شود.
بيماران در معرض خطر ايجاد کلوييد معمولا کمتر از 30 سال سن دارند و پوست آن‌ها تيره است. پوست روی جناغ، شانه‌ها، بازوها و نرمه گوش بيش از ساير نواحی مستعد ايجاد کلوييد و اسکار هيپرتروفيک می‌باشد.

نواحی مستعد کلوئید

شکل 2 نواحی مستعد کلوئید

کلوییدها چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کلوئیدها گاهی با نوعی اسکار شایع دیگر به نام زخم هیپرتروفیک اشتباه گرفته می‌شوند، کلوییدها برجسته و صورتی رنگ هستند، در حالی که زخم‌های هیپرتروفیک مسطح بوده و ممکن است رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشند. از دیگر تفاوت‌های این دو نوع جای زخم می‌توان به این مورد اشاره کرد که زخم‌های هیپرتروفیک برخلاف زخم‌های کلوئیدی کوچک‌تر بوده و با گذشت زمان خودبه‌خود بهبود یافته و ناپدید خواهند شد، در حالی که کلوئید برخلاف اسکار هیپرتروفیک، به مرور زمان محو نمی‌شود.

لنواع اسکار

شکل 3 انواع اسکار

 1. احتمال بروز زخم هیپرتروفیک در بین جنسیت و اقوام مختلف یکسان بوده و معمولا در نتیجه آسیب‌های شیمیایی و فیزیکی مثل: زخم‌ها، جراحی و سوراخ کردن گوش به وجود می‌آیند.‌
 2. در ابتدا زخم هییپرتروفیک می‌تواند با خارش و درد همراه باشد اما با بهبودی علائم پوست، خارش و درد تا حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت.
 3. اسکار هیپرتروفیک نیز وقتی رخ می‌دهد که بدن کلاژن زیاد تولید می‌کند.
 4. اسکار هیپرتروفیک در بینی و بدن به شکل برجستگی قرمز روی پوست ظاهر می‌شود.
 5. اسکار کلویید قطعا بدتر از اسکار هیپرتروفیک است زیرا می‌تواند به شکل یک تومور نرم و بدشکل ظاهر شود و خیلی بزرگ‌تر از خود زخم شود، در حالی که اسکار هیپرتروفیک فقط در محدوده خود زخم ایجاد شده و فراتر نمی‌رود.
 6. درمان‌های کلوييد و اسکار هيپرتروفيک مشابه هستند اما اسکار هيپرتروفيک پيش‌آگهی بهتری دارد و خود‌به‌‌خود نیز به مرور زمان پسرفت می‌کند.
 7. پزشک با معاینه پوست می‌تواند کلوییدها را تشخیص دهد. گاهی اوقات هم نمونه‌برداری انجام می‌‌دهد تا از نوع ضایعه مطمئن شود.

درمان کلویید چگونه است؟

درمان‌های متعددی در دسترس است اما هیچ کدام از آن‌ها نسبت به دیگری اثرگذاری بیشتری را از خودش نشان نداده است. این درمان‌ها و همیشه هم موفقیت‌آمیز نیستند.
در صورتی که از قبل احتمال بروز کلوييد پيش‌بينی شود، می‌توان به کمک استفاده از ورقه‌ سيليکونی، به منظور کاهش کشش پوست يا تزريق کورتيکواستروييد (کورتون)، از بروز آن پيشگيری نمود. با اين حال در صورت ايجاد کلوييد درمان آن دشوار خواهد بود و صرف‌نظر از درمان مورد استفاده ميزان عود بالايی وجود خواهد داشت. شواهد موجود از استفاده از ورقه‌های سيليکونی، پانسمان فشاری و تزريق کورتيکواستروييد خط اول درمان هستند.
کرايوتراپینيز می‌تواند مفید باشد هر چند بیشتر فقط برای ضايعات کوچک مناسب است. برداشت کلوييد به وسيله جراحی اگر توام با يک يا چند درمان استاندارد فوق جهت پیشگیری مورد استفاده قرار نگيرد، با خطر بالای عود کلویید همراه است، اگرچه ممکن است این اسکارها دوباره برگردند و بزرگ‌تر از قبل باشند.

گزينه‌های درمانی دیگر، پس از جراحی برای اسکارهای مقاوم شامل ليزر پالس رنگی (PDL)، پلکسر، پرتوتابی یا رادیوتراپی و کرم ايمی‌کيمود (imiquimod) هستند. تزريقات داخل ضايعه‌ای وراپاميل، فلوئورويوراسيل (5FU)، بلئومايسين و اينترفرون آلفاـ2b برای درمان کلوييدها مفيد به ‌نظر می‌رسند. با وجود محبوبيت کرم‌های گياهی بدون نسخه، شواهد موجود در اين زمينه مختلف هستند و شواهد اندکی از تاثیر ويتامين E پشتيبانی می‌کنند.
درمان فشاری، بعد از جراحی کلوئید، فشار را روی این ناحیه نگه می‌دارند تا جریان خون کاهش پیدا کند و از بازگشت کلویید جلوگیری شود.
درمان‌های متفاوت برای افراد مختلف با یکدیگر فرق می‌کند و در نتیجه پزشک بهترین گزینه مناسب درمان را برای شما تشخیص خواهد داد.

درمان کلوئید

شکل 4 درمان کلوئید


کرم‌ها یا لوسیون‌ها

برخی محصولات پوستی و کرم‌های حاوی لانولین یا بنزینوم می‌تواند به بهبود ظاهر اسکارهای کلوئیدی کمک کند. به منظور استفاده از این کرم‌ها فرد باید به طور منظم از کرم‌های حاوی لانولین یا بنزینوم استفاده کرده و جای زخم را در روند درمان پانسمان کند. اگرچه که بسیاری از افراد استفاده از کرم‌های حاوی عصاره پیاز یا ویتامین E را برای اسکارها مفید دانسته و مصرف آن را توصیه می‌کنند. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف کرم‌های با این محتویات تاثیر به ‌خصوصی نداشته و کمکی به بهبود کلوئیدها نخواهد کرد.

آیا می‌توان از اسکار کلوئید‌ها جلوگیری کرد؟

به طور کامل نمی‌توان از کلوییدها جلوگیری کرد اما می‌توان از ایجاد هر گونه شکنندگی یا برش مثل تاتو یا پیرسینگ خودداری کرد تا از وجود آن‌ها جلوگیری شود. درمان آکنه می‌تواند احتمال ظاهر شدن اسکار کلوئید یا اسکارهای آکنه را کاهش دهد. از انجام جراحی‌های خفیف روی پوست مخصوصا در محل‌هایی که مستعد اسکار کلوئید هستند مانند نواحی سینه، بازوها و کمر که در بالا هم نام بردیم، در صورت امکان خودداری کنید.
باید از سوراخ کردن گوش يا ساير اقدامات غيراورژانس در افراد دارای پوست تيره اجتناب کرد. در صورتی که با وجود توصيه‌های انجام شده، گوش سوراخ شود، می‌توان برای کاهش احتمال بروز کلوييد از پانسمان‌های فشاری عرضه شده که به صورت تجاری در دسترس هستند استفاده نمود. در صورتی که انجام جراحی در بيماران پرخطر اجتناب‌ناپذير باشد، بايد بلافاصله از ورقه‌های سيليکون يا تزريق کورتيکواستروييد استفاده کرد. هر عاملی که ترميم زخم را تسريع و کشش پوست را کاهش دهد (به عنوان مثال چسب زدن محل به مدت 12 هفته پس از جراحی) خطر ايجاد کلویید را کاهش خواهد داد.

جلوگیری از اسکار کلوئید

شکل 5 جلوگیری از اسکار کلوئید

سن و پیرسینگ (سوراخ کردن) و تاثیر آن بر کلوئید

مطالعه‌ای که در مجله AAP به چاپ رسید نشان می‌دهد كه بروز كلوئیدهای ناشی از سوراخ گوش، در كودكانی كه گوش‌هایشان پس از 11 سالگی سوراخ شده بودند شایع‌تر از دیگر کودکان است. در نتیجه بروز کلوئیدها پس از سوراخ کردن گوش در کودکان زیر 11 سال بسیار کمتر بود.
به همین خاطر توصیه می‌شود که اگر قصد سوراخ کردن گوش فرزندتان را دارید، این کار را حتما قبل از رسیدن به سن 11 سالگی انجام داده یا اگر پیش زمینه خانوادگی ابتلا به کلوئید را دارید، بهتر است از انجام این کار بپرهیزید. زیرا بعد از به وجود آمدن، کلوئیدها به سختی از بین رفته و حتی بعد از جراحی احتمال رشد مجدد و برگشت آن‌ها وجود دارد، زیرا بدن فرد نسبت به عمل جراحی دقیقا مثل آسیب وارد شده پاسخ داده و مجددا کلوئید دیگر در محل جراحی به وجود خواهد آمد.

زندگی با کلوئید چگونه است؟

کلوئیدها به سلامتی شما آسیب وارد نمی‌کنند اما ممکن است وجودشان شما را نگران کرده باشد. احتمالا به خاطر ظاهری که دارند، باعث خجالت شما می‌شوند و باعث می‌شود که به اعتماد به نفس شما ضربه وارد شود.
خوشبختانه درمان‌های موجود می‌تواند ظاهر کلوئیدها را بهبود ببخشد؛ حتی اگر نتوانید به طور کامل از این کلوییدها خلاص شوید.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رزرو ویزیت حضوریبوتاکسلیزر موهای زائدتزریق فیلرپی آر اف
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد