منو

چگونه از موهای خود مراقبت کنیم

اولین چیزی که اکثر مردم به اشتباه انجام میدهند شستشوی زیاد موهاست. شامپوها مواد مهمی برای از بین بردن کثیفی و محافظت از موها است، اما از طرفی آنها هر چیز مفیدی مانند روغنهای طبیعی را که پوست سر تولید میکند تا موها را نمدار و سالم نگه دارد، از بین میبرند. از دادن گرمای زیاد به مو خودداری کنید شستشوی روزانه یعنی استفاده از مواد شوینده و از بین رفتن خشکی مو که این مسئله باعث از میان رفتن کوتیکولها میشود. اگر کوتیکول به خاطر حالت دادن زیاد مو آسیب ببیند، مغز داخلی آن بیرون میزند که باعث خشکی، کاهش درخشندگی مو و بیحرکتی آن میشود.

شامپو را فقط برای سرتان استفاده کنید همیشه یادتان باشد که از شامپو فقط برای ناحیهی سر استفاده کنید، و نرمکننده را در میانه و انتهای مو بمالید. لازم نیست تمام شامپو را روی سرتان خالی کنید.
با آب سرد موهایتان را آبکشی کنید آبکشی موها با آب سرد با آب داغ فرق زیادی دارد. آب گرم باعث باز شدن کوتیکولها شده، و آن را زمخت و خشک میکند، در حالی که آب سرد کوتیکولها را میبندد و باعث میشود که براق و نرم و لطیف به نظر بیاید.
برای دوش سریع از شامپوهای خشک استفاده کنید. اگر فکر میکنید موهایتان زود به زود روغنی میشود پودرهای مو و شامپوهای خشککننده وجود دارد که مواد خوبی برای خشک کردن مو هستند.
نرمکنندههای قوی فقط باعث افزایش انعطاف موها میشوند بهتر است نرمکنندههای حاوی سیلیکون را انتخاب کنید. این نرم کنندهها تارهای مو را با یک غشای نازک میپوشانند و باعث جدا شدن تارهای مو از هم میشوند. بنابراین موهای پرپشتی به ما میدهند که چرب هم به نظر نمیرسد. سیلیکون این محصولات حتی بعد از شستوشوی کامل با آب نیز بر سطح مو باقی خواهد ماند.

برای داشتن موهای سالم، ماهی و مغزهای روغنی را حتما بخورید این موادغذایی حاوی ترکیباتی هستند که داشتن موهای زیباتر را تقویت میکنند. پس با ماهیها مخصوصا ماهی قزل آلا و مغزها مثل آجیل بیشتر دوست باشید. پروتئین موجود در آنها و همچنین محتوای بالای چربی امگا ۳ در آنها به حفظ سلامت پوست سر جدا کمک میکنند. سبزیجات برگ سبز، لوبیاها و حبوبات و نیز هویج از دیگر مواد غذایی مناسب برای سلامت موهای شما هستند. از رژیمهای لاغری سخت نیز جدا پرهیز کنید. این رژیمها با کاهش مواد مغذی دریافتی، باعث ریزش مو میشوند، زیرا موها اولین جایی هستند که کمبود مواد مغذی را احساس میکنند

با آب ولرم از درخشندگی موهای خود محافظت کنید لازم است بدانید آب داغ با از بین بردن روغن طبیعی موجود در سطح موها، باعث کدر شدن و از بین رفتن درخشندگی موها میشود. بنابراین شستن سر با آب بسیار گرم و در دفعات مکرر به راحتی باعث از بین رفتن درخشندگی طبیعی موها خواهد شد. اما منظور ما این نیست که شما باید حمام آب سرد داشته باشید و یا خیلی دیر به دیر حمام کنید. بلکه توصیه ما این است که از آب ولرم برای شستن موها در حمامها استفاده کنید و فراموش نکنید که پوست سر خود را آرام بشویید.

موخوره گاهی اوقات اگر با دقت به انتهای مو نگاه کنید متوجه میشوید که انتهای آن چند شاخه شده است که به آن موخوره میگویند. موخوره به دلیل استفاده زیاد از سشوار، دستگاههای صافکننده مو و شانه زدن زیاد به وجود میآید و تنها راه درمان آن کوتاه کردن است، اما شما میتوانید با استفاده کمتر از سشوار، دستگاههای صافکننده مو و استفاده مدوام از نرمکنندهها و محافظت مو در هوای سرد و گرم از موخوره جلوگیری کنید.
با پروتئین موخوره را درمان کنید اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که همواره از وسایل برقی و داغ مانند اتوی مو، بابلیس و هر وسیله دیگری برای موهای خود استفاده میکنید، و یا از آن دسته افرادی هستید که به طور مکرر موهای خود را رنگ یا فر میکنید، باید بدانید که همواره در حال تخریب و آسیب زدن به لایه پوشش دهنده و بیرونی موهای خود هستید. نتیجه نهایی این آسیبها هم چند شاخه شدن انتهای مو و یا همان موخوره خواهد بود. اما امروزه محصولات آرایشی و بهداشتی زیادی هستند که از این آسیب موها محافظت میکنند، مخصوصا نرمکنندههای حاوی پروتئین. لازم است این نرمکنندهها چند دقیقه در انتهای موها باقی بمانند. اما فراموش نکنید تاثیر این نرمکنندهها تنها تا حمام بعدی بر موها میماند. بنابراین برای رسیدن به تاثیرات آنها لازم است مصرف آنها به صورت مکرر باشد.

مو قرمزها، موهای پرپشت تری دارند پرپشت و کم پشت بودن موها ارتباط بسیار قوی با ژنتیک افراد دارد. ولی نحوه رفتار با موها نیز اهمیت زیادی دارد، برای مثال افرادی که موهای قرمزی دارند، معمولا موهای پرپشت تری دارند. در حالی که افرادی که موهای بلوند دارند، موهایشان معمولا نازکتر است. اما نحوه خشک کردن هم در حجم موها موثر است؛ مثلا در صورت استفاده از دستگاههای خشک کننده مثل سشوار، بهتر است ابتدا نوک موها را خشک کنید. از هوای خیلی گرم سشوار برای خشک کردن موها استفاده نکنید و وقتی موها به حالت نیمه خشک رسید، سشوار را خاموش کنید.
شوره سر را با روغنها بدتر نکنید شوره سر، حتی با وجود پوستههای ریز پخش شده در شانه، علامت هیچ نوع خشکی پوست سر نیست. بلکه در اینجا پای یک اختلال کوچک در پوست سر در میان است. در این زمان استفاده از روغنها برای آرام کردن پوست سر، تنها آن را بدتر خواهد کرد. برای درمان شوره سر، استفاده از شامپوهای درمانی که طبق دستور پزشک میتوان آنها را از داروخانه تهیه کرد، بهترین راه حل است. برای این منظور این شامپو را برای ۵ دقیقه بر روی سر خود ماساژ دهید. دقت کنید که بعد از این ۵ دقیقه، شامپو کامل از پوست سر شسته شود.

از خشککنهای قوی چشمپوشی کنید شما ممکن است ترجیح دهید به جای صرف وقت زیاد برای خشک شدن موها، آنها را در عرض چند دقیقه خشک کنید. اما لازم است در انتخاب آنها نیز دقت کنید. برای این منظور توصیه میشود از سرعت و شدت پایین دستگاه استفاده کنید.
برای کاهش ریزش مو، موهایتان را کمتر شانه بزنید درست است که همواره و در هر روز تعدادی از تار موهای ما میافتد، اما تعداد و شدت آن را ما خودمان تعیین میکنیم، برای مثال شانه زدن و مخصوصا استفاده از برس یکی از کارهای بسیار موثر در افزایش شدت ریزش مو است. وقتی موهایمان را شانه میزنیم، بخشی از ریزش مو طبیعی است. درست است به طور معمول میتوان گفت هر فردی در بهترین شرایط سلامت پوست و مو روزانه ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست میدهد. اما برای داشتن ریزش موی طبیعی از شانههایی که نوکهای گرد و نرم دارند استفاده کنید و فراموش نکنید که هرگز موهای خیس خود را شانه نزنید.

موهایتان را چه کمپشت باشد چه پرپشت، چه صاف باشد چه مجعد، همانگونه که هستند بپذیرید هر چقدر که بیشتر آنها را دستکاری کنید بعدها بیشتر پشیمان میشوید.
به طور مداوم موهایتان را کوتاه کنید حداقل هر ۲ ماه یکبار.
به تبلیغات روی محصولات محافظتکننده و نگهدارنده مو زیاد توجه نکنید، حتما با پزشک متخصص در این مورد مشورت کنید.
برس کشیدن باعث درخشش مو میشود، اما استفاده بیش از اندازه از برس باعث شکستن و موخوره میشود.
اگرچه رنگ کردن، مش و هایلایت مو در خانه ارزانتر است، اما صدمات جبرانناپذیری به موهای شما میزند این کارها را حتما به دست آرايشگران باتجربه بسپارید.

مراقبت از موهای رنگ کرده بسیار مهم است. مواد شیمیایی موجود در رنگ موها ، پودرهای دکلره و… صدمه زیادی به مو میزند استفاده از روغنهای طبیعی مانند روغن زیتون و نارگیل و آرگان در بازگرداندن چربی طبیعی به موها موثراست.
مراقبت از موهای خشک موهای خشک بسیار شکننده هستند، البته داشتن موهای خشک یا ارثی است و یا بر اثر عدم مراقبت می باشد . غدههای چربی غیرفعال در پوست سر هم باعث خشکی مو میشود. اگر مو و پوست شما هر دو خشک هستند سعی کنید هرچه کمتر موهای خود را بشویید. (هر ۲ یا ۳ روز یکبار) همچنین دقت کنید که شامپو و نرمکننده مورد استفاده شما چربی مورد نیاز پوست سر را تامین کند و از محصولات آبرسان و مرطوبکننده مو هم استفاده کنید. اگر موهای خشک دارید، سعی کنید آنها را در معرض گرما یا مواد شیمیایی قرار ندهید. صاف کنندههای مو آسیب جدی به موهای شما میرساند. استفاده از سشوار با درجه زیاد هم باعث خشکی مو میشود. کاهش استفاده از وسایل گرمایی مخصوص مو ( یا استفاده آنها با درجه گرمایی کم ) به سلامت موهای شما کمک زیادی میکند.

یک لحظه موهایتان را جای پوست صورتتان بگذارید، آیا صورت خود را هر روز با بادی به گرمای شديد خشک میکنید ؟
مسلما نه. در آخر اینکه مراقب آفتاب تابستان باشید. اشعه خورشید و کلر هر دو باعث خشکی مو میشوند. بهترین راه حل پوشیدن کلاه یا قرار نگرفتن در معرض خورشید است. برای جلوگیری از آسیب کلر هنگام شنا در استخر از کلاه مخصوص شنا استفاده کنید. روش دیگر این است که پیش از ورود به استخر به موهای خود نرمکننده بزنید. بعد از شنا در استخرهایی که در آبشان کلر دارند حتما موهایتان را با آب بدون کلر بشویید.

مراقبت از موهای چرب آیا موهای شما چرب است ؟اگر صبح سر خود را بشویید و بعدازظهر موهایتان کثیف باشد، مثل اینکه روزهاست سرتان را نشستهاید، موهای شما چرب است.موی چرب یعنی پوست سر چرب. مو و پوست سر خود را هر چقدر که لازم است بشویید حتی اگر ۲ بار در روز باشد. در هنگام شستشو بگذارید حداکثر ۵ دقیقه شامپو روی سرتان بماند، از شامپوهاى مخصوص موى چرب استفاده كنيد،بعد آبکشی کنید و نرمکننده را فقط به ساقه مو بزنید. میتوانید کمی پودر تالک به پوست سرتان بزنید تا چربی آن را بگیرد. با پزشك خود درباره محصولات مناسب موهای چرب مشورت کنید و تا حد ممکن از محصولات براقکننده مو استفاده نکنید، این مواد چربی بیشتری به موهای چرب شما میدهند. هر هشت هفته در میان از شر نوک موهای آسیب دیده خود خلاص شوید و ظاهری زیباتر و نرم تر به موهای خود بدهید.

شانه یا برس شانه پهن بهترین وسیله است که موها را از یکدیگر جدا کند و گره ها را باز کند. شانه کردن موها را سالمتر و براق می کند، بهتر است از یک شانه با شیارهای طبیعی استفاده کنید و هیچگاه موهای مرطوب را شانه نزنید زیرا در این حالت ساقۀ مو ضعیفترین و آسیب پذیر تر است . هنگام شانه زدن سر خود را به پایین خم کنید و از پشت گردن موها را به سمت صورت شانه بزنید و برای جلوگیری از اصطلاک دست خود را بروی موها بکشید. برسهای گرد بزرگ بهترین وسیله برای شانه کردن موهای بلند است. این شانه ها موها را خوش حالت و نرم می کنند. این شانه ها دارای منافذی هستند که جریان هوای داخل آنها باعث می شوند موها زودتر خشک و بهتر شانه شوند.

از حرارت پرهیز کنید وسایل مدل دهنده از جمله خشک کنندها ، صاف کن ها، و یا موج دهنده ها و بابلیس ها بسیار به موها آسیب می رسانند به خصوص اگر موی شما از نوع خشک باشد. اگر استفاده از اینگونه وسایل ضروری است مثلا شما به مهمانی دعوت هستید، سعی کنید قبل از استفاده از نرم کنندها استفاده کنید و اگر وقت کمی دارید، از درجۀ متوسط یا سرد آنها استفاده کنید. اگر از سشوار استفاده می کنید آنرا روی درجه متوسط قرار دهید و از ریشه به انتهای مو سشوار کنید. سلامت موهای شما با آنچه شما می خورید ارتباط مستقیم دارد. تغذیه سالم بسیار بر سلامت موی شما تأثیر گذار است. ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز باید به موهای شما برسد تا زیباتر و براقتر جلوه کند. ولی انگونه نیست که درست از آغاز استفاده از ویتامین ها اثر آنها را مشاهده کنید بلکه برای به نتیجه رسیدن لازم است ۲ تا ۳ ماه ادامه دهید. ویتامین هایی از قبیلB6 ، فولیک اسید ، منیزیم ، سولفور زینک و کراتین از نوع بتا ، باید از راه تغذیه و یا قرص های کمکی به بدن رسانده شوند.


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

پی آر افلیزر موهای زائدبوتاکستزریق فیلررزرو ویزیت حضوری
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
پاپول پیزوژنیک پاشنه پا

پاپول‌های پیزوژنیک پاشنه پا ((Piezogenic pedal papules (PPPs)) در افراد سالم شایع است و بیشتر آن ها علامتی ندارند. ضایعات در اثر فشار ایجاد و باعث فتق چربی کف پا از طریق درم می ‌شوند. درمان این بیماری، اجتناب از ایستادن برای مدت طول، کاهش وزن، پوشیدن جوراب ‌های فشاری (جوراب واریس) و غیره است. ادامه مطلب

نیاسینامید niacinamide چیست؟

نیاسین و نیکوتین‌آمید (نیاسینامید) با هم متفاوت هستند. این دو ماده دو نوع مختلف از ویتامین B3 به‌ حساب می ‌آیند. مزایای نیاسینامید برای پوست شامل محافظت از پوست، سد چربی، برطرف کردن قرمزی و لک‌های پوستی، بستن منافذ باز پوست، درمان تیرگی پوست، آکنه و روزاسه، کاهش چین ‌و چروک‌ و غیره می باشد. ادامه مطلب

مراقبت ‌های روزانه یا روتین پوستی چیست؟

روتین پوستی، همان مراقبت ‌های پوستی است که افراد می توانند در خانه انجام دهند تا پوست شاداب و جوان تری داشته باشند. نوع پوست(خشک، چرب، حساس، مختلط،نرمال) خود را تعیین کنید و براساس آن انواع شوینده، تونر، سرم، مرطوب کننده، میسلار واتر و آبرسان مناسب پوست خود را انتخاب کنید. ادامه مطلب

مقایسه پروفایلو با دیگر پرکننده‌های پوستی

پروفایلو یک روش درمانی ملایم و ظریف است که (برای افرادی که می ‌خواهند فقط کمی جوان ‌تر شوند بدون تغییر چندان در چهره) در نقاطی از صورت تزریق و سپس خود به خود در کل بافت پوست صورت شما پخش می شود. پرکننده پوست به گونه ها، لب ‌ها و غیره تزریق تا برخی ویژگی ها را بهبود بخشد و باعث تغییر چهره می ‌شود. ادامه مطلب

مزایا و معایب روش های زاویه سازی صورت

در واقع عمل زاویه‌ سازی صورت (مادلینگ چهره)، یکی از عمل های زیبایی جهت رفع عیوب چانه و بهبود زوایا و تناسب‌ها در صورت، اصلاح ظاهر بینی، لب و دهان، رفع غبغب است. تزریق ژل، تزریق چربی، تزریق بوتاکس، لیفت با نخ، پروتز، جراحی روش های انجام آن است که مزایا و معایبی دارند. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

سارا عابدی :

من پیش خانم دکتر لیزر کک و مک انجام دادم خیلی راضیم هم از اخلاق و برخورد خودشون هم پرسنلشون مخصوصا خانم کریمی

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد