کادر پذیرش و درمانی کلینیک هور
عکس ها و فیلم های عمل های انجام شدهدید تصاویردکتر ملکی

تزریق ژل یا تزریق چربی

_ تزريق ژل يا چربى در نواحى غير از صورت :

تزریق چربی به جز در صورت ( که اکثرموارد را شامل می شود) درتمام نقاط بدن از جمله دست ها ، ساق و مچ پا ، باسن ، سینه ، ران و حتی جهت جوانسازی ژنیتال (اندام تناسلی خانم ها)وبرای یک دست کردن رد و اِسکار عمل های قبلی و اصلاح غیر قرینگی مادرزادی اندام ها و ... کاربرد دارد.تزريق ژل در سينه و باسن توصيه نميشود . معمولا براى حجم دهى به نواحى بدن حجمهاى زيادتر از ژل نياز است كه علاوه بر قيمت بالا ، احتمال جابجايي ژل در بدن هم زياد است .

تزریق چربی مناطق مختلف بدن با برداشت حجم نسبتاً زیادی از چربی مناطقی مثل شکم ، پهلو ها ، ران و انتقال آن به مناطق وسیعی چون باسن و بغل باسن و ساق و مچ پا و همچنین سینه ، در اصلیک عمل دو منظورهبرای فرم دهی و زیباسازی بدن واندام هاست. به این عملپیکره تراشیو Body sculpting و Body Contouring اطلاق می شود.مثلا از پهلوها كه چربى كشيده ميشود ، خود شكل دادن زيبا به پهلوها ميدهد و از طرفى تزريق اين چربى به باسن جلوه انحنا در پهلو و برجستگى درباسن را شدت ميدهد .با این روش هم از شر چربی های اضافی شکم و پهلو ها خلاص می شویدو از طرفی دیگر با برجسته سازی نقاط دیگر بدن فیگورسازی خیلی بهتری انجام خواهد شد.تزریق ژل در هیچ یک از موارد فوق جایی نداشتهو همانطور که در گزینه های قبل تأکید شد فقط به شکل محدود در قسمت هایی از صورت آن هم با مدت ماندگاری کوتاه کاربرد دارد.

مدت زمان عمل تزریق چربی یک و نیم الی دو ساعت است و دلیل این طول مدت زمانی:

1. برداشتن بافت چربیبا بی حسی موضعی از مناطق تجمع یافته چربی و سپس شستشوی چربی وغلیظ کردن و آماده سازیبرای تزریق است.

2.تزریق چربی در ناحیه صورت چون به طور وسیع و تقریباًدر همه نقاط صورتبه جز پیشانی ،میتواند انجام شود زمان بیشتری می برد.

اما مدت انجام تزریق ژل کوتاه تر از چربی است. اولاً به این دلیل که درسرنگ های آماده شدهبه فروش می رسد و دوم اینکه درمناطق محدود صورتتزریق خواهد شد.

تفاوت بعدی در نتیجه عمل این دو پر کننده است. چربی نه تنها یک پر کننده و حجم دهنده طبیعی است بلکه به دلیل خصوصیت فرم دهی بهتر و حالت نرم طبیعی آن و همچنین امکان تزریق در تمامی مناطق صورت ، نتیجه بسیار یک دست تر و زیباتری ایجاد می کند. در تزریق چربی تمایلی برای تزریق بیش از حد و برجستگی غیر عادی مثلاً در گونه و لب ها نیست بلکههدف اصلی ،پر کردن گودی های ناشی از روند سن و جوانسازی صورت بر اساس ساختار طبیعی خود فرد استولی در تزریق ژل چون مناطق تزریقی اكثراً محدود به گونه ها ، لب ها و خطوط خنده و کنار لب ها است ، صرفاً با برجستگی گونه ها به تنهایی بدون پر کردن حلقه زیر چشمهاواستخوانی ماندن کناره خارجی چشم ها ، نتیجه کار چندان طبیعی به نظر نمی رسد و بعد از مدتی بیشتر افراد از اینکه گونه برجسته بی تناسب با سایر اعضای صورت دارند ناراضی خواهند شد.البته ژلهاى مخصوص براى تزريق در زير چشمها هم به بازار آمدهولى متاسفانه بجز چند مورد انگشت شمار كه بسيار هم گران قيمت هستند ، بقيه احتمال عوارض شان در اين ناحيه حساس زيادست.

نكته قابل توجه اينكه،میزان تجربه اندوزیدر هر دو روش تزریق چربی و تزریق ژل کاملاً متفاوت است. برای تزریق ژل گذراندن یک دوره آموزشی کوتاه چند ساعته و انجام 2 الی 3 مورد تجربی کفایت می کندولی در مورد تزریق چربی کهیک فرآیند جراحیمحسوب می شود ، لزوم آشنایی جراح به تکنیک های لیپوساکشن چربی و تزریق چربی ضروری است. در ضمن بایستی جراح آشنایی کاملنسبت به آناتومیصورت و هر منطقه ای که قرار است در آن چربی تزریق شود داشته باشد.مجموعه این یادگیری ها به صرف دقت بیشتر و ملاحظات متفاوتی نسبت بهژل نیاز دارد و در عین حال تجربه کاری بسیار بیشتری را می طلبد.

_ مزیتتزریق چربی نسبت به تزریق انواع ژل :

چربی از خود فرد گرفته میشود بنابراین هرحجمی که بخواهیم میتوانیم برداشت کنیم (حتی به مقدار زیاد تاحدود ۵۰۰cc به منظورتزریق در باسن). اگر این حجم زیاد را بخواهیم با ژل پر کنیم، حجم زیاد ژل امکان جابجایی دارد و ممکن است با فشارهای خارجی که پوست وارد میشود از نقطهای به نقطه دیگر حرکت کند و روی پوست دچار ناهمواری شود. در صورتی که درمورد چربی، چون سلولهای زنده بدن هستند و وقتی به ناحیهای تزریق میشوند به همان قسمت پیوند داده میشوند و عروق و بافتهای بدن آنها را احاطه کرده و جزئی از چربی طبیعی آن منطقه خواهند شد (به اصطلاح به بدن جوش میخورد) امکان هیچگونه جابجایی نخواهد داشت.

معمولا چربی را از نواحی مقاوم به رژیم و ورزش برداشت میکنند مانند پهلوها، شکم، باسن و… بنابراین این چربی پس از تزریق در نواحی مثل صورت به آسانی با رژیم و یا ورزش آب نخواهد شد.

اما ماندگاری چربی تزریق شده بستگی به نحوه برداشت و نحوه تزریق آن دارد که نکات کلیدی آن اگر رعایت شوند از ماندگاری بسیار طولانی برخوردار خواهد بود. چربی را میتوان بمدت ۶ ماه در یخچالهای معمولی و ۲ سال در یخچالهای صنعتی نگهداری کرد و سپس مجداد تزریق نمود. بنابراین اگر فردی پس از تزریق اول بخواهد مجدداً قسمتی از ناحیه تزریق شده را پر کند چربی به راحتی در دسترس است و فقط نیاز به یک تزریق مجدد دارد.

_مزیتتزریق انواع ژل نسبت به تزریق چربی :

تزریق ژل براى بيمار و پزشك راحت تر و سريعتر است ، نیاز به استخراج ندارد و در یک مرحله فقط باید در محل مورد نظر تزریق کرد، در لایههای سطحی قابل تزریق است لذا به چشم بیشتر میآید، مهارت چندانی مورد نیاز نیست، نتیجه نهایی آن سریع است. عوارض تزریقچربیبه مهارت و تکنیک پزشک بستگی زیادی دارد و تا دو هفته تورم زیادی دارد . برای نتیجه نهایی مدت زمان بیشتری بیمار باید منتظر بماند تا نتيجه را ببيند ، و به اصطلاح دوره نقاهت طولانى ترى نسبت به ژل دارد

مدتزمان بهبودی پس از انجام عمل تزریق ژل کم و یا صفر خواهد بود چرا که این مواد به سادگی به زیر پوست تزریق شده و اثرات آنها بلافاصله ظاهر میشود. البته ممکن است در برخی موارد، این عمل ایجاد کبودی کند. عمل تزریقچربیبه مدت زمانی برای بهبودی نیاز دارد با اینحال بیمار پس از یک یا دو هفته میتواند به فعالیتهای طبیعی خود بازگردد.

از آنجایی که تزریقچربییک عمل وسيع تر و وقت گيرتر میباشد، طبیعتاً انجام آن نسبت به تزریق ژل پرهزینهتر خواهد بود. بااینحال، نتایج تزریق چربی برای مدت بسيار طولانیتری باقی میمانند .

_کدام روش عوارض بیشتری دارد ؟

هر دو روش تزریق ژل یا تزریق چربی در صورت انجام توسط فرد ماهر و متخصص و رعایت اصول تکنیکی و موارد مصرفی مناسب با حداقل بروز عوارض همراه هست. اما در صورت عدم رعایت اصول مذکور و انجام تکنیک توسط افراد نا آشنا و غیرمعتبر و به ویژه در صورت استفاده از مواد غیرمعتبر و نامرغوب با عوارض ناخوشایندی مانند واکنشهای حساسیتی شدید، تورم و قرمزی پایدار ناحیه تزریق و گاهی زخم و آسیب شدیدی پوستی همراه هست.
نکته اساسی در مورد تزریق چربی این است که با توجه به اینکه منشا ماده پرکننده یا همان چربی از بدن خود فرد هست حداقل احتمال بروز حساسیت وجود دارد مگر آنکه اصول علمی و تکنیکی مناسب در برداشت، آماده سازی و تزریق چربی انجام نگردد.در مورد تزریق ژل علاوه بر اهمیت رعایت اصول طبی در تزریق، نوع ماده و برند معتبر مورد استفاده نیز حائز اهمیت است. در مواردیتزریق برندهای غیرمعتبر و تقلبی ژلباعث بروز شدیدترین واکنشهای حساسیتی شده است.

_ در نهایت :

مسلماً زمانی که افراد به دنبال روشهای درمانی زیبایی میگردند، مهمترین عامل، مؤثر بودن آن روش میباشد. درصورتیکه یک عمل زیبایی نتایج قابل توجهی نداشته باشد، استفاده از آن سودی نخواهد داشت. هر دو روش ذکرشده در بالا، در صورت انجام توسط پزشك متخصص و مجرب، نتایج قابل توجهی خواهند داشت.تزریق چربیمیتواند بر روی کل صورت اثر گذاشته و اثر آن پتانسیل ماندگاری تا چندین سال را خواهد داشت.تزریق ژلعملی دقیقتر بوده که البته در مقابل تزریقچربی، ماندگاری کمتری دارد.

برایبرطرف کردنخط اخمدر درجه اول باید ازبوتاکساستفاده کرد اما اگر این خط پیشرفته باشد و با بوتاکس کامل از بین نرود میتوان از یک فیلر نیز استفاده کرد، یعنی اولبوتاکسزده میشود و بعد از حدود ۱۰ روز با کامل شدن اثر بوتاکس مشخص میشود که آیا نیاز به فیلر وجود دارد یا خیر. این حالت معمولا در افرادی اتفاق میافتد کهخط اخمشان عمیق است و برای رفع آن دیر اقدام میکنند. در مورد بقیه چروکها مانندخط خندهنیز اگر بیمار میخواهد یک کار سرپایی ساده با حداقل دستکاری و ورم انجام دهد توصیه میشود ژل تزریق کند. اما اگر آمدن به اتاق عمل و دوران طولانی ورم برایش قابل قبول است مسلما تزریقچربی به كل صورت و همچنين خط خنده توصیه میشود زیرا چربی امنیت بیشتری دارد و كل صورت را جوانسازى ميكند .

اغلب در آقايانى كه دچار لاغرى شديد صورت هستند و چربى بدن براى استخراج ندارند تزريق ژل گزينه مناسب است .

در خانمهاى جوان ٢٠ تا ٣٠ ساله كه فقط ميخواهند گونه برجسته ترى داشته باشند و نواحى ديگر صورتشان هنوز جوانست تزريق ژل ارجح است ، چونكه ميدانيم ژل طى يك نا دو سال جذب ميشود . در حاليكه تزريق چربى در گونه تقريبا براى هميشه باقى ميماند و طى سالهاى بعد با افزايش سن نواحى مجاور مثل شقيقه و زيرگونه و زير چشم و خط خنده خالى تر ميشود و دو گونه تزريق شده همچنان برجسته ميماند و ظاهر غير طبيعى بخود ميگيرد .

در اين مقاله منظور از ژل ، فقط ژلهاى استاندارد بود و ژلهاى دائمى كه تزريقشان ممنوعست و عوارض بسيار دارد ، كه كلاً مقوله اى جدگانه است و به هيچ عنوان توصيه نميشود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سایت دکتر مریم ملکی
جوانسازی پوست

پسوریازیس یا بیماری صدف

پسوریازیس یا صدف یک بیماری شایع پوستی است که در آن ضایعات ضخیم و قرمز رنگ پوشیده از فلس های نقره ای به وجود می آید اگر چه ممکن است پوست هر بخشی از بدن با این عارضه درگیر شود اما مهم ترین نواحی ای که تحت تاثیر قرار می گیرند عبارتند از پوست سر آرنج ها زانوها و کمر همچنین این اختلال پوستی می تواند در

جوانسازی و زیبای دور چشم

چشم ها یکی از اصلی ترین اجزای چهره هستند که در زیبایی صورت نقش بسیار موثری دارند و هرچه از پوست اطراف آن بیشتر مراقبت شود در جوان به نظر رسیدن شما تاثیر بیشتری خواهد داشت مراقبت از چشم ها یک کار ضروری واجب است که بدون آن نمی توان زیبایی صورت را تضمین کرد زیرا پوست اطراف چشم ها بسیار نازک و حساس است

پاهای سالم و زیبا

همه شنیده ایم که پا قلب دوم ماست دلیل آن این است که در طول روز با پمپاژ کردن خون را به قست های بالایی بدن می رساند این جمله اهمیت رسیدگی و مراقبت از پاها را برای ما ضروری و مهم می کند پس باید در حفظ سلامت پاهای خود بکوشیم و آن را از هر گونه مشکلی دور نگه داریم پاهای شما در طول روز وزن کل بدن . . .

هیپرپلازی سباسه چیست

هیپرپلازی سباسه در صورت بزگ شدن غدد سیاسه سبب ایجاد برآمدگی های کوچک روی پوست می شود برآمدگی های مزبور بی ضررند و اغلب روی پیشانی و گونه ها ظاهر می شوند غدد سباسه در سراسر بدن وجود دارند و توده های مورد بحث می توانند تقریبا در تمامی نقاط بدن شکل بگیرند این برآمدگی در طول دوران میانسالی و نیز در مردم