منو

چرا تزریق چربی اخیرا مورد توجه قرار گرفته

لیپوترانسفر یا انتقال چربی یکی از جذاب‌ترین روش‌های جوانسازى است که از آن طریق چربی از قسمتی از بدن، معمولا از ران، شکم و پهلو برداشته شده و سپس به قسمت دیگر بدن تزریق می‌شود. به گفته دکتر مریم ملکی در حال حاضر تزریق چربی بهترین، موثرترين، طبيعى‌ترين، مهمترین و ماندگارترين روش جوانسازی صورت می‌باشد و به تنهایی یا به همراه استفاده از انواع ليزرها، هايفوتراپى و يا ساير اعمال جراحی، نتایج شگرف و خیره‌کننده‌ای ایجاد کند. دلايل اين محبوبيت توسط بيماران، در زير شرح داده مى‌شود:

  1. علت اصلی پیری صورت و افتادگی پوست، تحلیل رفتن تدریجی بافت نرم است که عمدتا شامل چربى زير پوست و عضله است و این تحلیل و از بین رفتن منجر به خالی شدن تدریجی کیسه پوستی صورت و کمک به ایجاد چین و چروک‌ها و تغییرات ظاهری و شلى صورت می‌شود. بنابراين بازگرداندن چربى زير پوست مى‌تواند کمک شايانى به جوانسازى کند.
  2. نکته دیگری که باعث رواج ومحبوبيت تزریق چربی در سال‌های اخیر شد، تغییرات و ظرافت‌هایی بود که در روش برداشت و تزریق چربی به وجود آمد. قبلا تزریق چربی معمولا ماندگاری قابل توجه و قابل پیش‌‌بینی نداشت اما به وسیله تکنیک دقیق، تزریق چربی ماندگارترین نوع پرکننده بافتی (فیلرها) است و بیماران بسیاری هستند که سال‌‌های سال چربی تزریقی را حفظ کرده‌اند و در بسیاری از آن‌ها تزریق چربی نتایج دائمی داشته است.
  3. با وجود وارد شدن پرکننده‌های (فیلر) قابل جذب و غیرقابل جذب فراوان و متنوع به بازار از دهه 70 میلادى هنوز هم در میان پرکننده‌های نسج نرم، چربی طولانی‌ترین، طبیعی‌ترین و قابل دسترس‌ترین نوع پرکننده است.
  4. از سال‌ها قبل به تجربه مشاهده شده بود که در افرادی که تحت عمل تزریق چربی قرار می‌گیرند کیفیت پوست روی محل تزریق چربی بهتر می‌شود، به این معنی که قوام شفافیت و منافذ پوستى و رنگ پوست بهبود قابل توجه می‌یابد. با رواج مطالعات سلول‌های بنیادی، مشخص شد که یکی از بهترین منابع سلول‌های بنیادی در فرد بالغ بافت چربی است و این سلول‌های بنیادی موجود در بافت چربی قابلیت تبدیل به بسیاری از سلول‌ها مثل سلول چربی‌، سلول عضلانی، سلول عصبی، سلول غضروفی‌، سلول استخوانی و سلول‌های عروقی را دارند و لذا در حال حاضر چنین تصور می‌شود که سلول‌های بنیادی که هنگام تزریق چربی زیر پوست وارد می‌شوند با تبدیل شدن به سلول‌های مورد نیاز و تحریک سلول‌های خود بافت موجب بهبود کیفیت بافتی می‌شوند.

در تزریق چربی باید تبحر جراح بالا باشد و تکنیک تزریق لایه به لایه حتما رعایت شود. تزریق چربی در نواحی پا، باسن و سینه کاری زمان‌بر و سلیقه‌ای محسوب می‌شود. بسیاری از پزشکان وارد این زمینه نمی‌شوند چرا که در این عمل باید دو ناحیه از بدن دستخوش تغییر شود و بسيار وقت‌گير مى‌باشد. به طورى که اگر حتى پزشک روش برداشت و تزريق چربى را هم اصولى و درست انجام دهد ولى سليقه خوبى در فرم‌دهى صورت و يا سينه نداشته باشد مي‌تواند عوارض روحى و ظاهرى بسيار بدى ايجاد کند. در کل تزريق چربى نياز به داشتن علم و مهارت و تجربه کافى، ذوق و سليقه و زيبايی‌شناسى کافى، ابزار و وسايل مناسب و با کيفيت و از همه مهم‌تر عشق، علاقه، حوصله و انرژى زياد دارد. نداشتن حتى يکى از فاکتورهاى قيد شده منجر به عدم رضايت بيمار خواهد شد. خارج کردن چربى باید بسيار ظریف و با دقت انجام شود و چربی به صورت قطره‌ای خارج شود، بنابراین این عمل نیاز به صبر و حوصله و تبحر کافی دارد و هرکسی حاضر به صرف این ميزان وقت و انرژی نیست.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام عمل تزریق چربی به این صورت است که ابتدا با بی‌حسی موضعی قسمتی از بافت چربی نواحی مختلف بدن (هر نقطه‌ای که مناسب باشد، اما بیشتر پهلوها و ران‌ها) بی‌حس شده و سپس به کمک سرنگ و میله کوچک مخصوص با ظرافت و سعی در صدمه کمتر به بافت چربی، مقداری چربی از آن ناحیه گرفته می‌شود سپس چربی گرفته شده آماده سازی می‌شود. روش‌های مختلفی برای آماده‌سازی بافت چربی وجود دارد که می‌تواند به شکل سانتریفوژ یا شست‌وشو و سپس آبگیری ساده باشد. پیشرفت دیگری که برای آماده‌سازی بافت چربی در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است سعی در زیادتر کردن سلول‌های بنیادی آن و همچنین افزودن پلاکت به آن است (PRP) و يا در صورت نياز انجام ليزر فرکشنال است، به نظر می‌رسد که هم ماندگاری بافت چربی را بیشتر می‌کند و هم اثرات ترمیم کننده تزریق چربی و جوانسازى را افزایش می‌دهد. پس از آماده‌سازی هر نقطه‌ای که لازم باشد تحت درمان قرار بگیرد، ابتدا بی‌حس شده و سپس تزریق چربی بصورت لايه به لايه در عمق بافت‌هاى زير پوست انجام می‌گیرد.

بايد گفته شود كه با وجود محبوبيت چربى در نزد بيماران، به دليل وقت‌گير بودن و نياز به صرف انرژى زياد و همچنين تجربه و مهارت زيادى كه در روش تزريق چربى لازم است و همين طور لزوم تكرارجلسات تزريق چربى در بسيارى از موارد، تا كسب نتيجه مطلوب، براى پزشكان، فرم‌دهى و برجسته‌سازى با پروتز بسيار سريع‌تر و راحت‌تر است و بيشتر پزشكان مخصوصا جراحان شايد كمتر رغبت به انجام تزريق چربى داشته باشند و اين روش را كمتر براى بيماران مورد توجه قرار دهند و يا پيشنهاد كنند.

آیا تزریق چربی ماندگاری كمی دارد؟

جواب این سوال كاملا منفی است یعنی برعكس، تزریق چربی ماندگارترین پركننده نسج نرم است. اما علت آن كه چنین تصوری رواج یافته است این است كه معمولا به بیمار توضیح داده نمی‌‌شود كه ممكن است برای رسیدن به نتایج قابل قبول نیاز به چندین مرحله تزریق چربی باشد و در واقع نوبت اول تزريق چربى در صورت بيشتر جوانسازى می‌‌كند و نوبت دوم بيشتر حجم می‌دهد. تزریق چربی در واقع پیوند چربی است یعنی سلول‌ها از یک محل برداشته شده و به محلی كه دچار كمبود است پیوند می‌شود و مانند هر پیوندی امكان قبول پیوند صددرصد نیست به این معنی كه در مطالعات مختلف مشخص شده است كه بین 30 تا 70 درصد سلول‌های چربی زنده می‌ماند. حال اگر 30 درصد سلول‌ها زنده بماند بیمار نیاز به جلسات بیشتر تزریق چربی دارد و اگر70 درصد زنده بماند بیمار ممکن است از یک جلسه تزریق چربی هم رضایت داشته باشد اما هر مقدار سلولی که زنده بماند و در محل باقی بماند معمولا سال‌های سال ماندگاری خواهد داشت.

تزریق چربی پشت دست

با بالا رفتن سن و کم شدن چربی ناحیه پشت دست، رگ‌ها نمایان‌تر شده و رنگ آبی آن‌ها بیشتر به چشم می‌خورد. تاندون‌ها (زرد پى‌ها) نیز با کم شدن چربی و بافت نرم پشت دست مشخص‌تر می‌شوند. به همراه این تغییرات عمقی، ظاهر پوست نیز چروکیده شده و دست‌ها مسن‌تر به نظر می‌رسند. نکته مهم در تزریق چربی پشت دست توجه به حفظ کارایی و عدم آسیب دیدگی تاندون‌ها و اعصاب دست است که کاملا سطحی و در معرض آسیب‌های جراحی هستند. جراح باید با آناتومی ناحیه دست و محل قرارگیری اعصاب و تاندون‌ها کاملا آشنا باشد.

بعد از آماده‌سازی چربی، از طریق یک تا دو سوراخ کوچک یک میلی‌متری لایه نازکی از چربی در فضاهای پشت دست مابین رگ‌ها و تاندون‌ها و بین مناطق خالی شده از چربی به خصوص مابین انگشت شست و انگشت نشانه، کناره انگشت کوچک و فضاهای بین استخوانی تزریق می‌شود. انگشتان را تا حد بند اول می‌توان تزریق کرد و سپس با ماساژ به قسمت‌های پایین‌تر انگشتان چربی را حرکت داد. ناحیه مچ دست تا حدود خط ساعت نیز به همین طریق پر می‌شود. تزريق چربى به جز ازبين بردن ظاهر لاغر دست و پوشاندن رگ‌هاى آبى و تاندون‌ها، جوانسازى پوست و افزايش رطوبت و نرمى را به دنبال دارد.

تزریق چربی در سینه

هر چند که پس از سال‌ها انجمن جراحان پلاستیک ایالات متحده مدتی پیش اجازه تزریق چربی به سینه‌ها را داد اما همچنان هراس از رسوب کلسیم در بافت سینه متعاقب تزریق چربی وجود دارد که می‌تواند باعث اشتباه با سرطان در ماموگرافی (‌یعنی عکس رادیوگرافی مخصوص از سینه‌ها برای بررسی وجود سرطان سینه) شود و همچنین به علت آن که تغییر سایز سینه‌ها به دنبال تزریق چربی حداکثر به طور معمول در حد یک سایز امکان‌پذیر بوده ممکن است بیمار نیاز به چند بار تزریق چربی داشته باشد. این روش بیماران خاصی را پوشش می‌دهد و همچنان پروتز به عنوان بهترین روش بزرگی سینه به کار می‌رود و البته شایان ذکر است که تزریق چربی در کاربردهای ترمیمی یا جهت درمان بعضی از عوارض پروتز سینه بسیار موثر و شایع است. تزریق چربی در سینه بسیار پرطرفدار است اما تعداد کاندیداهای مناسب برای این کار زیاد نیست و این عمل برای همه جواب نمی‌دهد.

برای انجام آن چندین شرط لازم است

  1. سینه به هیچ وجه نباید افتادگی داشته باشد.
  2. سینه باید کوچک باشد و قاعده خیلی بزرگی نداشته باشد.
  3. در عین حال حجم کم، فرد را راضی کند.
  4. ممکن است این تزریق کار یک جلسه‌‌ای نباشد و احتیاج به تکرار داشته باشد بنابراین شخص باید از لحاظ روحی آمادگی لازم را داشته باشد.
  5. لازم است چربی مورد نیاز را به فراوانی در شکم و پهلوهایش داشته باشد.

با توجه به موارد ذکر شده، تعداد افرادی که تمام این فاکتورها را یک جا داشته باشند زیاد نیست. با انجام این تزریق بیشتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان به ناحیه فرم داد و تغییر زیادی در سایز سینه ایجاد نمی‌شود. برای برجسته‌‌‌سازی باید یک تا دو نوبت تزریق تکرار شود. اگر چربی در یک نوبت به میزان زیادی در حالت حفره‌ای تزریق شود پیوند نمی‌‌‌گیرد و خون کافی به بافت چربی نمی‌رسد و در عین حال این کار ممکن است باعث رسوب کلسیم در بافت سینه شود.

این وضعیت تشخیص توده چربی تزریق شده را از توده‌های خوش‌خیم یا بدخیم در سونوگرافی و ماموگرافی دشوار می‌کند، بنابراین باید یک لایه متناسب تزریق شود و آن لایه پیوند بخورد و چند ماه بعد دوباره یک لایه جدید تزریق شود. برخلاف باسن که بیشتر شامل عضله است و تزریق لابه‌لای عضله انجام می‌شود، ناحیه سینه بیشتر شامل غدد شیردهی و بافت پستان است و لابه‌لای آن‌ها نمی‌توان چربی تزریق کرد. چربی در این ناحیه باید بصورت سطحی زیر پوست و مقدارى نیز در زیر بافت پستان و روى عضله و داخل عضله تزریق شود. این روش براى خانم‌هایی که کاهش وزن زیاد داشته‌اند و به دنبال این لاغرى دچار لاغرى مفرط و شلى و چروکیدگى پوست سینه‌‌‌‌ها شده‌‌اند ولى افتادگى سینه چندانى ندارند بسیار مناسب است و علاوه‌بر حجم دادن پوست آن را نیز شاداب و جوان‌تر می‌کند. در ضمن در لمس، قوام بسیار طبیعى دارد. اگر به دلیل عدم تبحر پزشک تزریق درست صورت نگیرد، گلوله گلوله شدن چربى و لمس آن از روى پوست حس بسیار ناخوشایندى به فرد می‌دهد.

تزریق چربى در باسن

به علت پرعارضه بودن پروتز باسن در صورتی که بیمار چربی کافی در سایر نواحی داشته باشد و در عین حال امکان نیاز به چند بار تزریق چربی را هم بپذیرد، تزریق چربی به باسن به عنوان روشی قابل قبول برای بزرگ‌سازی باسن به کار می‌رود. افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند معمولا از نتیجه راضی هستند زیرا از مقادیر زیادى چربی که بصورت ناخواسته در قسمتی از بدن هستند مثل شکم و پهلوها، کاسته شده و در قسمت باسن بصورت کاملا طبیعی افزایش می‌یابد و در اصل با یک عمل دو ناحیه اصلاح می‌شود. در برجسته‌سازى باسن ابتدا باید فرم بدن بررسى شود و اگر تجمع چربى در پایین کمر و پهلوها زیاد است حتما در اولین قدم چربى این نواحى خارج شود، زیرا پر بودن این نواحى سبب می‌شود که باسن برجستگى کمترى نشان دهد. سپس همین چربى پس از مراحل شست‌شو و آبگیرى در لایه‌هاى مختلف از زیر پوست گرفته تا داخل عضله لایه به لایه و تدریجى تزریق می‌شود. در تزریق چربى باسن همچنین باید به پهلوهاى باسن توجه شود و اگر فرورفتگى و یا بیرون زدگى دارد اصلاح گردد. همچنین مانند سایر نواحى تزریق چربى با یک نوبت حجم خیلى زیادى نمى‌دهد و نیاز به تکرار دارد، در هر نوبت حدود ٥٠٠ تا ١٠٠٠ سى‌سى چربى تزریق می‌شود. پس از تزریق بیمار باید تا دو سه هفته از نشستن خوددارى کند تا سلول‌هاى چربى تحت فشار قرار نگیرند و مراحل ترمیم بافت بهتر صورت بگیرد.

لطفا از عکس‌های قبل و بعد بیماران در گالری عکس دیدن فرمایید.

آدرس: اصفهان-خ چهارباغ بالا جنب مجتمع پارک ساختمان گلستان طبقه فوقانی بانک سپه مرکز لیزر هور (دکتر مریم ملکی)

تلفن: 03116662224


اشتراک این مطلب :

آدرس مطب : اصفهان ، خیابان چهارباغ بالا ، جنب مجتمع پارک ، طبقه فوقانی بانک سپه
تلفن : 36662224 - 031

مطالب مرتبط

پی آر افبوتاکسرزرو ویزیت حضوریتزریق فیلرلیزر موهای زائد
خدمات کلینیک هور
دکتر مریم ملکی در سال 1369 تحصیلات خود را در رشته دکترای عمومی با کسب رتبه اول کشور و در سال 1377 دکترای تخصصی پوست و مو را با کسب رتبه اول استان و رتبه سوم کشور به اتمام رسانید.او در سال 81 به عضویت انجمن متخصصین پوست امریکا و در سال 83 به عضویت انجمن متخصصین پوست اروپا در آمد. او همیشه در تلاش برای کسب علوم و فنون جدید و همچنین خرید جدیدترین تجهیزات به روز دنیا به کشورهای اروپائی و امریکائی سفر نموده و در سمینارها و کنگره های تخصصی پوست و موی داخل و خارج از کشور حضور فعال دارد.او در تاریخ 89/8/12 موفق به ثبت اختراع دستگاه سنجش عمر گرافت های مو در عمل پیوند موی طبیعی شد .ایشان دائماً سعی کرده کلینیک خود را از نظر خدمت رسانی و همچنین تجهیزات هم سطح کلینیک های مدرن اروپا و امریکا تجهیز نماید تا هم وطنان عزیز بتوانند از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه پوست و مو بهره مند شوند.
فرم ثبت نام مشاوره تلفنی رایگان
نام و نام خانوادگی : شماره تلفن همراه : نوع درخواست :
نام و فامیل : تلفن همراه : درخواست :
آخرین تصاویر گالری
جدیدترین مطالب
بیماری گال یا جرب چیست؟

بیماری گال (جرب یا Scabies) یک بیماری پوستی مسری همراه با خارش شدید است که این خارش جوش های ریز قرمزرنگی را در پوست ایجاد می کند. گال پوسته دار یا نروژی نوعی گال است که در افراد دچار نقص ایمنی، سالخوردگان و غیره رخ دهد ومناطق وسيعی از بدن پوسته‌ پوسته و دلمه دار می شود. ادامه مطلب

9 مزیت ویتامین کا2 (K2) که سلامت و زیبایی را بهبود می بخشد

9 فایده ویتامین K2 که کمتر به آن توجه شده، تنظیم قندخون، سلامت جنسی و باروری، سلامتی قلب و کلیه، استخوان و دندان، جلوگیری از سرطان و غیره است. افرادی که ویتامین D مصرف می کنند بدون K2 نمی توانند از همه مزایای ویتامین D بهره بگیرند. منابع غذایی ویتامین K2 در غذاهای تخمیری و حیوانی یافت می شود. ادامه مطلب

مزوژل چیست و چه کاربردی دارد؟

مواد مزوژل حاوی مواد بازسازی کننده و تغذیه کننده پوست مثل هیالورونیک اسید و غیره هستند که به صاف شدن، شفاف شدن و افزایش قوام پوست کمک می کنند. مزایا آن آبرسانی کردن ناحیه حساس اطراف چشم، کمک به کاهش هاله تیره دور چشم، تغذیه و آبرسانی و غیره است.عوارض مزوژل ناچیز و گذرا است. ادامه مطلب

مورفه آ چیست؟

اسکلروز سیستمیک با اسکلرودرمی منجر به آسیب مستقیم و فیبروز و درگیری ریه ها، قلب، کلیه ها یا دستگاه گوارش می‌شود، در مورفه‌آ سفت شدن قسمت‌های محدودی از پوست است. اسکلرودرما انواع مختلف مورفه‌آ و اسکلروز سیستمیک را در بر می گیرد. درمان مورفه آ موضعی و سیستمیک است. ادامه مطلب

بیماری سودوزانتوما الاستیکوم چیست؟

سودوزانتوما الاستیکوم اختلال ارثی نادر است که شامل تخریب الیاف الاستین که مناطق دیگری از بدن به غیر از پوست صورت را تحت تاثیر قرار دهد. پوست برخی نواحی بدن شل و افتاده شده و پاپول هاو پلاک های زردرنگ قرینه در نواحی گردن، زیربغل، کشاله ران و ناحیه چین آرنج و پشت زانو بروز می کند و درمان قطعی ندارد. ادامه مطلب

جدیدترین پیام های کاربران
م ع :

من همه خدماتی توی کلینیک خانم دکتر ملکی استفاده کردم و چیزی که برام خیلی اهمیت داره اینه که دلسوز بیمار هستند و الکی چیزی رو تجویز نمیکنند حتی اگر بدونند موقت و کوتاه مدت اون روش پوست بیمار رو بهبود میده و میتونن رضایت موقتی بیمار رو جلب کنند و همین موضوع باعث شده سالهااااست که هرکار پوستی بخوام انجام بدم فقطو فقط خانم دکتر ملکی و اطمیناندداشتن به پزشک مهمترینه

مهسا :

سلام من تیکسل انجام دادم و خیلی راضیم مرسی از خانم دکتر عزیزو مهربون

نریمانی :

سرکارخانم دکتر کار طبابت با خرید و فروش املاک متفاوته؛لطفا اینقدر به شعور مردم فهیم اصفهان توهین نکنید،حداقل اینقدر تابلو از خودتون تعریف و تمجید نکنید؛به شخصه تا حالا از هیچ مراجعی رضایت از کار شما ندیدم،موفق باشید

راضیه صفری :

دیگه تمام گفتنی هارو همه تو بقیه نظرات گفتن و بنظر من همش هم درسته. دیروز برای اولین بار اومدم ویزیت شدم پیششون اخلاق و حوصله ی عالی و تازه نوبت دهیشون چقددددر نسبت به دکتر های دیگه با نظم و دقیق و راحت از طریق اینترنت بود و وقتی هم که حضوری اومدم مطب اصلا معطل نشدم خیلی عالی بود ممنون از خدمات خوبتون و ارزشی که برای زمان بیماراتون میذارین و معطلشون نمیکنید و انقدر ساده و عالی نوبت میدین.

مریم :

در یک کلام پزشک پوست بی نظیر و متبحر از سال ۹۵ بیمارشون هستم کل کارای پوستیم مطب ایشون انجام دادم و عااااالی بوده پوست چرب و جوش دار و پر از لک داشتم که عالی شده لیزر کیوسوییچ جنسیس فرکشنال میکرو مزوتراپی هم پیششون این مدت انجام دادم که خیلیییی راضی بودم جدیدا هم تزریق داشتم پیششون که دقیق و عااالی بدون هیچ کبودی و نکته مهم اینه که با یک نگاه میگن باید برا این پوست چه کاری انجام بشه

گواهینامه‌های بین المللی

استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر منبع مجاز می‌باشد