منو

بررسی انواع بیماری های پوستی زنانه

زنان در معرض خطر چه بیماری های پوستی قرار میگیرند آن ها از چه عارضه هایی رنج میبرند و در معرض چه بیماری های پوستی قراردارند ؟جوش، آکنه ،روزاسه ،لکه های بارداری ،تعریق زیاد ،التهابات پوستی دیگر مشکلات سلامت پوست بانوان را تهدید میکنید .

چرا جوش می زنید ؟
جوش ها علل مختلفی دارند و درمان هر کدام هم راه حل خاصی دارد. بنابراین بهتر است اول علت بروز جوش صورت خود را پیدا کنید. به اعتقاد دکتر هادلی کینگ، متخصص پوست بیمارستان پرزیبلترین نیویورک گاهی اوقات بالا و پایین شدن هورمونی اصلی ترین علت بروز آکنه در زنان است. عوامل ژنتیکی یا پوست های چرب هم می تواند سرمنشای بروز جوش های پوستی باشد. یکی دیگر از علل بروز آکنه، سندروم کیست های تخمدانی است که سبب افزایش هورمون های زنانه و به دنبال آن ایجاد جوش در صورت می شود. پس نمی توانیم همه جوش ها را با همان روش درمانی جوش های جوانی مداوا کنیم.

چطور درمانش کنید ؟
برای درمان آکنه های ناشی از تغییرات هورمونی باید ابتدا با تنظیم ترشح هورمون ها از بروز ضایعات پوستی جلوگیری کرد و پس از آن باید با مشورت و کمک متخصص پوست آسیب های پوستی را درمان نمود . پس از شناسایی و در صورت نیاز، برطرف کردن علت جوش و آکنه های پوستی خود، می توانید از روش های درمانی که نیازی به نسخه پزشک ندارند برای پاک سازی پوست تان استفاده کنید. قبل از هر چیز یادتان باشد از مرطوب کننده های غیر روغنی و محصولات آرایشی غیرکمودوژنیک non-comedogenic استفاده کنید تا کمتر دچار آسیب های پوستی این چنینی شوید.

سراغ چه محصولاتی بروید ؟
یکی از بهترین روش های درمان جوش های چرکی استفاده از محصولات حاوی بنزیل پراکسید است که باکتری تشکیل دهنده جوش های چرکی را از بین می برند؛ زنان باردار به جای استفاده از بنزیل پراکسید بهتر است از کرم های موضعی آزلائیک اسید استفاده کنند. محصولات حاوی سالسیلیک اسید هم برای برداشتن سلول های مرده از روی پوست، قبل از آن که تجمع آن ها سبب حساس شدن پوست و آسیب آن شود، مفید هستند. اگر پوست شما دچار آکنه و جوش های چرکی می شود، به یاد داشته باشید که هرگز روی آن ها را نکنید. در این مواقع توصیه می کنیم حتما به متخصص پوست مراجعه کنید، اگر وضعیت آکنه به گونه ای باشد که باید برداشته یا پاک شود، متخصص پوست می تواند با تزریق کورتن به بهبود آن کمک کند. بعد از برداشته شدن لایه روی جوش، کرم های حاوی بنزیل پراکسید به ترمیم پوست آسیب دیده بسیار کمک می کنند. هرگز فریب تبلیغ داروهای بسیار قوی یا تبلیغ هایی که می گویند: «بهترین داروی ضد جوش» را نخورید. یادتان باشد به مرور زمان از میزان چربی پوست کاسته می شود و پوست یک فرد 35 ساله به مراتب چربی کمتری نسبت به یک فرد 16ساله دارد؛ بنابراین ممکن است داروهای ضد جوش جوانی، در فرد 35ساله التهاب و ضایعه پوستی ایجاد کنند.

چرا لکه های بارداری ظاهر می شوند ؟
ملاسما همان «ماسک بارداری» است که در زنان باردار به علت ازدیاد هورمون های زنانه ایجاد می شود. درواقع با افزایش هورمون های زنانه، سلول های مخصوص رنگدانه سازی پوست را مجبور می کنند تا به رنگ پوست بیفزایند که با شکل معمول رنگ گرفتن پوست فرق دارد. این عارضه که در زنان آسیایی (چه شرق آسیا و چه خاورمیانه) و لاتین ها و مدیترانه ای ها بیشتر دیده می شود، لک های پوستی است که در برخی نقاط پررنگ و در برخی نقاط دیگر دانه دانه است. همان طور که گفته شد هورمون های زنانه در ایجاد ملاسما یا ماسک بارداری تاثیر زیادی دارند، پس مصرف برخی از قرص های پیشگیری هم می تواند در ایجاد این عارضه پوستی دخیل باشد. از آنجا که پیشگیری بهتر از درمان است، باید دید آیا راهی برای جلوگیری از بروز ملاسما وجود دارد یا خیر؟ دکتر ملانی آوسا محقق مرکز درمانی سن جیمز در نیوآرک، توصیه می کند برای جلوگیری از ایجاد ماسک بارداری، هرروز از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید و حتی اگر هوا سرد یا بارانی بود هم ضد آفتاب را فراموش نکنید. او استفاده از ضد آفتاب را بهترین راه پیشگیری از ملاسما دانسته و بر آن تاکید می کند.

چطور درمان شان کنیم ؟
سوال اینجاست که اگر نتوانستیم از ایجاد این عارضه پیشگیری کنیم راه درمان آن چیست و چطور مداوا می شود؟ با توجه به اینکه افزایش هورمون های زنانه در ایجاد ملاسما نقش موثری دارند در بیشتر مواقع با تجویز داروهای ضدبارداری یا قطع آن ها، ملاسما کم رنگ یا محو می شود. اما گاهی هم این روش درمانی پاسخ نداده و بی فایده است؛ در این مواقع می توان از درمان با لیزر استفاده کرد. همان طور که دکتر فریدمن گفته است به کمک پیشرفت فوق العاده در زمینه علم لیزر اخیرا درمان های جدیدی برای افراد مبتلا به ملاسما در دسترس است. به طور مثال استفاده از روش درمانی لیزر فراکشنال امکان دوباره سازی پوست شما فراهم می کند. درواقع لیزر فراکشنال لکه ها و دانه های اضافی روی پوست را برمی دارد؛ درست مانند همان کاری که با نرم افزار فتوشاپ روی عکس ها انجام شده و لک وپیس صورت را روتوش می کنند. البته ناگفته نماند این روش درمانی فارغ از میزان تاثیرش تا حدودی دردناک است.

از روزاسه و درمانش چه می دانید ؟
احتمالا شما هم دیده اید که گاهی اوقات صورت برخی افراد به ویژه آن ها که پوست نازک تر و سفیدتری دارند با قرار گرفتن در هوای گرم یا زیر تابش مستقیم آفتاب گل می اندازد. گاهی برخی نوشیدنی های گرم هم سبب گل انداختن صورت و سرخی گونه ها، دماغ و پیشانی می شود. در واقع این قرمزی پوست و گل انداختن آن ناشی از باز شدن مویرگ های زیرپوستی و جریان بیشتر خون در آن هاست که به طور معمول پس از چند دقیقه از بین رفته و رنگ پوست به حالت طبیعی خود باز می گردد. اما گاهی گلگون شدن پوست و باز شدن رگ ها به شکسته شدن و مشکل دار شدن آن ها می انجامد و رده های قرمز نازک و خطوطی زیرپوست به جای می گذارد که به این عارضه روزاسه می گویند که گاهی هم با خشکی و خارش چشم ها همراه است. این حالت معمولا در افرادی که پوستی حساس، نازک و سفید دارند بیشتر دیده می شود. به گفته دکتر آوسا برای پیشگیری از ایجاد روزاسه باید از تمام عواملی که ممکن است سبب قرمز و گلگون شدن پوست شود، جلوگیری کنیم. از آنجا که گرما و آفتاب نقش مهمی در ایجاد این عارضه پوستی دارند نباید استفاده روزانه از کرم ها و محصولات ضدآفتاب را فراموش کنید. محافظ های پوست به ویژه آن ها که سایه سبز دارند هم در پیشگیری از روزاسه موثر هستند. اگر پوست تان حساس و لطیف است با آن مهربان باشید و بعد از شستن صورت با ملایمت و نرمی پوست خود را خشک کنید زیرا ممکن است به رگ های پوستی آسیب وارد کرده و دچار قرمزی و گلگونی صورت شوید. اگر بدشانسی آورده و دچار روزاسه شدید، لیزر از نوع پالس- دای می تواند طی 3 تا 5 جلسه درمان، کاملا خطوط قرمزرنگ پوست (ناشی از شکسته شدن عروق خونی) را پاک کند. اما قبل از اینکه سراغ لیزر درمانی بروید باید بدانید مطالعات نشان داده است مصرف آنتی بیوتیک های موضعی مثل کرم مترونیدازول می تواند در بهبود این حالت، موثر باشد.

با چربى پوست گاه و بی گاه چه کنیم ؟
واقعیت این است که علاوه بر عوامل ژنتیکی، تغییرات هورمونی در زنان جوان و میان سال علت های اصلی به وجود آمدن پوست چرب هستند. پس اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که گمان می کنید خوردن سس های مختلف، غذاهای چرب و خامه سبب چربی پوست تان می شود، باید بدانید تصورتان اشتباه است. برای پیشگیری از تشدید یا ایجاد پوست چرب از گرما دوری کنید. خوب است بدانید قرار گرفتن در شرایطی که باعث تعریق، به ویژه عرق ریختن در ناحیه صورت می شود، چربی پوست را تشدید می کند. پس حواس تان باشد برای طولانی مدت در هوای گرم قرار نگیرید. از آنجا که ورزش کردن هم سبب تعریق بدن و صورت می شود می تواند چربی پوست را افزایش دهد.

حال سوال این است که چاره چیست ؟
چون طبیعی است که همه دوست دارند در روزهای خوب بهار یا تابستان پیاده روی و تفریح کنند یا نمی توان همیشه از ورزش فاصله گرفت. از آنجا که مواد حاوی سالسیلیک اسید از میزان چربی پوست می کاهد، دکتر فریدمن استفاده از محصولات شست وشو دهنده بدون چربی که سالسیلیک اسید دارند را به عنوان یک راه درمانی توصیه می کند. او کرم های حاوی بنزیل پراکسید را هم در درمان این عارضه موثر می داند، اما یادتان باشد در استفاده از این کرم ها زیاده روی نکنید زیرا سبب خشکی پوست خواهد شد. دکتر کینگ هم معتقد استفاده از پاک کننده های ملایم و فاقد چربی و مرطوب کننده های غیر چرب در درمان پوست چرب موثر هستند.

اگزما یا التهاب پوستی را دست کم نگیرید
اگزما یک عارضه پوستی است که گاهی در صورت هم بروز می کند و علل مختلفی دارد. تماس با مواد حساسیت زا مثل صابون های غیراستاندارد، فاکتورهای روحی مثل استرس برای پیشگیری از اگزما و دچار نشدن به این التهاب پوستی به توصیه دکتر کینگ توجه کرده و از حمام کردن طولانی مدت با آب داغ اجتناب کنید. ضمن اینکه برای مدت طولانی هم در هوای سرد نمانید. دکتر کینگ معتقد است خیلی از اوقات استفاده از مرطوب کننده هایی مثل بخور آب در خانه یا محل کار می تواند حالت پوستی افراد مبتلا به اگزما را بهتر کند. اگزما ممکن است با خارش همراه باشد، اما یادتان باشد تا جایی که ممکن است از خاراندن موضع پرهیز کنید، چراکه خاراندن سبب شکننده شدن پوست شده و باعث می شود باکتری های سطح پوست به داخل آن نفوذ کرده و روند درمان و بهبود را مختل کنند. دکتر آوسا برای درمان اگزما استفاده از مرطوب کننده ها و کرم های استروئیدی را پیشنهاد می کند و می گوید این محصولات به بهبود این حالت کمک می کنند. او توصیه می کند حتی وقتی اگزما از بین رفت، استفاده از مرطوب کننده ها را ادامه دهید و اگر پزشک برایتان دارویی تجویز کرد، بعد از برطرف شدن اگزما هم دوره کامل آن را مصرف کنید.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبطنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پی آر افثبت سوالات پزشکیتزریق فیلرویزیت آنلاینبوتاکس
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
تزریق ژل در لب

لب نیز مانند سایر نواحی صورت با افزایش سن، دچار کاهش حجم می شود. ارتفاع لب کاهش یافته و بر‌جستگی آن کم می شود. تزریق ژل در لب برای رفع این تغییرات و برگشت جوانی و زیبایی صورت مفید است. استفاده مداوم از آفتاب، سولاریوم و دخانیات سبب کاهش ماندگاری هیالورونیک اسیدو در نتیجه ژل خواهد شد. ادامه مطلب

سوالات متداول لیزر موهای زائد

با لیزر موهای زائد دیگر نگران تمیز کردن و شیو کردن روزانه و تحمل درد و هزینه‌های اپیلاسیون نیستید و از پوست صاف و لطیف و بدون مو لذت خواهید برد. همه چیز برای همیشه تمام می‌شود. دراین بین شاید یکسری سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که در این مقاله به پاسخ آنها پرداخته‌ایم. ادامه مطلب

علائم پوستی سرطان سینه

احتمالا شناخته شده ترین علامت سرطان سینه وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. تغییرات پوست سینه در سرطان سینه تنها یکی از چندین نشانه این سرطان است که توجه به آن ضروری بوده مثل قرمزی، تورم،ترشحات از نوک سینه، فرورفتگی نوک سینه و غیره ادامه مطلب

انواع لیکن پلان

بیماری لیکن پلان یک بیماری نسبتا شایع، خارش‌دار و مزمن پوست است که دارای 6 نوع مختلف لیکن پلان ناخنی، لیکن پلان مویی، لیکن پلان مخاطی، لیکن پلان دارویی، لیکن پلان پوستی و لیکن پلان رنگدانه‌ای است. ادامه مطلب

گرانولوم پیوژنیک

گرانولوم پیوژنیک یک تومور عروقی خوش‌خیم شایع است. این توده‌ها حاوی رگ‌های خونی هستندکه به جای تراوش چرک، دچار خونریزی می‌شوند. معمولا در دست، انگشت، صورت و گردن بیشتر رشد می‌کند. در زنان باردار به عنوان تومور حاملگی است. روش‌های درمان جراحی، الکتروکوتر، لیزر سی او دو، قلم نیترات نقره، کرایوتراپی. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
منیره سادات :

ممنونم از خانم دکتر عزیز و مهربونم ،ب خاطر شرایط کرونا ویزیت آنلاین داشتم و خیلی راضی هستم . ممنون ک تو این شرایط ویزیت انلاین و دارید تا افرادی ک مثل ما کیلومترها دورن بتونن استفاده کنند از تجربیات بسیار خوب خانم دکتر .

سارا شادمهر :

خیلی راضی بودم، ممنونم از خانم دکتر ملکی و باقری عزیز و باقی همکارانشون.

سيمين ح :

عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز سپاس از همه زحمات شما شما جزءاستثنا پزشكان متخصصي هستين كه براي بيمار خود وقت ميذارين و با دلسوزي و حوصله تمام مرحله تشخيص و تجويز را انجام ميدين خواستم اينجا از شما قدرداني كنم و براتون از خدا سلامتي وطول عمر را خواستارم.

مرضیه نامدار :

سلام خانم دکتر ملکی مهربون و عزیز.من چندماهی میشه صورتم پر از آکنه و لک های قهوه ای شده بود، در حدی که حاضر نبودم خودم رو تو آینه نگاه کنم یا بیرون برم.حقیقتا خداروشکر میکردم کرونا اومدو با ماسک باید بیرون برم یا دیگه قرار نیست مهمونی برم.که ده رو پیش اومدم پیش شما،برام محلول و دارو نوشتین و لیزر انجام دادین، صورتم پوسته ریزی کرد و لایه برداری شد.و خیلییی از لکه های قهوه ایم رفت ، جوش هام کم شد و چربی پوستم کنترل شد.یعنی انقدر ذوقشو دارم.باز اعتماد بنفسم برگشته.خیلیییی ماهییین.خیلییییی

ژ الف :

با عرض سلام خدمت خانم دكتر عزيز .من حدود هفت سال پيش عمل ليپوليز شكم و پهلو انجام دادم و همزمان تزريق چربي به ناحيه صورت الان كه هفت سال ميگذره تزريق چربي در ناحيه صورت عالي بوده و ماندگار البته من در دو مرحله تزريق را انجام دادم عمل ليپوليز شكم و پهلو هم نتيجش چيزي شبيه معجزه بود براي من چون من اصلن اضافه وزن نداشتم و فقط شكم داشتم كه تمام راه ها را براي از بين بردنش امتحان كرده بودم و أنواع ورزش ها را امتحان كرده بودم .عمل ليپوليز خيلي عاليه به شرط اينكه بعدش خيلي مراقب رژيم و ورزش باشيم

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد